Anasayfa / Şirket Haberleri / Mağazalarda Gizli Müşteri Uygulaması

Mağazalarda Gizli Müşteri UygulamasıŞirketler artık mağazalarındaki hizmet kalitesini, müşteri memnuniyetini ölçmek için ‘gizli müşteri’ uygulamasına başvuruyor. Bu uygulamanın yurt dışındaki örneklerini iyi bilen girişimci Evlin Uziel, kurduğu gizligizli.com sitesinde markalar ile gizli müşterileri bir araya getiriyor. Uziel, “Gizli müşteriler, hem diledikleri ürünü satın alıyor hem de aldıkları hizmet ile ilgili markaya hizmet, sunum gibi konularda değerlendirmelerde bulunuyor. Böylece iki taraf da kazanıyor” diyor.

Internet, yaşamımıza ilk kez bundan 19 yıl önce girdi. Başlarda temkinli yaklaştıysak da kısa sürede bağımlısı olduk. Artık tüm dünya bütün hareketini onun üzerinden sağlıyor. Ödemelerden uçak rezervasyonlarına kadar pek çok işlem internet üzerinden yapılıyor. Hatta mağaza mağaza dolaşmaya fırsat bulamayanlar internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. Özellikle bu alanda Türkiye’deki e-ticaret hacmi çok hızlı bir şekilde yükseliyor. Elektronik ticaret işletmeleri demeğinin verilerine göre, 2011 yılında 22 milyar TL’ye dayanan rakamın 2012 sonunda 33 milyar TL olması bekleniyor. 2013 hacminin ise 50 milyar TL civannda olması öngörülüyor. Türkiye’de her yıl ortalama yüzde 50 büyüme vaat eden bu sektörde, yaklaşık 9 milyon online alışveriş kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Tablo böyleyken son yılların en ilginç girişimleri de internet alanından çıkıyor. Geleceği sanal alemde görenler, buna yönelik projeler geliştiriyor. GizliGizli.com da genç girişimci Evlin Uziel’in hayata geçirdiği böyle bir proje. Yurt dışında pek çok ülkede uygulanan ‘gizli müşteri’ sistemini Türkiye’ye uyarladıklarını söyleyen Uziel, “Sitede üyeler için tüm kampanyalar bedava. GizliGizli.com’da ürün değil, her markanın belirlediği rakamlarda hediye çekleri yer alıyor. Üyelerimizden tek talebimiz ücretsiz kullanmaya hak kazandıkları bu çekleri harcarken mağaza çalışanlarını değerlendirmek” diyor.

Tecrübeleri etkili oldu

Daha öncc Abercrombie & Fitch, GAP, Alarko Turizm Grubu ve EF Uluslararası Dil Dil Merkezleri gibi firmalarda farklı görevlerde çalışan Uziel’in hayaliymiş hep internet ile ilgili bir iş kurmak. Geçmiş iş tecrübeleri yol haritasını çizmesinde etkili olmuş. Şöyle ki Amerika’da Abercrombie & Fitch’de mağaza müdürlüğü yaparken birçok ‘gizli müşteri’ ile karşı karşıya kalmış. Türkiye’ye döndüğünde ise bir müşteri olarak bu hizmette bazı boşluklar olduğunu fark etmiş.
Bunun üzerine gizli müşteri sistemini daha farklı nasıl ele alabileceğini düşünerek GizliGizli.com’u yaratmış. “Peki nasıl bir hizmet verecek gizligizli.com?” diye sorduğumuz Uziel, şu açıklamada bulunuyor: ‘Türkiye’de perakende, alışveriş ve hizmet sektörlerinin büyümesi dolayısıyla artan rekabet, artık tüm markaları belli kalite standartlarının üzerine taşıyor. Bu yükselen standartların uygulaması ve kontrolü ise mağaza ve şubelerde yapılan iç denetim veya meçhul müşteri çalışmaları ile sürdürülüyor.

  Artema Ankastre Duş Bataryaları

GizliGizli.com ile amacımız markalann bu kontrollerini kolaylaştırmak, maliyetlerini düşürmek ve bunları yaparken bir yandan da binlerce kullanıcıya online olarak ulaşmalarını sağlamak. GizliGizli.com üyelerine her hafta sunduğu kampanyalarla markaların tanıtımını yapacak, seçilmiş kullanıcılara verilen hediye çekleri ile şubelerdeki trafiği artıracak ve mağaza değerlendirme verilerini toplayıp raporlayarak yepyeni bir internet deneyimi olarak karşınıza çıkıyor.”

Reyting sistemi var

GizliGizli alışagelmiş bir alışveriş sitesi olmadığı için zaten her şey üyelerin avantajı için kurgulanmış durumda. Bu sitede en çok alışveriş yapıp kısa değerlendirme formlarını en verimli şekilde dolduran üyeler daha fazla bedava alışveriş yapma imkânına sahip oluyor. GizliGizli reyting sistemi sayesinde kullanıcılar kullandıkları hediye çeklerinin sayısı, geri dönüş hızı ve değerlendirme formunda verdikleri yanıtlann kalitesine göre bir puan sahibi oluyor. Bu puan seviyelerine göre de bir dahaki başvuruları değerlendiriliyor. Bunun dışında zaten tüm alışveriş severlerin en sevdiği imkân onlara sunuluyor.

Hedefi 10 bin kullanıcı

Site iki kesime ulaşıyor. Öncelikle, markalarında belli standartlan yaratıp korumak isteyen yöneticilere hitap ediyor. Bunu sağlarken de bir yandan bütçelerini daha verimli kullanmak isteyen hem de pazarlama çalışmalarıyla bunu birleştirip, kendi müşterileri tarafından geri dönüş alma vizyona sahip kişileri ilgilendiriyor. Web sitesi kullanıcıları ise her kesimden, Türkiye’nin her yerinde ikamet eden ve diş macunundan en lüks çantaya kadar alışveriş yapan herkes olabiliyor. Çok kısa bir süre önce aktif hale gelen site, şimdiden bin civarında üyeye ulaşmış bile. İlk ayda yaklaşık 10 bin kullanıcı hedeflediklerini söyleyen Uziel, “Başlangıç için kendi alanlarında lider üç marka ile anlaştık, ikinci aşamada ise gıda, kozmetik ve tekstil sektöründen farklı markalar karşınıza çıkacak” diyor.

Siteyle gelen 6 avantaj

1.    Gizli müşteri projesinin maliyetini düşürüyor.

2.    Marka, asıl hedef kitlesi olan müşteriler tarafından değerlendirilme şansına sahip oluyor.

3.    Profesyonel gizli müşterilerin göremeyeceği ayrıntılar öğreniliyor.

4.    Denetleme sırasında hediye çekleriyle satış yaparken, alışverişe de teşvik ediliyor.

5.    Markaya yeni müşteriler kazandırılıyor.

6.    Marka daha geniş bir kitleye duyuruluyor.

GizliGizli’nin nasıl çalışıyor?

1.    adım: Haftalık olarak gerçekleşecek kampanyalar süresince üyeler istedikleri hediye çekine başvuruda bulunuyor.

2.    adım: GizliGizli reyting sistemiyle başvuruda bulunanlar arasından markaya en uygun kullanıcılar seçiliyor.

3.    adım: Kazananların bir ay içinde hediye çekini kullanarak değerlendirme formunu dolduruyor.

4.    adım: Değerlendirme formlarının sonucuna göre markaya özel bir rapor hazırlayarak sunum gerçekleştiriliyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir