Haberler

Libya’da hangi projeler yarım kaldı?

Libya’da hangi projeler yarım kaldı?

Kaddafi’nin ölümünden sonra, Libya’da tarih yeniden yazılıyor. Bunun da bir bedeli var. Bu bedeli ödeyenlerden bir kısmı da Türk şirketleri. Peki hangi şirket ne durumda?

LİBYA’DA İŞ YAPAN TURK İNŞAAT ŞİRKETLERİ yaşanan değişim sürecinde büyük kayıplara uğradı, Şimdi bu şirketler bıraktıkları yerden devam etmek ve Libya’nın inşasında yeniden rol almak istiyorlar. Rakamlara bakınca işin büyüklüğü daha iyi anlaşılıyor, Libya’da iş yapan kayıtlı 139 Türk şirketi var, Bu şirketlerin isyan öncesinde yürüttüğü proje sayısı 370, Bu projelerde yaklaşık 25 bin kişi çalışıyor. Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla’mn verdiği bilgilere göre, Libya ile konsolidasyonu yapılmış, imzalanmış inşaat sözleşmelerinin toplamı 18,4 milyar dolar değerinde. Takla, şu anda Türk şirketlerinin yaklaşık 1.4 milyar dolarlık hakedişlerinin bulunduğunu, 1 milyar dolarlık makina ve ekipmanın da halen Libya’da olduğunu ■ söylüyor, Türkiye’den pek çok inşaat firmasının Libya’da oldukça yüksek bütçeli yatırımları var. TAV, Tekten, Rönesans,Turkmall, ENKA, Doğuş, Nurol, Metiş, Tekser, Yüksel İnşaat akla ilk gelenler, Şirket şirket baktığımızda karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor:

TAV

İnşa etmekte olduğu, yılda 20 milyon yolcu kapasitesine ve 350 bin metrekare terminal alanına sahip Trablus Havaalanı çatışmalardan fazla etkilenmemiş durumda. TAV CEO’su Sani Şener, “Trablus Havalimanı’na döneceğimiz aşikâr, yeni Libya yönetimiyle en kısa sürede burayı bitirmek istiyoruz, hızlı bir şekilde işimize bakacağız” diyor.
ANEL ELEKTRİK

Anel Elektrik, Trablus uluslararası havalimanı için elektrik ve elektromekanik işleri yapıyordu, Toplam proje bedeli 89.7 milyon euro idi ve projenin iki yıl içerisinde tamamlanması bekleniyordu. Şu anda beklemede,

TEKFEN

Al Khurfa-Tazerbo Su İletim Hattı adıyla da anılan “Büyük Nehir Projesi”nin, toplam bedeli 511 milyon dolardı. Yapımına 2006’da başlanmıştı. Yüzde 67’lik kısmı Tekfen İnşaat’a aitti ve 2011 Kasım ayında bitirilecekti. Proje şimdilik rafta, Ciro kaybı 103 milyon dolar.

RÖNESANS HOLDİNG

Geçtiğimiz yıl içerisinde Rönesans İnşaat, ülkede toplam tutarı 2 milyar doları bulan önemli projeler almıştı. Bunlar arasındaki Hotel Al Burdi 2009’da bitti, Libya’daki en-büyük ve en önemli yüksek öğretim kurumu olan Al Fatah Üniversitesi’nin 51 bin 300 metrekare inşaat alanının tasarımı ve inşasını Rönesans gerçekleştiriyordu, Rönesans’ın gerçekleştirdiği başka bir proje de Bab Trablus II adlı, alışveriş merkezi, ofis ve otelden oluşan bir kompleksti. Bu projeler de beklemede.

TURKMALL

Turkmallün, Yorum İnşaat ortaklığı ile gerçekleştirdiği üç büyük alışveriş merkezi projesi vardı, Bunların sırasıyla 2011,2012 ve 2013 yıllarında tamamlanmalan planlanmıştı, Şu anda projeler beklemede,

ENKA

Geçtiğimiz iki yılda ENKA İnşaat, Libya’da beş proje üstlenmişti. Bu projeler kentsel yenileme, konut, yol ve altyapı hizmetlerini kapsıyordu. Bunların arasında yer alan, kamunun konut projelerinden Al Amal Sağır ve Dilsizler Eğitim Merkezi Yenileme Projesi kompleksinin inşasına devam ediliyor. Diğerleri ise şu sıralar beklemede.

Diğerleri

2009-2010 yıllan arasında Libya’da Türk firmalarının aldığı işler arasında Taşyapı tarafından üstlenilen’ Trablus El Falah Bölgesi’nde 1013 adet konut projesi,

Mitaş tarafından üstlenilen Sirt-Huon enerji nakil hatlarının inşası projeleri de yer alıyor.

Öte yandan, Teknik Yapı da Libya’da turizm bölgesi olarak ilan edilen Tripoli’de 150 milyon euro değerinde, toplam 50 bin metrekarelik lüks konut projesi işi almıştı. Ayrıca SEGA İnşaat, Garyat Şarkiya şehrinin tüm altyapı işlerini; Cevahir Grup, Bingazi-Alışveriş Merkezi inşaatını; Çeltikoğlu İnşaat, Trablus kentinde Wadi El Mejaneen Kanalizasyon İnşaat Projesi işlerini üstlenmişti,


Bir Yorum

 1. ben kdz. erğliden dursun doğan…
  demir ve kalıp ustasıyım
  libyada çalışmak istiyorum
  afghanistanda çlışmışlığım var 15ay
  proje bitimi belgemde var
  tel:05332119301

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu