Anasayfa / İş Fikirleri / Lojistik Pazarında Rekabet Stratejileri

Lojistik Pazarında Rekabet Stratejileri
Türkiye’de Lojistik Pazarı, Rekabette Yeni Dönem, Lojistik Pazarının Potansiyeli, Lojistik Pazarının Büyüklüğü, Lojistik Pazarında Rekabet, Dünyada lojistik pazarı, Türkiye lojistik sektörü, Lojistik pazarında rekabet stratejileri, lojistik şirketleri

Uzmanlara göre Türkiye’de lojistik pazarının potansiyel büyüklüğü 90-100 milyar dolar civarında. Mevcut büyüklüğün ise 2011 sonu itibarıyla 20 milyar dolar olması bekleniyor. Yani halen ulaşılmamış yüzde 80’lik bir potansiyel mevcut. İşte bu rakam, pazardaki kıyasıya rekabetin en önemli nedeni. Yurtiçi rekabeti belirleyen unsurlar arasında fiyat ve hizmet kalitesi başı çekiyor. Yurtdışı hizmetlerde hız ve kapasite yarışı öne çıkıyor. Gerek filo gerekse depo yatırımları ise şirketlerin bir diğer rekabet alanı. Satın almalarla fark yaratmak da pazarın güçlü oyuncularının önemli rekabet stratejilerinden biri.

Dünyada lojistik pazarı 2009 yılı rakamlarına göre 6 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip. Bu rakamın 2015 yılında 10-12 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye lojistik sektörü ise 2010’da 17 milyar dolarlık iç hacme ulaştı. Sektörün bu yılı yüzde 7 büyümeyle kapatması ve 20 milyar dolar ciroya ulaşması bekleniyor. Türkiye’ye dönük potansiyel pazar tahminleri ise mevcut büyüklüğün çok üzerinde… 90-100 milyar dolar. Verilere göre ciddi bir potansiyele henüz ulaşılmamış durumda. Zaten rekabetin asıl nedeni de bu. Sektördeki rekabet, her alanda kıyasıya biçimde sürüyor.

Peki rekabette hangi stratejiler öne çıkıyor? Önde gelen lojistik şirketlerinin stratejilerine bakıldığında, bu sorunun yanıtı net biçimde ortaya çıkıyor. Lojistik hizmetlerde fiyat ve hız rekabeti ilk sırada yer alırken, kargo segmentinde hizmet kalitesi ve yaygınlık öne çıkıyor. Yatırım ve satın almalar da şirketlerin önem verdiği stratejiler arasında…

Lojistik uzmanı Atilla Yıldıztekin, “Farklı taşıma modlarında farklı rekabet kriterleri uygulanıyor. Bunların tümü de iş kapasitesiyle müşteri talepleri arasındaki dengeye göre değişkenlik gösteriyor” diyor. Yıldıztekin’e göre deniz taşımacılığında rekabeti belirleyen unsurlar; fiyat, liman boş kapasitesi, sözleşme süresi, hizmet kalitesi ve hız. Uluslararası kara taşımacılığındaki şirketler fiyat, sürdürülebilirlik ve taşıma hızında yarışırken, yurtiçi kara taşımasında fiyat tek başına bir rekabet unsuru haline gelmiş durumda. Kargo segmentinde yaygınlık, demiryolunda ise fiyat ve vagon kapasitesi öne çıkıyor.

Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerine, pazarda rekabeti belirleyen unsurları, rekabet stratejilerini ve 2012 hedeflerini sorduk.

“SORUN DENGESİZ FİYATLAR”

2011’de bir önceki yıla göre yüzde 30 büyüyen Netlog Lojistik Grubu’nun başkan yardımcısı Gökalp Çak, sektördeki en büyük sıkıntının dengesiz fiyat politikası olduğunu söylüyor. Çak’ın 2012 yılına ilişkin öngörüleri ve şirkete dönük hedefleri şöyle: “Açıkçası 2012 bizi biraz korkutuyor. Ülkemiz ekonomik olarak çok güçlü ve sağlıklı. Ancak komşularımız çok zayıf ve hasta. Bu dönemin sancılı geçeceğini öngörüyomm. Grup olarak maliyet düşürücü önlemler alıyoruz. Intercombi şirketimiz, Batı Avrupa taşımaları için yatırımlarını sürdürüyor. İrak, Afganistan gibi özel bölgelerde hizmet portföyünü geliştiriyor. Grup olarak satın almalarla da ilgileniyoruz.

Türkiye’de lojistik sektöründe hala yapılacak çok iş, geliştirilecek çok servis var. Sektörün sorunu, bilinçsiz rekabetten gelen dengesiz fiyat politikaları. Uluslararası nakliye sektöründe sıkça karşılaştığımız dengesiz fiyat stratejileri lojistik sektörüne de sıçramış durumda. Ancak bu evrenin de bir gün geçeceğini ve işini iyi yapanların rakiplerine karşı avantaj kazanacağını öngörüyoruz.2011’de yaklaşık yüzde 30 büyüdük’. Bunun dlşında henüz anonsunu yapmadığımız bir şirket alımı söz konusu. 2011 ciromuz 650 milyon TL’yi geçecek. Bu da yıllık bazda yüzde 4l’lik büyüme anlamına geliyor. Büyümemiz tamamen gerçek lojistik ve taşımacılık operasyonlarından geliyor. 2012 ciro hedefimiz 750 milyon TL.”

DHL, “YATIRIMA DEVAM” DİYOR

Fiyat sarmalının sektörde ciddi bir sorun olduğunu DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı da doğruluyor. Kırımlı’nın görüşleri şöyle: “Rekabeti belirleyen unsurlar arasında fiyat dengesi, kaliteli hizmet, teknoloji ve yenilikçi uygulamalardan faydalanma öne çıkıyor. DHL Supply Chain olarak her zaman rekabetçi yaklaşımla en üstün kalitede hizmet sağlamayı hedefliyoruz. Önümüze koyduğumuz hedef çok net: Türkiye’de tedarik zinciri yönetimi hizmetini dış kaynak yoluyla almak isteyen şirketlerin ilk tercihi olmak. Bunu sağlamak için gerekli her türlü altyapı, teknoloji ve insan kaynağı yatırımını yapıyoruz.”

Rekabette öne çıkmak için yatırımlara odaklandıklarını söyleyen Kırımlı, şu bilgileri veriyor: “Çok önemli iki avantajımız var. Bunlardan biri Türkiye’de ihtiyaç duyulan herhangi bir tedarik zinciri çözümünün halihazırda DHL tarafından geliştirmiş olması. Bizim için bilgi transferi çok kolay. İkinci avantajımız ise tedarik zinciri yönetiminde sektörel uzmanlığımız. Perakende, tüketici, sağlık, teknoloji, otomotiv ve kimya sektörlerinde uzmanlaşmış yöneticilerimiz bulunuyor. Bu yılı yaklaşık yüzde 40 büyümeyle kapatacağız. 2012’de ise büyüme oranlarının 2011 seviyelerine ulaşmayacağı bekleniyor. O nedenle yatırımlarımızı sürdürme kararı aldık. Ayrıca şirket satın alma da gündemimizde olacak.”

“KAYIT DIŞI HAKSIZ REKABET”

İnci Lojistik Genel Müdürü Emrah Gezgin, pazardaki en büyük sıkıntının kayıt dışı olduğunu dile getiriyor. Gezgin’e göre fiyat ve hizmette farklılaşma, rekabet açısından en önemli unsur. Ancak kayıt dışı işletmelerin yaratmış olduğu haksız rekabet önemli bir sorun. Gezgin’in değerlendirmeleri şöyle: “İnci Lojistik, toplam 40 bin metrekarelik kapasitesi ve 13 bölgede kurulan aktarma merkezleriyle önemli bir oyuncu. Hizmetlerimiz arasında uluslararası deniz, kara ve hava taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, konteynır taşımacılığı, proje taşımacılığı, kombine taşımacılık, soğuk hava depolama hizmetleri, soğuk zincir hizmetleri, antrepo hizmetleri, liman hizmetleri, yurtiçi dağıtım ve depolama hizmetleri bulunuyor.

Ana stratejimiz, yeni ürün yaratarak hizmette farklılaşma. Bu kapsamda Eylül 2011’de hizmete geçirdiğimiz deniz otobanı projesiyle 45 feetlik konteynırlarla Türkiye-Avrupa arasında hızlı ve ekonomik lojistik hizmeti sunmaya başladık. Intermodal servisiyle ticaretin yoğun olduğu dönemlerde yaşanan TIR sıkıntısı ortadan kalkıyor, müşterilerimize yıllık bazda sabit fiyat ve düzenli servis imkanı sunabiliyoruz. Büyüme açısından bakarsak; 2012’de 2011 yılına paralel bir seyir izleyeceğimizi düşünüyoruz. Avrupa’da yaşanacak daralmayı Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki pazar genişlemesiyle kapatacağız.”

OMSAN’IN FARKI NEREDE?  

Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Kiiçükertan, rekabeti belirleyen unsurların başında esneklik, hız, izlenebilirlik, optimizasyon ve yeni teknolojilerin kazanılması gibi konular geldiğini söylüyor. Omsan’ı diğer şirketlerden ayıran en önemli özellikleri ise iş hacminin büyük kısmının kontrat lojistiği kapsamında olması, yenilikçi ürünler geliştirmesi ve farklı taşıma modellerini kullanması olarak sıralıyor.

Küçükertan, şu değerlendirmeleri yapıyor: “Sürekli araştıran proaktif bir şirketiz. Kriz ortamlarında en az etkilenecek sektörleri tespit edip kısa sürede bu sektörlere çözüm üretecek şekilde organize oluyoruz. Dolayısıyla krizlerden zarar görmeden çıkabiliyoruz. Omsan Lojistik’in 1.300 adetlik karayolu nakliye filosu, 340 swapbody ve 205 adet vagondan oluşan intermodal taşıma filosu, 2 adet helikopteri, 1 adet kuaı yük gemisi, yurtiçi ve yurtdışında toplam 785 bin metrekarelik kapalı ve açık alandan oluşan lojistik merkezleri bulunuyor. Birçok sektöre hizmet sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde otomotiv, perakende, hızlı tüketim, inşaat ve enerji sektörlerine ağırlık vereceğiz. Yurtiçinde bölge bazında yapılanmayı, yurtdı-şında ise stratejik ülkelerde, yeni şirket kurma, satın alma, ortak olma veya stratejik işbirlikleri şeklinde ilerlemeyi hedefliyoruz.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. lojistik firmaları artık çevreci oluşumuyla öen plana çıkmaya başlamıştır en güzel örnek http://www.ekol.com de görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir