Ekonomi Haberleri

Makarna İhracatında Anti Damping Vergisi

Makarnacılar 15 Yıl Sonra ABD’de Savunma Yapacak

makarna ihracatiAnti damping vergisi nedeniyle son yıllarda ABD’ye ihracatı hızla gerileyen makarna sektörü, bu yıl verginin kaldırılması için harekete geçti. Türkiye, iki dönem kullanmadığı ve beş yılda bir gelen savunma hakkını, bu kez kullanma kararı aldı. Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığımın arkasına alan sektör temsilcileri temmuz ayında ABD’ye çıkartma yapacak.

Anti damping şikayetleri nedeniyle ABD pazarına ihracatı durma noktasına gelen makarna sanayicileri ABD’nin beş yılda bir verdiği gözden geçirme hakkını bu yıl kullanmaya karar verdi. Bunun için ünlü avukatlık şirketi Arent Fox’la anlaşan sektör temsilcileri temmuz aynıda kalabalık bir heyetle ABD’ye giderek hakkını arayacak. Uzun yıllardır devam eden ve ABD’ye makarna ihracatını durma noktasına getiren anti damping vergisinin geçmişi 1990’lı yıllara dayanıyor. Türkiye’de makarna ihracatı 1970 yılında 13 ton ile başladı. Her yıl düzenli olarak artan ihracat 1997 yılında 136 bin tona ulaştı. O dönemde Türkiye makarna sektörü için en önemli pazarlardan biri ABD’ye ihracat 50 bin ton seviyelerine kadar çıktı. Ancak ABD’nin İtalya ve Türk makarnaları için başlattığı anti-damping soruşturması sonucu yüzde 48-63 oranlarında anti-damping ve yüzde 9-16 oranlarında telafi edici vergiler uygulanmaya başlandı. Bu vergiler nedeniyle ABD’ye yapılan ihracat 1996 yılı sonrasında durma noktasına geldi.1998 ve 1999 yıllarında bazı üretici firmalar ABD Ticaret Bakanlığı’na müracaat ederek bu vergilerin kaldırılması talebinde bulundu ve yapılan inceleme sonucunda dört firmanın talebi haklı görülerek anti-damping ve telafi edici vergiler indirildi. Ancak ihracat eski seviyelerine ulaşmadı. ABD’ye 2011 yılında bin 532 ton, 2012 yılında bin 776 ton ihracat yapıldı. ABD ortalama beş yılda bir bu önlemlerin ve vergilerin kalkmasına yönelik değerlendirme yapıyor. Bu yıl üçüncü gözden geçirme ya pılacak. Bunun üzerine sektör gücünü birleştirerek ortak hareket etmeye karar verdi. Türkiye Makama Sanayicileri Derneği, bu yıl verginin kalkması için ciddi bir çalışma sürecine girdi. Ön çalışma yaparak Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) başvurdu. Ardından konu Ekonomi Bakanlığına taşındı. Her iki kurumun gücünü arkasına alan sanayiciler bu işte daha önce de başarılı çalışmalara imza atmış olan avukatlık şirketi Arent Fox’la anlaştı. Dernek, Eylül 2012’de anti damping vergisinin kalkması için başvuru yaptı.

Sanayicilerin savunması 10 Mayıs’ta ABD’deki komisyona iletilecek. Haziran ayında komisyon bir ön rapor yayınlayacak. 11 Temmuz’da ise Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ekonomi Bakanlığı ve makarna sektöründen en az sekiz firmanın katılımıyla bir heyet ABD’ye gidecek. ABD’li makarna üreticilerinin de hazır bulunacağı toplantıda ABD’nin Uluslararası Ticaret Komisyonundan altı kişilik üyesine sözlü savunma verecek. Anti damping ve telafi edici vergilerin kaldırılıp kaldırılmadığı ise 19 Ağustos’ta belli olacak. Savunmada yüksek bir katılımla yer alarak güçlü durmak istediklerini belirten Türkiye Makama Sanayicileri Demeği Yönetim Kurulu Üyesi ve Selva Makarna Genel Müdürü Mehmet Karakuş şöyle devam ediyor: “İhracatçıları temsil en Nuh’un Ankara ve Selva Makama olarak biz katılıyoruz. Bunun dışında sekiz firma daha müracaat yaptı ve incelenme aşamasında. Bu sekiz firmadan asgari bir kişinin katılması hedefleniyor.”
Bugün 146 ülkeye ihracat yapan makama üreticileri için bu davanın ihracat artışının ötesinde bir anlamı var. Makarna sektörünün bugün kapasitesinin yüzde 90’ını kullandığını söyleyen Arbella Makarna Genel Müdürü Kadir Külahçıoğlu şunları söylüyor: “Makama sektörü üretim potansiyelinin yüzde 90’a yakın kısmını kullanıyor. Ayrıca Amerika pazarında rekabet çok zor. Markalaşma maliyetleri çok yüksek. Büyük bir pazar gibi görünmesine rağmen çok zor bir pazar. Bu bizim için ekonomik kazanımdan daha çok bir prestij mücadelesi.” Türkiye’de 2012 yılında 1 milyon ton makama üretildi. Bunun 509 bin 723 tonu ihraç edildi, yaklaşık 448 bin tonu ise iç piyasada satıldı. 2012 ihracatının değer bazındaki karşılığı 36i milyon dolar oldu. Bu yılsonunda sektör 2013 yılı için 650 bin tonluk ihracat hedefi koydu (İhracat geliri hedefi 480 milyon dolar). İç piyasadaki artışla birlikte da 2012’deki gibi 1 milyon 200 bin ton civarında bir üretim beklendiklerini söyleyen Türkiye Makama Sanayicileri Demeği Yönetim Kurulu Üyesi ve Selva Gıda’nın Genel Müdürü Mehmet Karakuş, “İç pazarda yüzde 20, ihracatta ise yüzde 30 büyüme hedefliyoruz” diyor.

Benzer bir davayı geçmişte Türk inşaat demiri ürünlerine anti damping uygulamasının kaldırılması için İstanbul Mineral ve Metaller ihracatçıları Birliği, Ekinciler Demir Çelik, İzmir Demir Çelik ve Kaptan Demir Çelik şirketleri ortak açmıştı. Dava Türkiye’deki üreticilerin lehine sonuçlandı. Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu, Türk inşaat demiri ürünlerine getirilen anti damping kararını 1 Aralık 2008 tarihinden itibaren kaldırdığını duyurdu. Bu davanın kazanılmasında bugün makarna üreticilerinin de davasını yürüten hukuk firması Arent Fox’un büyük katkısı olmuştu.

KAYNAK: EKONOMİSTBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu