Turizm ve Tatil

Macera ve Adrenalin İçin Aktiv Rafl

Antalya’nın maceracı yüzü Aktiv Rafl

Antalya farklı aktivitelerle her geçen sene turizmini çeşitlendiriyor. Bu çeşitliliği sağlayan firmalardan biri de Aktiv Raft. Necmi Aksu‘nun 1993 yılında hayata geçirdiği Aktiv Raft, düzenlediği macera dolu aktivitelerle Antalya’nın macera dolu yüzünü de gösteriyor.

Doğal zenginliğimizi gösteriyor

Aktiv Raft olarak doğa içinde farklı bir tatil aktivitesi organize ediyoruz. Şehir hayatından uzak iki bölgemiz de cennet bir köşe gibi, insanlar bizimle hem farklı bir aktivite yapıyor hem de doğanın sunduğu güzellikleri görebiliyor. Biz firma olarak verdiğimiz hizmetle Türkiye’nin güzelliklerini birebir gösterebiliyoruz. Canlı tanıtım yapıyoruz. Misafirperver yapımızı da gösterip turistlerin bütün sorunları ile yakından ilgileniyoruz.

Outdoor yanlış tanınıyor

Outdoor sporlarında Türkiye hak ettiği yerde değil. Yasal düzenlemeler Outdoor aktivitelerinin Türkiye’deki gelişimini engelliyor. Aslında Türkiye’de de yanlış bir bilinç var. Outdoor aktivitelerinin tehlikeli olduğunu sanıyor insanlar. Oysa birçok aktivitenin tenis sporu kadar tehlikesi yok. Outdoor aktiviteleri 7’den 77’ye herkesin yapabildiği aktivitelerdir. Farklı aktiviteler getirebiliriz ancak mevzuatı olmadığı için izin verilmiyor.

Antalya’da 1993 yılından bu yana outdoor turlan sunan Aktiv Raft, yılda 33 bin kişiyi rafting sporu ile buluşturuyor. Rafting’in yanında farklı outdoor aktiviteleri de sunan firma, özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor. Aktiv Raft’ı 1993 yılında Necmi Aksu kurdu. Antalya’nın Beşkonak bölgesinde yer alan Köprülü Kanyon’da Aktiv Raft’ı kurarak Antalya turizmine farklı bir renk getiren Necmi Aksu, 1996 yılından sonra raftingin yanmda bölgeyi safari turlan, paintbaal ve tırmanma duvan ile tanıştırdı. Aktiv Raft, 1999 yılında da incentive firmalarına kapısını açtı. Aktiv Raft, yenilikçi yapısı ile Antalya bölgesine farklı bir renk katıyor. Necmi Aksu ve ekibi, yaptığı araştırmalarla yeni yeni oyun ve aktiviteleri misafirlerinin hizmetine sunuyor. Köprülü Kanyon’da hizmet veren Aktiv Raft, aynı zamanda Gebiz bölgesinde yer alan Uçansu Şelalesini de işletiyor. Firma burada quad safari, truck safari, macera parkı ve firmalara özel turlar yapıyor. Firma 2010 yılında raftingle kombine olarak Köprülü Kanyona dünyanın en uzun nehir yüzeyi zip line parkurunu kurdu. Aktiv Raft, oluşturduğu 30 metre yükseklikteki 500 metrelik zip line aktivitesi ile turistlere büyük bir keyif sunuyor.

Binlerce turiste hizmet veriyor

Necmi Aksu, Aktiv Raft’ı kurduğu zaman Köprülü Kanyon’da 4 tane firma bulunuyordu. Aktiv Raft, 1993 yılından bu yana büyük bir gelişim içinde. Firma, ilk yılında 1500 kişiye rafting yapünyordu. O yıllarda raftingi tanıyan çok fazla insan yoktu. Necmi Aksu, yaptığı tamtım çalışmalan ile Antalya bölgesine gelen turistleri bu spor dalı ile buluşturdu. Yıllar içinde büyük bir gelişim gösteren Aktiv Raft, şimdi yılda 33 bin kişiye rafting yaptınyor.

Aktiv Raft ayrıca Gebiz bölgesinde de 22 bin kişiyi ağırlıyor.

En iyi aktiviteleri sunuyor

Aktiv Raft’ın yenilikçi bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Necmi Aksu, “Aktiv Raft’ın yüksek ip parkuru Antalya bölgesinde ilktir. İp parkurumuz her iki bölgede de var. Hep yeni arayışlar içindeyiz.Örneğin 1200 metrelik bir parkurun devamına 600 metrelik sadece oyunlardan oluşan bir parkur daha ekledik. 24 oyun bulunuyor bunun içinde. Kaykay, bisiklet sürme gibi aktiviteler var. Yüksek ip parkurunu Ekim ayında açtık. Şu an için tanıtım aktiviteleri yapıyoruz. Ancak bunun da çok tutacağım düşünüyoruz. Sektörümüzde yenilikleri yakından takip ediyoruz. Yurtdışındaki fuar ve etkinlikleri de birebir görerek misafirlerimize en iyi aktiviteleri sunmaya çalışıyoruz” diyor.

Renkli ve heyecan dolu aktiviteler

Deniz, kum ve güneş ağırlıklı bir tatil sunan Aktiv Raft’ın Antalya turizmine sunduğu aktivitelerin turizmi çeşitlendirdiğini söyleyen Necmi Aksu, yaptıkları aktivitelerin turistlerin ilgisini çektiğini dile getirdi. Aksu şöyle konuştu; “Deniz, kum ve güneş dışında farklı ve eğlenceli seçenekler üretmemiz lazım.
İnsanlar doğa ile iç içe yapılan aktivitelere artık daha fazla rağbet göstermeye başladı. İnsanların oturdukları yerde tatil yapmak yerine renkli ve heyecan dolu aktivitelere olan ilgisi arttı. Yine de yüzdeye vurduğumuzda çok az rakamlardayız. Antalya’ya gelen turistin yüzde 2’si outdoor aktivitelerine katılım gösteriyor. Aslında daha fazla olmalı. Outdoor aktivitelerine animasyon eğlence turu olarak bakmak gerekiyor.”

Eğitimi konusunda eksiklikler var

Outdoor aktivitelerini yaptıranlan eğiten bir kuruluş ya da birim yok. Her firma kendi elemanını yetiştiriyor. Aktiv Outdoor da başta ilk yardım olmak üzere personelini konusunda eğitiyor. Necmi Aksu, düzenledikleri turlarda insan güvenliğinin kendileri için büyük önem arz ettiğini ifade etti. Yıllardır bu işin içinde olduklarım ve iyi bir tecrübeye sahip olduklarım belirten Aksu, “O yüzden personelimizi her zaman eğitiyoruz. Aktivitelerimize katılanlann yüzde 70’i Rus turistlerden oluşuyor. Türklerin firmamıza ilgisi çok az. Çünkü bizim fiyatlarımız Türk turistlere fazla gelebiliyor. Ancak bizim sunduğumuz fiyatlar yaptığımız işe göre normal. 5 Lira’ya rafting yaptıran firmalar da var.

Ucuz malzeme kullanıyor ve eğitimsiz personel ile turlar düzenliyorlar. Yasal bir sorumlulukları da yok. Aktiv Raft olarak üç yılda bir malzemelerimizi yeniliyoruz. Her turdan sonra da malzemelerin bakımlan yapılıyor. Güvenlik konusunda risk alamayız” diyor. Yasal düzenlemelerden dolayı bölgede yeterli yetersiz herkesin rafting yaptırdığını da söyleyen Aksu, bu konuda belirli standartların getirilmesi gerektiğini dile getirdi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu