Anasayfa / Kariyer ve İş / Linkedln, Profesyonellere Yönelik Sosyal İş Ağı

Linkedln, Profesyonellere Yönelik Sosyal İş AğıSosyal bir kimliğiniz yoksa boşuna iş aramaya çıkmayın!

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de orta ve üst düzey insan kaynağıyla farklı iş networkü oluşturan Linkedln’in Türkiye şirketlerden sorumlu bölge yöneticisi Ali Rıza Babaoğlan, geleneksel işe alım yöntemlerinin artık geride kaldığını söylüyor. Babaoğlu, işe alımlarda sosyal kimliklerinin öne çıktığını, sosyal ağları kullanmayanların görüşmeye dahi çağrılmadığını anımsatıyor.

Sosyal medya ile birlikte internette oluşan sosyal kimlikler, artık işe alım sürecinde de kritik bir gösterge haline geldi. Burada en çok da profesyonel iş ağlarına başvuruluyor. Dünyada 187 milyon üyeye ulaşan profesyonel iş ağı Linkedln, network’ünde bulundurduğu ortaüst düzey insan kaynağıyla bu alanda farklı bir alternatif yaratıyor. Şirket, geçen yıla göre yüzde 140 büyüyen Türkiye’deki üye ve işbirliği yaptığı kurum sayısını artınnak için yeniden yapılandırmaya gitti.

Linkedln, 2008’de IBM tarafından Avrupa’nın en gelecek vaat eden 75 mühendisi arasında gösterilen ve 2009’da JCI tarafından ‘Türkiye’nin En Başanlı 10 Genci’ arasına seçilip ödüllendirilen Ali Rıza Babaoğlan’ı Türkiye’deki şirketlerden sorumlu bölge yöneticisi pozisyonuna getirdi.

Babaoğlan ile yeni yapılanma süreci sonrası Linkedln’in Türkiye planları ve iş ağlarının nasıl bir iş fırsatı olarak değerlendirilebileceğinin ipuçlarını konuştuk.

Linkedln, profesyonel iş ağı olarak biliniyor. Bu kapsamda neler sunuyorsunuz?

Linkedln, profesyonellere yönelik bir sosyal ağ. Iş bulma portali gibi değil. O tür portallere insanlar iş bulmak istedikleri zaman giriyorlar ancak daha sonra tercih etmiyorlar. Linkedln ise bir sosyal ağ aynı zamanda, insanlar her gün girip “îş arkadaşlarım ne yapmış, eski patronum şimdi ne yapıyor” gibi soruların yanıtlarını bulabiliyor. Burada amaç, iş birliktelikleri için network oluşturmak. Örneğin petrol sektöründesiniz Arabistan’da iş yapmak istiyorsunuz. Arabistan’daki petrol şirketlerini buradan bulabilirsiniz ve irtibat kurabilirsiniz.

Şirketler Linkedln’i insan kaynağı yaratma konusunda ne kadar kullanıyorlar?

insanlar Türkiye’ye yatırım yapmaya, burada iş olanaklarını değerlendirmeye başladılar. O nedenle giderek beyaz yakalılar arasında yaygınlaşıyor. Iş ilanları dışında head hunter’lar için dünyada birçok kurum çok fazla para ödüyor.

Biz bu kişileri kendilerinin bulması yönünde bir platform oluşturduk, bunu teşvik ediyoruz. Diyoruz ki “Sizin orta ve üst düzey yönetici arayışınız varsa bu kişi büyük ihtimalle Linkedln’de vardır. Bu insanın size başvurmasını beklemeyin siz onları bulun. Bu zaman kaybını da önler.” işe alım yöntemleri internet ile birlikte artık değişiyor. Eski geleneksel yöntemler artık geride kalıyor.
Linkedln’in Türkiye’de hedef ve planları neler?

Türkiye’de şu anda 27 şirketle kurumsal olarak çalışıyoruz. 1.7 milyon üyemiz var. Globaldeki üye sayımız ise 187 milyon. Bu Türkiye için iyi bir rakam ve daha da iyileşmesini bekliyoruz. Çünkü dünyada yeni üye kazanma anlamında Türkiye en hızlı büyüyen pazar, geçen yıla göre yüzde 140 büyüdü. 10 ayda 700 bin üye ekledik. Gelecek yıl için 27 olan şirket sayısının 3-4 haneli rakamlara ulaşması planlanıyor. Üye sayımız 1.8 milyon ama bu rakamın önümüzdeki yıl 2.5-3 milyona ulaşmasını bekliyonız.

  Kasımpatı Özünden Haşere İlacı Üretti

Türkiye’de hangi şirketlerle çalışıyorsunuz?

Türkiye’de telekom ve banka sektörü çok aktif kullanıyor. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Denizbank, Fi-nansbank, Aktifbank çalıştığımız ku-aımlar arasında. Bunun yanında LC Waikiki gibi tekstil şirketleri de var.

Linkedln

Tüm işe alımlarını buradan yapıyor. İşe alımın yanısıra marka pazarlama da yapılıyor. Pazarlama, insan kaynağı, satış artırma gibi çözümlerimiz var. Şu anda şirketlerle görüşmelerimiz sürüyor. Sayı daha artacak. Özellikle KOBl’ler üzerinde dunıyoruz.

KOBİ’ler ve Türkiye’deki tüm şirketlerden sorumlu isimsiniz. Bu konuda neler hedefliyorsunuz?

Daha çok odağımızda KOBÎ’ler var. Çünkü büyük şirketler zaten bunun bilincindeler ve sosyal medyada aktif olarak çalışan ekipleri var. KO-Bl’lere maliyetlerini düşürüp bu alanda aktif olmalanna yardımcı olmak istiyoruz. Yeni bir yapı kurarken, yurt dışındaki yatınmlannda insan kaynağı anlamında nasıl ilerlemek istediklerini öğrenip ona göre çözümlerimizi sunuyoruz.

Şirketler, kariyer siteleri ya da head hunter gibi danışmanlık şirketleri varken niye sosyal iş ağını tercih etsinler? Farklılık nerede?

Niş bir pozisyon arayan şirketlerin bu özellikteki kişiyi bulması çok uzun sürebiliyor. Sektörel know how ve yaptığı iş olarak farklı kategorilerde iş kaynağı arayanlar oluyor. Eğitim alanında deneyimli avukat gibi çok niş alanlarda insan kaynağı arayan şirketler oluyor. Bizim de iş ağımızda bunu karşılayan çok sayıda kişi var. O yüzden hem geçmişinde bazı özellikleri olan hem de uzmanlık alanı farklı olan kişileri bulma olanağı var.

Sosyal ağlar iş fırsatı olarak nasıl kullanılabilir? Etkin bir kullanım için önerileriniz neler?

Örneğin iş görüşmesine girdiniz. Daha önce görüştüğünüz kişi yüzde 80 oranında sizi Google’da aramış oluyor. Linkedln’de profesyonel kimliğiniz çıkıyor. Bazı şirketler Linkedln’de hesabı olmayan kişileri artık iş görüşmesine bile çağırmadıklarını söylüyor. Çünkü bu insanın sosyal medyada ne kadar aktif olduğunu, yenilikleri ne kadar takip ettiğini ve işbirliklerine ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Internet ile olan ilişkiye dikkat edilmesi gerekiyor. Sosyal yönünüz de burada görülüyor. İşe alacağı kişinin kurum kültürüne ne kadar uyduğunu sosyal hayatına bakıp buradan değerlendire-biliyor şirketler.

Sosyal iş ağlarında yeni ne gibi uygulamalar göreceğiz?

CV’nin dinamik olmasını sağlayan çözümlerimiz var. Kendinizi anlatan videonuzun ya da sunumunuzun olduğu CV’ler öne çıkacak. Sektör sektör kimin nerede olduğunu ve nasıl ulaşabileceğini gösteren bir ağ sistemi var. Üçüncü kişiye ulaşma, internette kartvizitle tanışmadan çok hızlı. Bu trend de giderek artacak.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir