Anasayfa / Haberler / Lojistiğin Geleceğine Damga Vuracak 9 Trend

Lojistiğin Geleceğine Damga Vuracak 9 TrendLojistiğin geleceğine damga vuracak 9 trend, lojistik sektörüne damgasını vuracak trendler

Yurt dışına açılmak, ölçek büyütmek, teknoloji yatırımlarına yönelmek, insan kaynaklarına yatırım yapmak… İşte önümüzdeki yıllarda lojistik sektörüne damgasını vuracak trendler.

Lojistik, 20 milyar liraya dayanan cirosu, 400 bin çalışanıyla Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden… CNBC-e Business olarak önümüzdeki dönem sektöre damgasını vuracak trendleri belirledik.

1)    Denizyolu taşımacılığı büyüyecek

Yurt içi taşımacılıkta, karayolunun ağırlığı söz konusuyken, uluslararası taşımacılıkta yük, deniz yolu taşımacılığının üzerinde. 2005’ten bu yana deniz yoluyla konteynır taşımacılığı büyüyor. 2005-2010 arasında 3 milyon 300 bin TEU’dan 5 milyon 500 bin TEU’ya yükseldi. Bu dönemde deniz taşımacılığının payı da yüzde 57’ye çıktı. Deniz taşımacılığının yurt içi taşımacılıkta da kara taşımacılığının tahtına oturması sürpriz olmayacak. İstanbul Deniz Otobüsleri, iç taşımacılık yapmak üzere Ro Ro şirketi kurmayı planlıyor. Deniz taşımacılığını büyütecek bir diğer gelişme ise özelleştirilecek limanlar… Bazı limanların satışı olumlu etki yapmıştı. Gözler yeni limanlarda…

2)   Depo yatırımları artmaya devam edecek

Firmaların bütçelerinde altyapı yatırımları önemli bir yer tutuyor. One çıkan alan ise depo yatırımları… Bugün birçok firma, bir ya da birkaç depo yatırımını ya başlatmış veya başlatmak üzere… Bazıları ise mevcut depolarını genişletiyor. Depo yatırımları geçen yıl 2009’a göre yüzde 65 arttı. Ayrıca kapalı depolara kayma eğilimi var. Lojistik Demeği (LODER) Yönetim Kumlu Üyesi Atilla Yıldıztekin, hâlâ ihtiyacın altında bir depo kapasitesi olduğunu düşünüyor. Yeni depolara ihtiyaç olduğunu, İstanbul’da Gebze, İkitelli, Hadımköy’de yatırımların arttığını söylüyor.

3)   Teknoloji devrimi yaşanacak

Lojistikteki baş döndürücü gelişme sektörün teknolojiye ihtiyacını da artırıyor. Araç takibinden depodaki malın izlenmesine kadar birçok alanda teknolojiye başvuran sektörde, bu alan daha da önemli hale gelecek. UPS Türkiye Genel Müdürü Mikc Harrell, “Teknolojik çözümlerimizle müşterilerimizin iş süreçlerini hızlandırıyor, gönderilerini hızla hazırlamalarını sağlıyoruz. Yeni programlarla çoklu gönderi oluşturma, onları yönetebilme, alıcıları bilgilendirme firsatlan sunuyoruz. Tüm bunları güncel tutabilmemiz ve yeni çözümler üretebilmemiz için teknoloji yatırımları şart” diyor.
4)   e-ticaret etkisi artacak

Türkiye’de son yıllarda katlanan e-ticaret kargo taşımacılığını büyüten en önemli dinamiklerinden… Artık neredeyse internet mağazası olmayan perakendeci yok gibi… Öte yandan toplam perakende satışlarından yüzde 5 pay alan e-ticaret şirketlerinin payının artarak, 2012’ye kadar ikiye katlanması bekleniyor. MNG Kargo Genel Müdürü Aslan Kut, kargo sektörünün sanal mağazacılıkta yaptıkları yatırımlar sayesinde hem rekabet hem de iş hacmi açısından çok büyük gelişme gösterdiğini söylüyor. Öyle görünüyor ki, e-ticaret gelecekte sektörün yönünü belirleyen bir trend olacak.

  Ofis Duvarlarına Renkli Çizimler (grafitiler)

5)   Birleşme ve satın almalar devam edecek

Atilla Yıldıztekin’e göre lojistik sektörü yapısı gereği birleşme ve satın almalara açık. Yıldıztekin “Önümüzdeki yıllarda kargo şirketleri de bölgesel dağıtım şirketleri hatta ambarlarla ortak olabilir, yurt içi nakliye şirketleri Anadolu’daki depo işletmecileriyle birleşebilirler. Liman işletmecileri dedemiryolu şirketleriyle işbirliğine girebilir. Bunun yanında bazı büyük üreticiler de lojistiklerini yapan küçük şirketleri satın alabilirler ve büyütebilirler” diyor. Yıldıztekin ayrıca yabancı şirketlerden yeni birkaç girişim olacağını, onların Türkiye’deki acentalannı satın alabileceklerini söylüyor.

6)    Dışa açılma sürecek

Lojistik sektörünü yeni dönemde sürükleyecek bir diğer önemli trend de dışa açılma olacak. Halen Ekol Lojistik, Galata Taşımacılık, Netlog Lojistik Grubu, Horoz ve Omsan Lojistik gibi firmalar yurt dışında ya doğrudan şirket kurarak veya satın almalarla ya da ofis açarak ağlannı genişletmeye çalışıyor. Bu pazarlar arasında enteresan bölgeler de var. Örneğin Horoz Lojistik Bollore Africa Logistics ile Türkiye-Afrika ülkeleri arasında hava ve denizyolu taşımacılığına başladı.

7)   İnsan kaynaklarına yatırım artacak

Lojistik firmaları bir yandan teknolojiye yatınm yapıp, iş süreçlerindeki aksaklıkları ortadan kaldırmaya çabalarken, diğer yandan bu teknolojiyi doğru kullanacak ve nihayetinde de müşteri ile yüz yüze gelecek insan kaynaklan yatınmlan üzerinde dumyor.

8)   Fiyat rekabeti sürecek

Lojistikte son 4-5 yıldır fiyatlar ve kâr marjlan düşüyor. Yıldıztekin, bunun iki nedeninin olduğunu söylüyor. Birincisi, rekabetin artması. İkincisi ise ölçeklerin büyümesi… Firmalar büyüdükçe ve kombine taşımacılık sektöre hakim oldukça, bu duram maliyetleri düşürüyor. Aynca teknolojik gelişmelerin de maliyet düşürücü bir etkisi var. Önümüzdeki dönemde rekabetin daha da artacağı, maliyetlerin ve kâr marjlannın düşeceği bekleniyor.

9)   Ölçekler büyüyecek

Türkiye’de 2023’te 1.2 trilyon dolardış ticaret hacmine ulaşacak. Lojistik fir-malan da hesaplannı buna göre yapıyor. Yıldıztekin, ekonomideki büyümeye bağlı olarak lojistikçileriıı de ölçeklerini büyüttüğünü söylüyor. Filolar büyüyor, daha büyük depolarda çalışılıyor, yeni yazılımlarla iş verimlilikleri artıyor. Dolayısıyla satış rakamları da büyüyor. Şu anda birçok şirketin orta vadeli planında, cirolannı 1 milyar liranın üzerine çıkarma hedefi var.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir