Anasayfa / Kariyer ve İş / Libya Mağdurları, Aylık 800 Lira İşsizlik Maaşından Habersiz

Libya Mağdurları, Aylık 800 Lira İşsizlik Maaşından Habersiz

Türkiye İş Kurumu, kısa dönem çalışma ödeneğini Libya’daki olaylar sebebiyle işsiz kalanlara da vermeye hazırlanıyor. Aylık 800 lirayı bulacak işsizlik maaşı için şuana kadar 1.480 işçi adına sadece 11 şirket müracaat etti. Halen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri mevcut başvuruları incelerken, ilk maaş ödemesinin haziranda yapılması bekleniyor.

Libya’da yaşanan iç savaş sebebiyle çok sayıda Türk firması, faaliyetlerini durdurarak Türkiye’ye döndü. Bu fabrikalarda çalışan on binlerce Türk, işsiz kalma tehlikesi yaşıyor. Libya’da çalışanların mağdur olmaması için önlem alan Türkiye İş Kurumu, bu işçilere maaş desteği verecek. Kurumun devreye soktuğu ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ne şirketler işçiler adına başvuracak. Ancak henüz birçok işçinin bu imkândan habersiz olduğu ortaya çıktı. Buna göre Libya’da işini durdurmak zorunda kalan şirketler, Türkiye İş Kurumu’na başvurarak devletten maaş desteği alabilecek. Şu ana kadar bu haktan yararlanmak için 11 firma başvurdu. Ödenek talep edilen işçi sayısı da 1.480 oldu. Bunların bir bölümü gerekli şartları taşımadığı gerekçesiyle reddedilirken, önemli bir bölümü ile ilgili inceleme ise sürüyor. İşçi kayıtları incelendiği için kısa çalışma sorgusu zaman alıyor. Bu nedenle firmaların talepleri henüz neticelendirilemedi. Henüz Libya mağduru hiç kimseye kısa çalışma ödeneği bağlanamadı.Kısa çalışma ödeneği, ekonomik kriz ile doğal afet halinde üretimin tamamen ya da kısmen durması halinde devreye giriyor. Devlet, bu durumdaki firmalara, ‘işçi çıkarma, maaşını devlet ödesin’ diyor. Yetkililer, mayıstan itibaren Libya mağdurlarına kısa çalışma ödeneği verilebileceğini belirtiyorlar. Şartları yerine getirenlere, aylık 800 lira civarında kısa çalışma ödeneği verilecek. Kısa çalışma ödeneği, ekonomik krizin yaşandığı 2009’da yoğun olarak uygulandı. Bu kapsamda 190 bin kişinin maaşını devlet ödedi. Bu şirketlere İşsizlik Fonu’ndan 162 milyon lira maaş desteği sağlandı. Türkiye, aynı zamanda Avrupa ülkeleri arasında kısa çalışma programlarını en etkin uygulayan ülke oldu. 2003 yılından beri uygulanan sistemden en fazla krizin yoğun etkilerinin görüldüğü 2009’da faydalanıldı. 2009’da 190 bin kişi kısa çalışma ödeneği alırken 2010’da bu rakam 27 bin 147’ye düştü. Bu yıl ise ocak ayında 2 bin 368 kişiye gerileyen ödenek alan sayısı, şubatta 548’e, martta ise 109’a düştü.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. slm ben libyada savasta ordada magdur olanlardanım paramızı halen alamadık naıl alabılırız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir