Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Limon İthalatında Gözetim Fiyatı Ton Başına 900 Dolara Çıkarıldı

Limon İthalatında Gözetim Fiyatı Ton Başına 900 Dolara Çıkarıldı

Bakan Çağlayan, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 2009 yılında 783 bin 587 ton olan Türkiye’nin limon üretiminin 2010 yılında 787 bin 63 tona, 2011 yılında ise 790 bin 711 tona yükseldiği bilgisini veren Çağlayan, 2009 yılında 407 bin ton olarak gerçekleşen limon ihracatının ise 2010 yılında 426 bin tona, 2011 yılında ise 487 bin tona çıktığını kaydetti. Türkiye’nin dünyada limon ihracatında ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Çağlayan, dünya limon ihracatının yüzde 20’sinin tek başına Türkiye tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizdi.
Limon üretiminin korunması ve devamının sağlanması amacıyla İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde limon ithalatında halihazırda yüzde 54 oranında gümrük vergisi uygulandığına işaret eden Bakan Çağlayan, “Öte yandan, gerçeğe aykırı düşük kıymet beyanı sonucu oluşabilecek haksız rekabet ve vergi kaybına meydan verilmemesinin yanı sıra limon üreticilerimizin düşük birim fiyatlı ithalata karşı korunabilmesi amacıyla, 2007/27 sayılı İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ uyarınca 2007 yılı Ağustos ayından bugüne 650 dolar/ton birim kıymetin altındaki limon ithalatı ülke ayrımı gözetilmeksizin gözetime tabi bulunmakta idi. Limon üreticilerinden Bakanlığımıza intikal eden başvurularda, içinde bulunduğumuz dönem itibariyle limon arzında yaşanan azalmaya karşın ülkemizde yeterli limon stoku bulunduğu ifade edilerek, limon üreticilerinin gelir kaybının önlenmesini teminen limon ithalatında uygulanan gözetim fiyatının yükseltilmesi talep edilmiştir. Bu kapsamda, limon üretiminde ve ihracatında yakalanan ivmenin sürdürülebilmesi, yerli üretimin düşük birim fiyatlı ithalata ve haksız rekabete karşı korunması ve devamının sağlanması amacıyla, halihazırda limonun dünya fiyatının 900 dolar/ton mertebesinde teşekkül ettiği hususu da dikkate alınarak, limon ithalatında uygulanmakta olan gözetim fiyatının 650 dolar/ton’dan 900 dolar/ton’a yükseltilmesine ilişkin ‘İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2007/27)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ 19 Temmuz 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir” dedi.


Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir