Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Libya’ya şimdi de ekonomik bahar geldi

Libya’ya şimdi de ekonomik bahar geldiLibya’ya şimdi de ekonomik bahar geldi

Geçen yıl patlak veren Arap Baharı ile birlikte Libya’ya ticaret bıçak gibi kesilmişti. Bugün ise iki ülke ilişkileri hızla normalleşiyor. www.myfikirler.com Bu, Libya’yı Türk ihracatçısı için yeniden gözbebeği haline getirdi. Mobilyadan gıdaya dev satış anlaşmaları yapılıyor. Arbel, Libya pazarma 170 milyon dolarlık bakliyat ve makarna satışı anlaşması ile öne çıkan şirketlerden oldu.

Uzun yıllar özellikle Türk müteahhitlerinin gözbebeğiydi Libya. Hatta müteahhitlerimizin önemli bir kısmı, sermayelerinin önemli bir kısmını bu ülkede üstlendikleri projelerden elde ettiler. Ancak geçtiğimiz yıl Kuzey Afrika’da patlak veren Arap Bahan, Libya’yı da etkisi altına aldı ve bu durumdan en çok da Libya’da faaliyet gösteren inşaatçılarımız etkilendi.

Libya’yı siyasi ve ekonomik bir kaos ortamına sokan Arap Bahan’nın ülke ekonomisine faaırasınm 7.7 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Halk ayaklanmaları ile birlikte 42 yıllık Kaddafi yönetimi devrildi, seçimlerin ardından ise ülkede siyasi hayat normalleşmeye başladı.

Türk müteahhitlerin Libya’daki alacakları ve şantiyeleri devralma konusundaki bekleyişleri halen sürerken, ülke yönetimi, öncelikle ihracatçılara kapılarını sonuna kadar açtı. Mobilyadan gıdaya kadar çok sayıda Türk şirketinin Libya’ya ihracatı son aylarda adeta ‘patlama’ yaşadı.

Türkiye’nin bu ülkeye yaptığı ihracat rakamları da bu hareketlenmeyi açıkça gözler önüne seriyor. Hatırlanacağı gibi sorunlar nedeniyle Türkiye’nin özellikle Libya’ya yaptığı ihracatta ciddi düşüşler yaşanmıştı. Türkiye’nin 2011 Şubat — Nisan döneminde Libya’ya gerçekleştirdiği ihracatta büyük kayıplar olmuştu. Ancak bu dönemden sonra Libya pazarında toparlanma baş gösterdi. Bugün ise Türkiye’nin Libya’ya yaptığı ihracatta rekor bir artış görülüyor.

Öyle ki geçen yıl sonunda Libya’ya 748 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye’nin 2012 Ocak – Eylül döneminde ise 2011’in aynı dönemine göre yüzde 201 oranında artış göstererek 1.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiği gözleniyor.

Bu ülkeye yapılan ihracatın yıl sonunda 2 milyar doları bulmasını beklediklerine söyleyen Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Biiyükekşi, siyasi istikrar sağlandıkça Libya’ya ihracatımızın artarak devam edeceğine inanıyor. Bölgede büyük potansiyel olduğuna vurgu yapan Büyükekşi, “Şimdi pazarda bulunabilmek çok önemlidir. Taşlar yerine oturduktan sonra pazarda yer bulmak oldukça güçleşecek. Siyasi istikrar sağlandıkça Libya pazarı giderek gelişecek” diyor.

ÖNDE GELEN SEKTÖRLER

TİM verileri, Türkiye’nin Libya’ya ihracatının 2010 yılında 1.9 milyar dolara ulaşarak bugüne kadaıki en yüksek seviyeye çıktığını, ancak ülkedeki karışıklıklar nedeniyle 2011 yılında yüzde 6l azalarak 748 milyon dolara düştüğünü gösteriyor.
Bugün ise bu ülkeye yapılan ihracatta yine artış eğilimi görülüyor. 2012’nin ilk dokuz ayında Libya’ya en fazla ihracat gerçekleştiren sektör çelik sektörü olurken, bu sektörü elek-trik-elektronik, kimyevi maddeler, ağaç mamulleri ve hububat gibi sektörler takip ediyor. Biiyükekşi, Türkiye’nin bu ülkeye yaptığı ihracatın artış göstermesinin nedenlerini ise şöyle anlatıyor:

“Türkiye’nin bölgede son derece olumlu bir imajı var. Türk ürünleri de kaliteli ve uygun fiyatı ile bölgede aranıyor ve isteniyor. Dolayısıyla ihracat artışının ardında yatan asıl neden bu.”

  Forex düzenlemesi'nin piyasaya etkileri

MOBİLYAYA İLGİ YÜKSEK

Doğtaş, yaşanan devrim nedeniyle yenilenen ve çoğu yatırımcı için de cazip bir ülke durumuna gelen Libya’da hız kesmeden büyümeye devam eden şirketlerden. Bu ülkeye bu yıl 6.5 milyon dolarlık satış gerçekleştiren şirket, yıl sonuna kadar Libya’ya 2 milyon dolarlık ilave satış planlıyor.

Türk ürünlerinin kalite, fiyat ve teslimat süresi açısından cazip olmasının Libya pazarında büyümeye ve güçlenmeye imkân tanıdığını belirten Doğtaş Genel Müdürü İsmail Doğan, bu pazarda konsept mağazalarıyla kalıcı olma planları olduğunu söylüyor. Doğan, şöyle devam ediyor:

“Libya’da yatırımlarımızı artırdık. Libyalı AlBorj firmasıyla 2012 yılı için toplam 6.5 milyon dolarlık ilave yatırım anlaşması imzaladık. Önümüzdeki günlerde de Bingazi ve Trablus’un en önemli caddelerinden Grgarch’ta yeni mağazalar açmak için anlaşma yaptık. Ayrıca Misurata şehrinde de genişlememizi sürdürmekteyiz. ”

ÇİMENTODA REKOR

Libya’da başta inşaat olmak çeşitli sektörlerde hareketlilik gözleniyor. Çimento da bu sektörlerden biri. Libya’ya 2009’da 63.4 milyon dolar, 2011’de ise 98.9 milyon dolarlık gibi rekor seviyelerde çimento ihracatı gerçekleştiren Türkiye’nin 2010 yılından sonra bu ülkeye olan satışının düştüğü göze çarpıyor.

Türkiye’nin Libya’ya yaptığı çimento ihracatının 2102 yılının ilk yedi ayında ise toparlanmaya başladığı ve 403 bin 400 tona yükseldiği gözleniyor.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) yetkilileri bu miktarın 2012 yılı sonunda 500 bin tonu geçmesini bekliyor. Geçen yıl Libya’ya 11.2 milyon dolarlık çimento ihracatı gerçekleştiren Türkiye’nin 2012 Ocak – Temmuz döneminde ise bu ülkeye yaptığı çimento ihracatını 23.4 milyon dolara çıkardığı görülüyor. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın milyon ton seviyesine çıkması bekleniyor.

BİRÇOK SEKTÖRE KAPILAR AÇIK

İnşaat sektörü dışındaki sektörlerin ihracatında zayıf olduğumuz Libya’ya geçmiş yıllarda tarımsal ürün ihracatımızın yok denecek kadar az olduğunu belirten Arbel Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan ise ülkenin aıtık Türkiye için en büyük hedef pazar haline geldiğini vurguluyor. Arslan, “Grubumuz bu yılın son üç ayı ve 2013’ün ilk 6 aylık dönemine yönelik büyük anlaşmalar imzaladı. 2012 sonu ve 2013 yılı başları arasında Libya’ya 170 milyon dolarlık ihracat gerçekleştireceğiz.”

Yıldız Holding’in de Libya’ya yaptığı ihracatta geçen yıla göre yüzde 65’lik bir artış söz konusu. Libya’ya bu yıl 2.3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şirket, bu rakamın yıl sonunda 3-2 milyon doları bulmasını bekliyor. Libya’nın yüksek riskli ve yüksek potansiyeli olan bir market olduğunu söyleyen Yıldız Holding Uluslararası Operasyonlardan So-nımlu Başkanı Akram Bikhazi, “Sivil savaş sırasında satışsız bir dönemimiz olmasına rağmen, bir iki ay içinde markette toparlandık. Gerçek geri dönüşü şimdi alıyonız” diyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir