Anasayfa / Emlak Haberleri / Mahmutbey İstanbul’un yeni ofis üssü oluyor

Mahmutbey İstanbul’un yeni ofis üssü oluyorÇok değil bundan 15-20 yıl öncesine kadar köy hüviyetinde olan Mahmutbey, İstanbul’un yeni ofis üssü oluyor. Bölgede üniversite kampüsünden çeşitli şirketlerin genel müdürlüklerine kadar çok sayıda işyeri ve eğitim kurumu var. Bu durum fiyatları da yükseltiyor. Balance Güneşli, Maryapı Yoo projeleri gibi nitelikli projelerde m2 fiyatları 5 bin 500 liraya kadar ulaştı.

İstanbul’un mega kent haline gelmesiyle birlikte artan talebe karşın yaşanan arsa sıkıntısı yepyeni bölgeleri konut ya da ofis merkezleri haline getiriyor. Bunlardan biri de Mahmutbey. Çok değil bundan 15-20 yıl önce bos-tanlannda domates ve salatalık yetiştirilen Mahmutbey Köyü, zaman içinde konutların yükseldiği bir yerleşim yeri haline geldi. Boş arazilerin yoğun olduğu bölgede zaman içinde Kısık Plaza, Mia Plaza, Aslanoba Plaza’nın da aralarında yer aldığı plazalar, ofisler yükseldi.

plaza
Eren Kağıt, Broderi Narin, Ziylan Grup, Basın Ekspres Yolu’na paralel hatta uzun yıllardan bu yana faaliyetlerini sürdürürken, onların arka paralelindeki caddeler de Halkalı Caddesi’ne kadar ofis merkezleriyle doldu. Kaşmir Halı, Zühre Tesettür Giyim, Tekbir Giyim, Deba Tekstil, İşmen Gıda, Koçak Farma, Göz Group, Kara-han Grup, VBH, Alize Tekstil, Hak Makine Tekstil, Baysan, Karahan Grup, Alacalı İnşaat, Lilies, Acmi, Te-kiner Ofis, Polset, Derya Yemek, Sö-zaş, Gökkuşağı Dağıtım, Polset, Winterhalter şirketleri merkez ofislerini bölgeye taşımış dürümdalar.

Kemerburgaz Üniversitesi de bölgeye olan ilginin artmasına ön ayak olan önemli bir eğitim kurumu. Üniversite kampüsü ve çok yakınında bulunan özel yurdun yanı sıra Altınbaş Holding’in genel müdürlük binası da bölgede yer alıyor.

FİYATLAR YÜKSELİYOR

Bölgeye olan talebin artması elbette fiyatların da yükselmesiyle sonuçlanıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bundan 10 yıl önce bin 750 lira dolayında olan arsa metrekare fiyatlarının şu anda 5 bin 300 lira seviyelerine çıktığını söylüyor. Nitelikli yapılarda ortalama metrekare fiyatı ise 5 bin 500 lira dolayına kadar ulaşıyor.

  İzmir “35. Sokak” Konut Projesi

Makbule Yönel Maya, 1/100 binlik planda MtA alt bölgesi olarak planlanan bölgenin havalimanına yakınlığının ve fiyat avantajının tercih nedeni olduğuna dikkat çekiyor. Maya, bu konuda şunlan söylüyor: “Daha önce bölgede üretim yapan firmalar şimdi merkezlerini orada konumlandırıyor. 11 dolar ile 15 dolar arasında m2 kiralarına sahip olan bölge İstanbul’un ikincil ofis bölgesi. Maslak hattına göre daha makul fiyatlara sahip bulunması ve ulaşımın kolay olması nedeniyle B ve C grubu tarafından tercih ediliyor. Konut, ofis ve otel yatınmla-nyla gelişiyor.”

İstanbul Bölge İdare Mahkeme-si’nin inşaatının tamamlandığı bölgede, mahkemenin faaliyete geçmesiyle biraz daha hareketlenme yaşanması bekleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir