Anasayfa / Şirket Haberleri / Limak Holding 2013 Yol Haritası

Limak Holding 2013 Yol HaritasıSon on yılın en hızlı büyüyen gruplarına yönelik bir araştırma yapılsa herhalde Limak Holdingin ilk sıralarda yer alması kimseyi şaşırtmaz. Yıllarca inşaat ve altyapı müteahhitliği alanlarında sürdürdüğü çalışmalarında bugün sanayiden, enerjiye, turizmden, havalimanı işletmeciliği gibi hizmet sektörünün en ihtisas gerektiren alanına uzanan Limak, geçen yıl 2 milyar dolar ciro elde etti. Bu yılı ise 3 milyar dolar ciro ile kapatma hedefini başaracak gibi görünüyor.

Limak ile ilgili en iddialı hedeflerden biri de ‘Her yıl 1 milyar dolarlık yatırım yapmak’.

limakBu hedefini son yıllarda şaşmadan uyguluyor. Bu iddialı hedef için doğal olarak çok iyi bir finans mühendisliğine ihtiyacı var. Limak bu alandaki ihtiyacını Nihat Özdemir’in kızı Ebru Özdemir’in başarılı performansı ile karşılıyor. Limak’ta başkan yardımcılığı görevini yürüten Ebru Özdemir, holdingin 2013 yol haritasını anlattı:

BÜYÜME BEKLENTİSİ: 2010’da yüzde 9.2, 2011’de yüzde 8.5 büyüyen Türkiye’nin, 2012’de yavaşlayarak yaklaşık yüzde 3 büyüme göstermesi ve 2013te yüzde 3.5- 4 büyümesi tahmin ediliyor. Limak olarak, 2010’dan 2011’e konsolide ciromuzda yüzde 24 büyüme, konsolide aktifde yüzde 12 büyüme göstererek, 1.9 milyar dolar ciro ve 4.3 milyar dolar aktif büyüklüğüne ulaştık. 2013’te en yüksek büyüme gösteren sektörler arasında, enerji, alt yapı, otomotiv ve telekom-IT sektörlerinin olacağını düşünüyoruz.

ENFLASYON TAHMİNİ: Merkez Bankası’nın 2012 yılı TL enflasyon tahmini yüzde 6.9-7.9 arasında, 2013 yılı tahminleri ise yüzde 3.8-6.8 arasında. Biz de 2013 için TL’de yüzde 6.5-6.7’lik bir enflasyon, Euro’da yüzde 2.6’lık bir enflasyon tahminiyle planlarımızı yapıyoruz.
YATIRIM PLANI: Türkiye’de ve dünyada enerji, inşaat, alt yapı ve çimento sektörlerindeki projeleri yakından takip ediyoruz. Özellikle yenilenebilir enerji, elektrik dağıtımı ve altyapı yatırım projeleri radarımızda. Kolin ve Cengiz Holding ile birlikte Bedaş Elektrik Dağıtım ihalesini kazandık.

  Euro Gıda'nın İzmir Kemalpaşa’daki Fabrikası 15 Bin Çiftçiye İş Fırsatı Sunuyor

AVRUPA KRİZİ: Global krize rağmen Türkiye’nin ekonomisinin sağlam ilerlediğini düşünüyoruz. AB ülkeleri Türkiye’nin en büyük ticaret ortakları arasında, bu nedenle devam eden kriz AB ülkelerinin Türkiye ihracatı içindeki paylarının son yıllarda daralmasına neden oldu, fakat Türkiye bu gerilemeyi tazmin etmek için yeni pazarlar arayışına girdi.

İHRACAT HEDEFİ: Limak Grup Şirketleri içinde, ihracata yönelik çalışan en önemli şirketimiz Limak Çimento. Türkiye’nin 3’üncü büyük çimento grubu olan Limak Çimento’nun Türkiye’nin doğusundaki fabrikaları özellikle Kuzey Irak ve Suriye’ye ihracat yapıyor. Bu ülkelerdeki sosyo-politik durum, Limak Çimento’nun yeni pazarlar, örneğin Afrika ülkeleri, arayışına girmesine neden oldu.

Limak Çimento’nun Türkiye’nin batısındaki fabrikaları ise şu andaki kapasiteleri dahilinde, iç tüketime cevap verirken, ilerde tamamlanacak kapasite artışları ile diğer ülkelere ihracat yapmaya başlayacaklar.

HALKA ARZ: Piyasaları sürekli yakından takip ediyoruz, piyasaların iyi olması durumunda Limak Yatırım şirketimizin halka arzını planlıyoruz.

YABANCI ORTAKLIK: Şu anda yabancı ortaklarımız var. Örneğin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimam’nda iki yabancı ortağımız var: Hindistanlı alt yapı şirketi GMR ve dünyada 39 havalimanı işletmesini yürüten Malezya Havalimanları. Koso-va’da Pristina Üluslararası Havalimanı’nda Fransız Aeroports de Lyon ile ortağız. Ayrıca İtalya, Fransa, Fas ve Mısır’ın en büyük yatırım fonlarıyla Avrupa Yatırım Banka-sı’nın kurduğu büyük bir yatırım fonu olan InfraMed, 2012 yılı içinde İskenderun Li-manfnın yüzde 20 hissesini devralarak ortağımız oldu.

SATIN ALMA: 2013 yılında, Türkiye’de enerji (üretim ve dağıtım) ve altyapı sektöründeki yatırım projeleri, yurt dışında ise gelişmekte olan ülkelerdeki- Balkanlar, Körfez ülkeleri ve Afrika ülkeleri-enerji, inşaat, altyapı ve çimento yatırımı projeleriyle yakından ilgileniyor olacağız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir