Anasayfa / Şirket Haberleri / “Lüks otomobil pazarı kabuk değiştiriyor”

“Lüks otomobil pazarı kabuk değiştiriyor”Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, ÖTV artışının da etkisiyle 1600cc araç satışında patlama olduğunu, bunun da premium pazarda kabuk değişimine yol açtığını söylüyor. Borusan Otomotiv’i Anadolu’ya yaymak için çalışmalara başladıklarını söyleyen Biryıldız, ilk hedefin Kayseri olduğunu vurguluyor.

BMW, Mini, Rolls Royce, Aston Martin, Land Rover ve Range Rover markalarının temsilciliğini yapan Borusan Otomotiv, otomotiv pazarının en önemli oyuncularından biri.

Premium pazarın Türkiye’deki en önemli oyuncularından olan Borusan Otomotiv icra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ile pazardaki gelişmeleri ve 2012 performanslarını konuştuk.

Premium pazarın önemli oyuncularından birisiniz. Bu seg-menttı 2012 nasıl geçiyor?

Toplam pazara kıyasla premium segmentte bu yıl küçülme daha az. Bunun en önemli nedeni ise löOOcc pazarındaki canlılık. 2000cc ve üstü pazarda ÖTV artışı nedeniyle ciddi bir daralma yaşandı. Eskiden 10 otomobil satıyorsak şimdi dört otomobil satıyoruz.

Geçmiş dönemde lüks pazarında löOOcc’nin payı yüzde 24’lerdey-ken, yüzde 45’lere kadar çıktı. Lüks segment Ocak-temmuz döneminde geçen yıl yüzde 7.7 pay alırken, şimdi yüzde 8.7 pay alıyor. Aslında premium pazarın ciddi bir kabuk değişimi içinde olduğunu söyleyebiliriz.

Nasıl bir değişimden söz ediyorsunuz?

Aralarında BMW’nin de bulunduğu üst segment markaları son yıllarda küçük ve ekonomik otomobil üretiminde de uzmanlaştı. Özellikle ÖTV etkisiyle biz ve bizim gibi markalar ağırlığını löOOcc araçlara verdi. Bu değişim pazarda önemli bir değişime de neden oluyor. Daha önce premium pazar müşterisi olmayan bir kitleyi de kazanmaya başlıyoruz. Premium pazar bu yüzden büyüyor.

Amiral geminiz BMW’nin bu yılki performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Temmuz sonu itibariyle 7 bin 853 adet BMW sattık. Pazar payımız ise yüzde 31,4’e çıktı. Geçen yıl aynı dönemde bu oran yüzde 30,1’di. Satış ve pazar payı olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Mercedes’in de Audi’nin de önündeyiz. Geçen yılı 15 bin 30 adet ile kapatmıştık. Bu yıl da geçen yılki adetlerimizi yakalamayı hedefliyoruz. Yeni 3l6’mıza özellikle çok güveniyoruz. Satışların üçte birini 3 serisi oluşturacak. Bir başka güvendiğimiz nokta ise tamamen yenilen modellerimiz. Showro-om’larımızda sergilenen BMW’lerin yaş ortalaması 2,5. Çok genç bir ürün gamımız var.
Mini için neler söyleyeceksiniz?

Mini’nin performansından son derece memnunuz. Borusan Otomotiv olarak 12 yıldır Mini’nin distribütörlüğünü yapıyoruz. Geçen yıla kadar Mini’nin hedefi, hep bin adeti aşmaktı. Bunu ilk kez geçen yıl başardık ve yaklaşık bin 800 adetlik bir satış yaptık. Şimdi önümüzde iki binlik hedef var. Satışların bu kadar artmasında Countryman modelinin çok büyük rolü var. Müşterinden oldukça talep gördü. Diğer taraftan Mini çok hızlı büyüyor. Ürün gamı çok gelişti. Bu yüzden Mini için ayrı showroom‘lar yapmaya da başladık.

  Sezgin Group Gümüşte Başarı Sırrını Buldu

ÖTV artışının etkisini herhalde en çok Land Rover’da gör-müşsünüzdür herhalde değil mi?

Doğru, Land Rover’da modellerimizin çoğu 2000cc üzeri olduğu için bir hayli etkilendik. 2010’da 2 bin 316 adet, 2011’de ise 2 bin 100 adet satmıştık. Bu rakamların neredeyse tamamı 2000cc üzeriydi. Eğer şu an elimizde 2000cc Evoque olmasaydı sanırım bu yılı 700 adetlerde kapatırdık. Ama Evoque sayesinde yine yılı bin 750 gibi bir rakamla kapatacağız. Halbuki planımız Evo-que’un gelmesiyle 3 bin 400 adetlere çıkmaktı. ÖTV artışı bizi birkaç yıl geriye götürdü.

Süper lüks pazarında Aston Martin ile varsınız. Orada durumlar nasıl?

Aston Martin’den ilk yıl yedi, geçen yıl da 17 adet satmıştık. Bu yıl şu ana kadar dört adet otomobil satabildik. Ekim ayındaki ÖTV artışı süper lüks pazarda çok ciddi bir etki yaptı. 407 bin Euro’luk bir otomobil bir anda 500 bin Euro’yu aştı. Bu tabii müşteriyi rahatsız etti. Bir süre daha bu durum devam edecektir. Zamanla yeni fiyatlar da benimsenecektir.

Diğer taraftan Aston Martin bizim için de yeni bir deneyim. Süper lüks pazarının müşteri kitlesi çok farklı. Alışık olmadığımız bir kitle ve yeni yeni tanıyoruz. Aston Martin’i şu an sadece İstanbul’da satıyoruz. Fakat Ankara Balgat’taki showro-om’umuzda da satış yapmayı istiyoruz.

Borusan Otomotiv olarak önemli projelerinizden biri de Anadolu’ya açılmaktı. Bu konuda ne gibi adımlar attınız?

Açıkçası bu konudaki planımızın biraz gerideyiz. Son dönemde daha çok İstanbul’a ve büyük şehirlere ağırlık verdik. Koşullar bunu gerektirdi. Aslında son dönemde yeni showroom açmaktan ziyade mevcut showroom’larimizi büyütmeye odaklandığımızı söyleyebilirim. Bu yılı üç yeni satış, bir de yeni servis noktasıyla kapatacağız.

Peki, Anadolu planınızda bir değişiklik var mı?

Hayır yok. Anadolu’ya tamamen yoğunluktan ötürü eğilemedik. Yoksa Anadolu’da büyümeyi çok istiyoruz. Yılın son çeyreğinden itibaren bu konuda artık somut adımlar atmak istiyoruz. Çok büyük aksilik olmazsa Kayseri ilk gireceğimiz yer olacak. Samsun, Trabzon, Denizli, Diyarbakır girmek istediğimiz şehirler. Çok fazla bayilik talebi alıyoruz. Sadece Diyarbakır’dan 19 tane bayilik talebi aldığımızı düşünürseniz olayın boyutunu da sanırım anlatmış olurum. Borusan’ım temsil ettiği markalar Anadolu’dan da yoğun talep görüyor.

Emrah Gürkan / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir