Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Lüks Otel Markaları Türkiye’yi Yatırım Kıskacına Aldı

Lüks Otel Markaları Türkiye’yi Yatırım Kıskacına AldıLüks Otel Markaları Türkiye’yi Yatırım Kıskacına Aldı

Türkiye ve özellikle İstanbul, son yıllarda uluslararası A plus otel markalarının ilgi odağı haline geldi. W, The Edition gibi markaların İstanbul’a gelmesinin ardından Mandarin’in Bodrum’a gelecek olmasıyla başlayan lüks otel akını tam gaz devam ediyor. Öyle ki Orient Express, One&Only, By&Tree, Dusit’in de aralarında olduğu 7 lüks otel markası daha Türkiye’yi yakın markaja aldı.

■    Raffles – Zorlu Center – İstanbul
■    Shangria-La- Tanrıverdi – Beşiktaş
■    Mandarin Oriental- Astaş- Bodrum
■    Aman Resort – Bodrum
■    Jumerlah – Pera Palace
■    Viceroy – İstanbul- Bodrum
■    Mondrian – Sultanahmet

Hangi Bölgelerde Yer Bakıyorlar

■    Orient Express: İstanbul’da tarihi yarımada da 2-3 lokasyon ile İlgileniyor.
■    One&Only: Ciner, Zafer Yıldırım ve Fettah Tamince’nin ortaklığında geçtiğimiz aylarda satın alınan Bodrum Cennet Koyu’na komşu olan koyla İlgileniyor.
■    By&Tree: Bodrum ile ilgileniyor.
■    Dusit: İstanbul’un Avrupa yakasında Boğaz gören lokasyonlarla İlgileniyor.
■    Vice Oway: Bodrum Gümüşlük’te otel açacak.
■    Peninsula: Güney sahilleri ve İstanbul’u inceliyor.
■    Six&Six: İstanbul ve güney sahillerinde çeşitli yatırımcılarla görüşme halinde.

Türkiye, turizmde Akdeniz Çanağı’nın en hızlı büyüyen ülkesi olarak son 10 yıldan bu yana öne çıkıyor. Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik kriz ile birlikte Arap Bahan’nın yaşandığı Ortadoğu’daki karışıklıklardan geçtiğimiz yılı yara almadan atlatan Türk turizmi, bu yılı eksilerle kapatacak. Kıyı şeridinde durum böyleyken dünya kenti olma yolunda ilerleyen İstanbul yüzde 10’luk büyümesi ile dikkat çekiyor.

Türkiye’nin ve İstanbul’un yakaladığı bu başarı ve popülerlik turizm yatırımlarına da olumlu yansıyor. Öyle ki, sadece 5 yıldızlı oteller değil, uluslararası A plus lüks segment markaları da Türkiye’ye ve özellikle İstanbul’a yatırım yapma yanşına girdiler.

Türkiye’yi yakın markaja alan Orient Express, One&Only, By&Tree, Dusit’in de aralarında olduğu 7 lüks otel markası İstanbul ve Türkiye’nin güney bölgelerinde yer arayışına girdi. Geçtiğimiz yıllarda Levent’e açılan The Edition otelin ardından Jumeirah – Pera Palace’da İstanbul’da yerini almıştı.

Son iki yıl içerisinde de Zorlu Grubu ile anlaşan Raffless Zorlu Center için, Tanrıverdi Grubu ile anlaşan Shangria Beşiktaş’ta, Astaş Grubu ile anlaşan Mandarin Oriental Bodrum’da ve Aman Resort’de Bodnım’a açılmak üzere gün sayan lüks segment markaları olarak dikkat çekiyorlar.

Lüks markalara Türkiye’deki yatırımlarında danışmanlık yapan Servo-tel ortağı Ömer Isvan, önümüzdeki 2 yıl içinde ‘upper luxury’ segmentinde 4-5 uluslararası markanın daha Türkiye’ye gelmesini beklediğini söylüyor.

Bu markalar için İstanbul ve Bodrum’un tipik adresler olduğuna dikkat çeken Isvan, “Kaş-Çeşme arası kıyı şeridi de bu markalann yatırım yapabilecekleri yerler olabilir. Çünkü dünyadaki gerçek lüks tatil ürününde aranılan özelliklerden biri de gerçek doğaya sahip olabilmek” diyor.

NERELERE BAKIYORLAR?
Türkiye’yi yakın markaja alan bu markalar özellikle İstanbul ve Bodrum ile ilgileniyorlar. İstanbul’un dünya kenti olması, Türkiye’nin St. Tropez’i olarak dünyaya lanse edilen Bodrum’un son yıllarda Demi Mo-or’dan Michael Douglas’a kadar dünya starlarını ağırlaması bu markaları Bodrum’u tercih etmelerinde etkili olduğu belirtiliyor.

Bu markalardan Orient Express, İstanbul’da tarihi yarımada da 2-3 lo-kasyon ile ilgileniyor. One&Only, Turgay Ciner, Zafer Yıldırım ve Fettah Tamince’nin ortaklığında geçtiğimiz aylarda satın alınan Bodrum Cennet Koyu’na komşu olan koyla ilgileniyor. By&Tree, Bodrum Türkbükü’nde Ot-toman Fon ile imza atmış ancak gelmemişti. Aynı marka yine Bodrum’dan vazgeçilmiş değil.

  İhracatçı 2016’dan umutlu

Ultra lüks segment markalarından olan Dusit, İstanbul’un Avrupa yakasında Boğaz gören lokasyonlarla ilgileniyor. Vice Oway, Bodrum Gümüş-lük’te otel açacak. Peninsula ve Six&Six markaları da İstanbul ve güney sahillerinde çeşitli yatırımcılarla görüşmeler halinde.

BOĞAZA RAĞBET

Birçok yatırımcının almak için can attığı açık hava konserlerinin merkezi Kuruçeşme Arena’nın arazisini alan Astaş Holding, buraya burada dünyanın ve İstanbul’un en pahalı otellerinden birini inşa etmeye hazırlanıyor.

Maçka Rezidans by Armani Casa projelerinin ardından Bodnım Cennet Koyu’nda devam eden projesiyle dikkatleri çeken Astaş Holding, lüks zincirlerle yakınlığı ile de biliniyor. Astaş, Maçka Rezidans projesinde Armani, Bodrum Cennet Koyu’ndaki projede ise dünyanın lüks segmentte önde gelen otel işletmecisi Mandarin Oı iental ile anlaşmıştı.

Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, Kuruçeşme’de yapacakları otel için Mandarin Oriental dışında, yine çok önemli bir marka olan Bulgari’nin de istekli olduğunu, her ikisiyle de görüşmeler yaptıklarını söylüyor.

Bodrum projeleri için Bulgari ve Mandarin arasında karar vermekte zorlandıklarına dikkat çeken Aşçı, şöyle devam ediyor:

“Mandarin Oriental, dünyanın en iyi işletmecisi. Fakat Kuruçeşme projemizi Mandarin Oriental dışında Bulgari otel de çok istiyor. Bulgari Bodnım için de bize teklif vermişti. Şu an bakıyoruz. Her ikisi de çok doğru markalar. Dünyanın en önemli aileleri ve krallarına yöneticileri, jet sosyeteye ev sahipliği yapacak güçteler. Resort, spa ve doğa ile iç içe konularda Mandarin çok başarılı. Fakat İstanbul çok hızlı. Bütün dünyanın milyarderleri İstanbul’a gelmeye başladılar. O nedenle Bulgari ile olabilir.”

TÜM MARKALAR İLGİLENİYOR

İstanbul’un popülerliğini artırması ve iş hayatında yaşanan zenginleşme lüks segment markalarının ilgisinin her geçen gün artmasını sağlıyor. Londra, New York, Paris gibi dünya kentlerinde yer alan bu markalar artık İstanbul gibi tarihi ve gelişmekte olan kentlere ilgi duymaya başladı. Son yıllarda İstanbul’a gösterilen ilgi de bunun bir kanıtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, lüks segment markalarının Türkiye’ye olan ilgisinin sevindirici olduğunu, Türkiye’nin nitelikli turist çekmesine katkıda bulunacak bir gelişme olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin turizmde daha gideceği çok yol olduğuna işaret eden Taşbaşı, “Lüks segment markalannın Türkiye’ye yatırımlarının artması Türkiye olan güvenlerinin bir göstergesi. Bu da Türkiye’nin imajına ve tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Dileğimiz bu markaların sayısının her geçen gün artması” diyor.

ZENGİNLERİN TERCİHİ

Lüks segment otellerin Türkiye’ye olan ilgisinin artması bu alanda danışmanlık hizmeti veren firmalara da olumlu yansıyor. Hatta bu alanda hizmet veren firma sayısının da artmasına neden oluyor. Lüks markalara Türkiye’ye girme konusunda hizmet vermeye başlayan High Projects Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akpınar, dünyanın hemen hemen tüm lüks otel markalarının İstanbul ile ilgilendiklerini ve burada yer almak için araştırmalar yaptıklarını söylüyor.

İstanbul’un son yıllardaki gelişimi ile dünya metropolleri arasına girdiğine dikkat çeken Akpınar, “Türkiye’nin ve İstanbul’un gelişimi lüks segment yatırımcılarının da ilgisini çekiyor. Ayrıca dünyada Türkiye’yi İstanbul’u görmek isteyen A plus müşteri sayısındaki artış da bu eğilimde etkili” diyor.

Levent Gökmen / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir