Anasayfa / Kariyer ve İş / Liderlikte Neler Oluyor?

Liderlikte Neler Oluyor?

Lider olunmaz, doğulur” tezinin tamamen yanlış olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Liderlik öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir özellik… Merkezi Boston’da olan Linkage ise 1988’den bu yana “liderlik gelişimi” konusunda çalışan bir kurumsal gelişim şirketi. Tüm dünyada Türkiye dahil olmak üzere 20 ülkede temsilcilikleri bulunuyor. Linkage, bu yıl 14’üncü kez “Global Institute For Leadership Development” (Global Liderlik Geliştirme Enstitüsü- GILD) adlı akademik programı düzenledi. 9-14 Ekim tarihleri arasında Kaliforniya Palm Springs’de gerçekleştirilen bu programın yaratıcılarından olan liderlik gurusu VVarren Bennis onur konuğuydu.

Outliers kitabıyla satış rekorları kıran Marshall Goldsmith, P&G’nin eski CEO’su A.G. Lafley, Southvvest Havayollarının onursal başkanı Colleen Barrett, Linkage Inc.’ın kurucusu Phil Harkins, Fons Trompenaars ve Authentic Leadership kitabının yazarı Bili George gibi liderlik ile ilgili çeşitli alanlarda uzman 20 değerli konuşmacıyı dünyanın farklı ülkelerinden gelen 550 yönetici dinledi. Programın kapanış konuşmasını ise 1971 yılında Ant dağlarına düşen Uruguay Havayolları’na ait uçaktan sağ olarak kurtulan rugby oyuncusu Nando Parado yaptı… Orada gerçekleştirdiğimiz özel görüşmeleri Capital okuru liderler için bir araya getirdik.

CEO’YA DOĞRUYU BULMA YOLUNU ÖĞRETİYORUM
BİR CEO KOÇLUK İÇİN NE KADAR ZAMAN AYIRMALI?
Üzerinden çıkarmadığı yeşil polo yaka tişörtü ve sahra rengi kanvas pantolonuyla yaptığı konuşmasına kendini bir “Budist” olarak tanıtarak başlayan Marshall Goldsmith ile kişisel olarak tanışma imkanı oldu. Söyleşinin sonunda bana “What got you here, vvon’t get you there” (Sizi bu noktaya taşıyan şey her neyse geleceğe taşımayacak) adlı kendi yazdığı son komik çizgi romanı hediye etti. Liderlik konusunda ABD’nin en çok satan ve tanınan yazarlarından olan Goldsmith’in danışmanlık firması da liderlik geliştirme konusunda ABD’nin en iyi ilk 3 şirketi arasında gösteriliyor. İşte Goldsimith’in ağzından koçluk sırları:SIK VE KISA ZAMANLI GÖRÜŞME
“Deneyimlerim, bu işe ayrılan zamanın değil, etkileşimin gücünün önemli olduğunu gösteriyor. Koçlarla sık sık ve kısa zaman dilimlerinde görüşmek, uzun aralıklarla ama uzunca süre görüşmekten daha iyidir. Ben koçluk yaptığım CEO’lardan her saat için ödeme almıyorum. Bana ulaştığımız sonuçlara göre ödeme yapıyorlar. Bu CEO’ların boşa harcayacak zamanı yok. Vakitleri inanılmaz kıymetli. Bu nedenle minimum zaman harcayarak maksimum verim ve sonuç elde etmeye odaklanıyoruz. Şirket içindeki liderlere koçluk yapan CEO’lar da aynı felsefeyle hareket etmeli. Önemli olan bir dakikayı bile boşa harcamamak.

SORUMLULUK CEO’DA Bir de şunu unutmamak gerekiyor. Başarılı bir koçluk sürecinde anahtar değişken koç değildir, koçluk alan kişidir. Tıpkı bir organizasyonun başarısının, ona danışmanlık veren kişilere değil, orada çalışan kişilerin enerjisine ve niteliklerine bağlı olduğu gibi. Kendini geliştirmek, her CEO’nun kendi sorumluluğudur. Koçlar ve CEO’lar, sadece bu işi kolaylaştırmakla yükümlüdür. Bir koç, bir iş liderinin veya CEO’nun ebeveyni değildir.

CEO’LARA NE ÖĞRETİYORUM?
büyük uluslararası şirkette çalışan, farklı ülkelerden, farklı sektörlerden 86 bin katılımcının katıldığı bir araştırma gerçekleştirdik. İş yaşamında başarılı olmak ve iyi sonuçlara ulaşmak için, kültürel farklılıkları anlamak da gerekli. Ancak, benim yaptığım iş temelde aynı. Bir ay sonra Suudi Arabistan’da bir liderlik geliştirme projesine başlayacağım. Orada onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeyeceğim. Ne yapmaları gerektiğini, kendi kendilerine bulmanın yöntemlerini öğretip, göstereceğim.

Kısaca liderlere soru sormayı, etrafındaki herkesi dinlemeyi, onlardan feed-back (geri bildirim) almayı ve öğrendikleri hakkında düşünmeyi öğretiyorum. Birlikte çalıştıkları ekibe ve birlikte çalıştıkları diğer iş liderlerine teşekkür etmenin, geri bildirim vermenin, değişim yaratmanın ve takibin önemini anlatıyor, bu süreçleri etkili kılacak metodları öğretiyorum. Onların güçlü taraflarına odaklanıp, hedefleri doğrultusunda bu yönlerini geliştirmelerine destek oluyorum.

COLLEEN BARRETT SOUTHWEST AIRUNES’IN ONURSAL BAŞKANI
“BİR NUMARALI MÜŞTERİMİZİ ÇALIŞANLARIMIZ YAPTIK”
Havayolu taşımacılığı yapan şirketler son 20 yılda ±1 son derece zorlu dönemlerden geçti. Southwest Airlines ise bu yıl 40’ınct kârlı yılında. Collen Barrett, Southwest’te bir kültür değişimi gerçekleştirdi, başarısıyla efsaneye dönüştü ve bu nedenle Southwest Airlines’ın onursal başkanı unvanını taşımaya devam ediyor.

Barrett, son olarak uzun yıllar birlikte çalıştığı yönetim danışmanı Ken Blanchard ile birlikte “Leacl with Luv” adlı bir kitap da yazdı. Barett, Southwest Airlines’ın kültürünü nasıl oluşturduklarını ve koruduklarını şöyle anlattı:
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir