Anasayfa / Şirket Haberleri / Limak Yeni Yatırımlarına Devam Ediyor

Limak Yeni Yatırımlarına Devam EdiyorLimak’tan yapılan yazılı açıklamada, Grubun, gerçekleştirdiği temel atma  töreni ile geçtiğimiz Nisan ayında 20 yıllığına işletmesini devraldığı Priştina  Uluslararası Adem Yaşari (Adem Jashari) Havalimanının yeni terminal binası ve  ilave tesislerinin inşaatına başladığı bildirildi.

Yüzde 90 Limak, yüzde 10 Fransız Aeroports de Lyon ortaklığından oluşan  Limak Kosovo International Airport JSC konsorsiyumunun yatırım süreci kapsamında  42 bin metre kare kapalı alana sahip yeni terminal binasının yanı sıra, 85 bin  metre kare apron ve yeni hava trafiği kontrol kulesi inşaatı ile havalimanı  ulaşım yollarının rehabilitasyonunu da gerçekleştirilecek. Açıklamada, bu  yatırımlarla Priştina Havalimanında yolcu sayısının 20 yıllık işletme sürecinde  1,5 milyondan 4 milyona çıkarılmasının öngörüldüğü kaydedildi.
Açıklamada, yatırımın yaklaşık 140 milyon avroluk bedel ile  gerçekleştirileceği, yatırım kapsamında bin 750 araç kapasiteli yeni otopark ve  havalimanı ulaşım yollarının rehabilitasyonunun da gerçekleştirileceği  belirtildi.

Yeni terminal binasının trafik gelişimine bağlı olarak ilave 14 bin metre  kare daha büyütülebilir nitelikte modüler olarak inşa edileceği, ayrıca tesis  bünyesinde sayısı 3 olarak planlanan yolcu köprüsünün trafik gelişime paralel  olarak 6’ya kadar çıkarılabileceği, yatırımların 2012 yılı ilk yarısında  tamamlanmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Hali hazırda Kosova’nın tek havalimanı olarak ülkeyi dünyaya bağlayan  Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı, Nisan 2011’den itibaren 20 yıllık  kullanım hakkı ile Limak Kosovo International Airport JSC tarafından  işletilirken, Limak Grubunun Sabiha Gökçen’den sonra üstlendiği ikinci havalimanı  işletmesi olma niteliğini taşıyor.

  Ear Teknik'in Ürettiği En Küçük İşitme Cihazı Earnet NanoYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir