Anasayfa / Kariyer ve İş / Maaşa Göre Teşvikin Arttığı Model

Maaşa Göre Teşvikin Arttığı Model2 bin lira maaşa 390 lira teşvik. Kadın ve genç istihdamında maaşa göre teşvikin arttığı model geliyor. Bakanlar Kurulu’nda kabul edildikten sonra önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulacak torba kanun tasarısında yer alan istihdam paketinin detayları netleşti. Haziran ayında sona eren genç ve kadın istihdam teşviklerinde daha önce asgari ücret ile sınırlı olan işveren payı sigorta primi teşviki, yeni düzenlemede, ödenecek maaşın tamamı üzerinden sağlanacak. Vasıfsız genç ve kadın istihdamında 24 ayla sınırlı olan teşvikler, vasıflı genç ve kadınlarda 48 aya kadar çıkartılırken, 29 yaşından büyük meslek sahibi erkeklerin istihdamına da teşvik sağlanıyor. İşsizlik sigortasından yararlanmayı zorlaştıran üçlü koşul ortadan kaldırılırken, özürlü istihdamı yükümlülüğünden kaçış yolları kapatılacak.
Genç ve kadın istihdamı teşviklerinden yararlananların diğer işçiler için sağlanan yüzde 5 primden yararlanamayacaklarına ilişkin kısıtlamanın kaldırıldığı yeni istihdam paketinde genç ve kadın istihdamı teşvikleri, mesleki eğitimi özendirecek bir anlayışla yeni baştan düzenlendi. Kadın ve genç istihdam teşvikleri yasanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 31 Aralık 2015 tarihine kadar uygulanacak. Süre 2020 yılı sonuna kadar uzatılabilecek. Bir işçinin teşviklerden yararlanabileceği süre ise 24 ay ile 48 ay arasında değişecek. Yeni sistemde ise işçinin maaşı ne kadar yüksek ise sağlanacak teşvik tutarı da o kadar artacak. Örneğin maaş bin lira ise teşvik tutarı 195 lira; 2 bin lira ise 390 lira tutarında teşvik sağlanacak.

Hangi işçi için teşvik süresi ne?
Bir işçi için istihdam teşviki uygulanacak süreler şöyle:

Mesleki yeterlik belgesi sahibi genç ve kadınlar 48 ay
Meslek lisesi ve yüksekokul mezunları ile İŞKUR’un işgücü yetiştirme kursunu bitiren genç ve kadınlar 36 ay
Bu belgelere sahip olmayan genç ve kadınlar 24 ay
Mesleki yeterlik sahibi, meslek lisesi veya yüksek okul mezunu, ya da İŞKUR kursunu bitiren 29 yaşından büyük erkekler 24 ay
Dükkânını kapatıp mesleki yeterlik belgesi alanlar 12 ay
Sağlanan destek unsurlarından bir işçi bir defa yararlanabilecek

İŞSİZLİK MAAŞINDA ÜÇLÜ KOŞUL KALKIYOR
Mevcut yasaya göre, işsizlik maaşı alabilmek için işçinin son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortalılığının bulunması ve son üç aydır da sigortalı olarak çalışması gerekiyor. Yeni düzenlemede son üç yılda hiçbir işte çalışmıyor olsa bile işçi önceki çalışma sürelerine bağlı olarak 6 aydan 10 aya kadar işsizlik maaşı alabilecek. Paketle, esnek çalışma talebine karşılık ‘evden çalışma’ ve ‘uzaktan çalışma’ konuları da düzenlendi.
Kaynak:Habertürk

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.