Anasayfa / Kariyer ve İş / Lider Koçluğu Yönetici Koçu

Lider Koçluğu Yönetici KoçuLider Koçluğu, Yönetici Koçu, Liderlik Gelişimi, Performans Gelişimi, American Management Association

Koçluk revaçta. Peki Size uygunmu? Bir zamanlar yöneticiler için zirveden düşmenin son adımı olarak görülen lider koçluğu artık terfiyi yumuşatmaya yardımcı oluyor, yeni gelenlere kültürü öğretiyor ve yeteği düzenliyor.

44 Yaşındaki Ryan Harris iki yıl önce yönetici koçu olarak çalışmaya başladığında, daha fazla işi devretmesi ve artık daha çok strateji odaklı çalışması gerektiğini iyi biliyordu. New York merkezli sağlık şirketinde insan kaynaklarının tepesindeyken “yukarı ve enine yönetim” konusunda yaşadığı zorlukları fark etti. Kendi isteğiyle ayda bir koçu Nancy Mercurio ile buluşmaya başladı. O zamandan beri Harris sonuçlara odaklanmayı ve dah tecrübeli yöneticilere özgüvenli yaklaşmayı öğrendiğini söylüyor. Mercurio da “İnsanlara sorumluluk veren daha verimli bir yönetici oldu” diyor.

Ceo’sunu da diğer kıdemli yöneticilerin koçların parasını ödemeye ikna etti. Dibe vuran kariyerleri tekrar canlandırmanın son çaresi olarak görülen koçlar artık yaygın bir uygulama. Yeni işe alınan kıdemli yöneticiler ve aniden bir yığın insanı yönetmek durumunda kalan yeni terfi etmiş bölüm başkanları için koçlar tutuluyor. “Lider koçluğu bugünlerde çok revaçta” diyor Five O’Clock Club’tan Kate Wendleton. Şirketi yüksek talep nedeniyle, bazı alan değiştirme ve kariyer koçlarını, yönetici koçlarına dönüştürmek zorunda kalmış. Temmuz 2011 tarihli American Management Association (AMA) araştırmasına göre katılımcı şirketlerin neredeyse yarısı yeni bir göreve ya da tefiye hazırlanmak için koçları kullanıyor. Yarısı orta düzey ve kıdemli yöneticiler için koç tutsa da yüzde 38’i herkese bu olanağı tanıyor.
AMA’ye göre koçlar en çok üç alanda kullanılıyor: Liderlik gelişimi, performans gelişimi ve önemli katkı sağlayanları en üst düzeye çıkarma. Pek çok medya yöneticisine koçluk yapan, “Beting Strategic” (Stratejik Olmak) adlı kitabın yazarı Erika Andersen, “Koçlar, iş dünyasında kişisel spor hocaları gibi” diyor. Pek çok koç, yöneticilerle genellikle bir yıl boyunca haftada bir ya da ayda bir kez yüz yüze ya da telefonda görüşüyor. Acil danışmanlık için koçlara kolayca ulaşılabiliyor artık. Yönetici yatenek direktörü Judy Wade, 58 milyar dolarlık geliri olan sağlık sigortası şirketi WellPoint’te, kıdemli yöneticilerin yaklaşık dörtte birinin koçlarla çalıştığını söylüyor. Genelde Wade birkaç koç önerisinde bulunuyor, yöneticilir de bunlardan birini seçiyor. Koç tutmak “düzgün performans sergilediklerini düşündüğümüz insanlara yatırım yapmak” diyor Wade. Kendisi de koçluk dersleri alıyor.

  Neden Satış Alanında Çalışmalıyım?

Birinin size koç sağlamasını beklemek yerine doğrudan istemekte sorun yok. Ancak Andersen’a göre, eğer şirketinizin ödemesini istiyorsanız (saati 200 dolar ya da dafa fazla), diğer bütün bütçe kalemleri gibi koçluk için  iş gerekçesi göstermeniz gerekir. Koçluk gerçekten işe yarıyormu peki? Bütün popülerliğinin  yanında şirketler hala verimliliğini ölçmeye çalışıyor. Bazıları davranış ve ilişkilerdeki değişimi bulmak adına, oturumlardan önce ve sonra 360 derece geri bildirimleri kullanıyor. Diğerleri ise hem yöneticiden hem patrondan değerlendirme alıyor. San Luis Obispo’da lider koçluğu yapan Charles Feltman an büyük hatanın çabuk sonuç beklemek olduğunu belirtiyor.

Bir başka insan hatası : Deneyimi ciddiye almamak, kısa görüşmeler yapmak ya da koç randevularını ekmek. Diğer zorluk ise doğru ikiliyi bulmak. 2009 tarihli AMA ve Institute for Corporate Productivity anketine göre katılanların dörtte biri koçla ilişkiyi kesmiş. Aslında Ryan Harris’in ilk koçu, benzer geçmişleri olduğundan başarısızmış. Mercurio ise paha biçilmez olduğunu kanıtladı. Şimdi yönetim toplantılarına katıldığında Harris, CEO’ nun desteklediği bir fikrin bile olmusuz yanlarını söyleyebiliyor. Bölümünü yeniden yapılandırdı ve performans standartları ve çizelgeleri belirlerdi. Bir çalışan hedefleri tutturamadığında bu kişiyi işten çıkarıyor; oysa eskiden bu kararu sürekli ertelerdi. “Mercurio kariyerime büyük bir hızla yardımcı oldu” diyot ve ekliyor: “Kesinlikle bir yönetici olarak daha verimliyim.”

Myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir