Kariyer ve İş

Liderlik İçin Türkiye’nin En İyi 10 Şirketi

Yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group’un yaptığı, Türkiye’de faaliyet gösteren 110 şirketten 813 çalışanın katıldığı Liderlik İçin Türkiye’nin En İyi 10 Şirketi araştırmasında Turkcell, Koç Holding ve Unilever ilk üç sırayı aldı.

Yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group, 2005 yılından bu yana dünya çapında Liderlik İçin En İyi Şirketler araştırmasını yürütüyor. Araştırmanın 2011 yılı global sonuçları geçen Mayıs ayının başında açıklanmıştı. Bütün dünyadan 2 bin 300 şirketin 6 bin 291 çalışanının katıldığı ankete göre ilk üç sırayı General Electric, Procter & Gamble, IBM almıştı. Aynı araştırmanın, Liderlik İçin Avrupa’nın En İyi 10 Şirketi listesinde ilk üç sırada Unilever, Nestlé ve Siemens vardı.

Hay Group, aynı araştırmayı 2011 yılında Türkiye’de de başlattı. Türkiye’de faaliyet gösteren 110 şirketten 813 çalışanın katıldığı çalışmanın sonuçlarına göre, Liderlik İçin Türkiye’nin En İyi 10 Şirketi şöyle sıralandı:

1. Turkcell
2. Koç Holding
3. Unilever
4. Tüpraş
5. Renault
6. Ford Motor
7. 3M
8. Nestlé
9. Toyota
10. Borusan Holding

Liderlik için en iyi şirketlerin farkı
Liderlik için en iyi şirketler ile ortalama şirketler arasındaki temel farklar, ağırlıklı olarak şu alanlarda yoğunlaşıyor:
– Liderlik için en iyi şirketlerdeki liderler, yeteneği harekete geçirmeye ve beslemeye, ortalama şirketlerin liderlerine oranla yüzde 60 daha fazla zaman ve çaba harcıyorlar; gelişime daha fazla odaklanıyor, çalışanları motive ediyor ve çalışanlara büyüme, öğrenme ve yenilik yapma fırsatları yaratıyorlar.
– Liderlik İçin En İyi Şirketler Araştırması’nın ortaya koyduğu sonuçlardan biri de liderlik için en iyi şirketlerdeki liderlerin oyunun kurallarını değiştiren inovasyon kapasiteleri.
Liderlik için en iyi şirketlerdeki liderler, rakipleriyle karşılaştırıldığında, beş şeyi kayda değer bir biçimde daha iyi yapıyorlar:
Kurumlarını hıza ve esnekliğe göre yapılandırıyorlar: Bu, en düşük seviyedeki çalışanların bile karar alma olanağına sahip olması, çalışanların güçlendirilmesi ve görevlerin çalışanlara hareket özgürlüğü tanıyacak şekilde tasarlanması anlamına geliyor.

Yenilik için zemin hazırlıyorlar: Risk almaya ve hatta yeni şeyler denemek adına kâr getirmeyen projeleri bile üstlenmeye istekliler. Çalışanların stratejiyi anlamasını sağlamak konusunda son derece etkililer.

Bakış açıları geniş ve yeni fikirleri öğrenebilmek için zihinlerinde her zaman yer var: Hem sorunların hem çözümlerin belirlenmesi sürecine daha fazla çalışanı dahil ediyorlar. Kabul edilebilir risk seviyeleri konusunda netler ve yeni fikirleri benimsiyorlar. Çalışanlarına, meseleye geniş açıdan bakmalarını sağlayacak ve kapasitelerini genişletecek görevler veriyorlar ve onları mevcut uzmanlık alanları dışında yeni şeyler öğrenmeleri yönünde teşvik ediyorlar.

İşbirliğini yaygınlaştırıyorlar: İşbirliği olmadığında eyleme geçme olasılıkları, ortalama şirketlerin liderlerine göre yüzde 50-60 daha fazla. Ama işbirliğini özendirmek için teşviklerden (prim ve kariyer imkanları) yararlanıyorlar ki bu da yeni fikirlerin ve bir araya getirilmesinde, buradan bir inovasyon doğmasında ve yeniliğin uygulanmasında önemli bir fark yaratıyor.
Başarıyı kutluyor, başarısızlıklardan ders çıkarıyorlar: Hataları veya istenmeyen sonuçları, ilgilisini cezalandırmak yerine öğrenme fırsatı olarak kullanma olasılıkları, ortalama şirketlerin liderlerine oranla yüzde 45 daha fazla.

Hay Group Türkiye Genel Müdürü Sylvia DeVoge, “Türkiye’deki liderlik için en iyi şirketler, Avrupa’daki liderlik için en iyi şirketlerle karşılaştırıldığında müşterilere odaklanma ve müşterilerin şimdi ve gelecekte neye ihtiyacı olduğunu düşünme konusunda da daha iyi sonuçlar elde ediyor. Türkiye aynı zamanda, liderlerin genç çalışanlara şirketin gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi fikirleri destekleme konusunda imkan tanıma bakımından da üstün bir durumda. Bu sayede genç çalışanlar, inovasyon yapmak ve işe müşterinin gözünden bakmak için daha iyi bir konuma sahip oluyor” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu