Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / M2M Pazarı, Farklı İş Alanları Oluşturup İstihdam Yaratıyor

M2M Pazarı, Farklı İş Alanları Oluşturup İstihdam YaratıyorMakineleri birbirine bağlayan kazanacak

m2mGelen vergi teşvikiyle önü açılan M2M pazarında Türkiye’de bulunan 150 milyon uzaktan yönetilebilir makine potansiyeline odaklanan GSM şirketleri, kurumsal aboneleri hedefleyerek tarım, sağlık, savunma, ulaşım gibi birçok sektörü kapsayan çözümlerini genişletiyor. M2M pazarı, farklı iş alanları oluşturup istihdam yaratırken, yeni bir ekosistemi de beraberinde getiriyor.

Yakın gelecekte buzdolabınız otomatik olarak sipariş verecek, otomobiliniz kontrolleri size sormadan yapacak, evinizin havalandırması kendiliğinden çalışacak. Tüm bunlar cihazların birbiriyle internetten bağlantılı olmasıyla gerçekleşecek. Makinelerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan teknolojinin adı ise Machine to Machine (M2M). Cihazlar internete bağlanmak için mobil operatörlerin SİM kartlarını kullanıyor.

50 MİLYAR MAKİNE

Şu anda bireysel kullanımlar az olsa da kurumsal tarafta birçok uygulama dünyada ve Türkiye’de de başladı. GSM operatörleri, SİM kartları yerleştirdikleri cihazların birbiriyle internet bağlantısıyla iletişime geçip uzaktan kontrol edilmesini sağlıyor. Bu da kummsal tarafta GSM pazarı için yeni bir alan oluşturdu. Şirketler yaptığı yatırımlarla yeni uygulamaları farklı sektörlerde sunmaya başladı.

Deloitte’un ‘Elektronik Haberleşme ve Eğilimler’ raporuna göre dünyada 10 yıla kadar 50 milyar makineye M2M cihazı takılması bekleniyor. Bu ölçek, yaşayan insan sayısının 10 katına ulaşan miktarda yeni kullanıcı yaratılacağını ortaya koyuyor. 2020 yılında dünya çapında birbirine bağlı cihaz sayısını 24 milyar olarak öngören bir diğer beklentiye göre ise bu cihazların sunduğu avantajlar ile iş dünyasında 4.5 trilyon dolarlık ek bir değer yaratılacak. Bu ek değerin, 1.2 trilyon dolarlık kısmı, Türkiye’nin merkezinde bulunduğu Avrupa ve Ortadoğu coğrafyasından gelecek.

VERGİ TEŞVİKİ GELDİ

Türkiye’de ise kısa vadede 150 milyon cihazın M2M teknolojisiyle takibi ve yönetilmesi ve kendi aralarında konuşması bekleniyor. M2M iletişimde kullanılan hatlardan alınan Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi’nin kısa süre önce kaldırılması da alanın büyümesi açısından önemli bir açlım oldu. Bu alandaki ilk yatırım maliyetlerinin yüzde 52 oranında azalmasıyla kullanıcı sayısının artığı ve uygulamaların çoğalmasıyla yeni iş alanlarının oluştuğu görülüyor.

Tarım, sağlık, lojistik, ulaştırma, savunma gibi birçok sektörde kullanılmaya başlayan M2M çözümleri, uzaktan kontrol kolaylığı sağlıyor. Örneğin bugün araç takip sistemleri sayesinde şirketler sahadaki operasyonlarını internete bağlandıklan herhangi bir noktadan akıllı telefon, tablet ya da PC aracılığıyla yönetebiliyor. Ya da doktorlar kablosuz algılayıcılardan aldıkları bilgiler ışığında hasta bilgilerine anlık olarak erişip, çok daha hızlı şekilde sürece müdahale edebiliyor.
Bu örneklerden biri Vodafone tarafından yapılıyor. Vodafone, Medline işbirliğiyle kronik hastalıklarda düzenliliği ile devamlılığı önemli ölçüm ve kontrollerin birebir hastaneye gitmeden, cep telefonları aracılığıyla yapılmasına olanak sağlayan bir model geliştirdi. ^Ayrıca Vodafone, İstanbul Hareket Halinde projesi ile İstanbulluların yolculuk alışkanlıklarının haritasının çıkarılması ve toplu taşıma ağlarının bu çıktılar doğrultusunda düzenlenmesini sağladı.

  İstanbul Boğazı’na İnşa Edilecek 3’üncü Köprü 6.5 Milyar Doları Bulacak

HANGİ ÇÖZÜMLER VAR?

İçinde bulunduğumuz dönemde akıllı ev, akıllı şehir gibi bilim ve teknoloji dünyasının üzerine çalıştığı konsept teknolojiler de göz önünde bulundurulduğunda, M2M teknolojilerinin yakın gelecekte bireyler, şirketler ve sektörler özelinde sınırsız olanaklar sunarak hayatı değiştireceğini söyleyen Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi’nden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, “M2M teknolojileri akıllı şehir, akıllı ulaşım, mobil sağlık, mobil bankacılık gibi alt kınlımlarla dünyanın sürdürülebilirliğine ve toplum refahına katkı sağlayacak yönde bir gelişim seyrine girecek” diyor.

TurkcelPin M2M çözümleri ise elektrik, su ve gaz sayaçlarında kayıp/kaçak oranının azaltılması, yiyecek-içecek makine ve dolaplarının takibinde rota optimizasyonu, uzaktan sulama otomasyonu, seraların takibi, lojistik sektöründe akaryakıt maliyetlerinin azaltılması gibi pek çok farklı amaçla kullanılıyor.

Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri, Akıllı Araç, Akıllı Bina ve Akıllı Sağlık olmak üzere beş ana başlık altında toplanan bu çözümler arasında en çok ilgi görenler, Akıllı Araç, Akıllı Enerji ve Akıllı Endüstri çözümleri.

TASARRUF EDİLİYOR

“M2M, lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan bir teknoloji. Özellikle çiftçiler ve belediyeler bu yüksek teknolojiyle çok büyük zaman ve emek tasarrufu sağlıyor” diyen Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Grubu’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş; pazarın genişlemesinin aynı zamanda uzaktan erişim makinelerini üretenler, bunları pazarlayanlar ve bunların üstünde uygulama geliştirenler açısından istihdam artışı anlamına geldiğine de dikkat çekiyor.

Diğer bir GSM şirketi Avea da M2M çözümleri sunuyor. Mobil doktor kronik hasta takibi, kamera ile güvenlik sistemleri, araç takip sistemi ve mobilPos ile Avea GSM şebekesini kullanarak kablosuz POS hizmeti verme olanağı sağlayan servisler Avea’nın sunduğu çözümler arasında bulunuyor.

Aynca Avea, Telefonica ile gerçekleştirdikleri stratejik iş birliğiyle küresel M2M çözümlerinin sunulmasını da sağlayacak. Anlaşma; ulaşım, akıllı kentler, ev otomasyonu, enerji verimliliği, mobil sağlık hizmetleri ve endüstri gibi yeni alanların geliştirilmesini de kapsıyor.

“M2M, YENİ İŞ ALANLARININ ÖNÜNÜ AÇIYOR”

“Vodafone iş Ortağım çatısı altında yenilikçi M2M çözümlerimizi her ölçekten şirkete ulaştırmak üzere yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Makineler arası iletişimi Vodafone iş Ortağım markası altında odaklandığı üç ana kurumsal çözüm arasında önceliklendirdik ve bu teknolojilerin ülkemizde daha yaygın kullanılması üzere faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. M2M, bizi akıllı sağlık sistemlerinden, kendi ısısını kendi ayarlayan kombilere, hemen her aygıtın küresel iletişim ağının parçası olacağı bir geleceğe hazırlarken, bağlantılı cihazların kullanım alanının artışı paralelinde pek çok yeni iş alanının da önünü açıyor.”

Gözde Yeniova / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir