Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Makro görünüm ve para politikası

Makro görünüm ve para politikasıTCMB tarafından açıklanan Aralık 2013 dönemi ödemeler dengesi verilerine göre, cari açık piyasa beklentilerinin üzerinde 8.3 milyar ABD Doları olarak gerçekleşti. 2012 yılında 48.5 milyar ABD Doları olan cari açık, 2013 yılında 65 milyar ABD Doları’na yükselmiş oldu. Böylece cari açığın GSYİH’ye oranı da, hükümetin Orta Vadeli Plan’da açıklanan yüzde 7,1’lik beklentisinin üzerinde yaklaşık yüzde 7,9 seviyesinde gerçekleşti. Fakat 2014 yılında ekonomide yavaşlama ile cari açığın da tekrar daralması bekleniyor. TCMB’nin Şubat Ayı Beklenti Anke-ti’nde cari açığın, 2014 yılında 52.8 milyar ABD Doları’na gerilemesi bekleniyor.

makro gorunum

Ocak 2014 enflasyon verilerine göre, TÜFE aylık bazda yüzde 1,98 oranında artarak yıllık değişim yüzde 7.75 olarak gerçekleşti. Aylık bazda bu yüksek artışta, enflasyon sepetinin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan gıda ve alkolsüz içecekler kalemindeki yüzde 5,2’lik artış ana etken oldu. Hizmet sektöründe fiyat katılığının devam ettiği görülürken, I tanımlı çekirdek enflasyon göstergesi aylık bazda yüzde 0,51, yıllık olarak da yüzde 7,59 artış gösterdi. Yeni tanımlanan Yurti-çi-ÜFE fiyatları ise Ocak ayında yüzde 3,3 arttı ve yıllık artış yüzde 10,7 oldu. Eski tanım ÜFE enflasyonunda tarım fiyatları yer alırken, Yurtiçi-ÜFE’de bu kalem yer almıyor.

Merkezi Yönetim Bütçesi Ocak ayında 1.9 milyar TL fazla verdi. Geçen sene aylık bazda 5.9 milyar TL bütçe fazlası verilmişti, fakat bunun 4.2 milyar TL’si özelleştirme geliri kaynaklıydı. Bu sene Ocak ayında sadece 0.7 milyar TL’lik özelleştirme geliri elde edildi. Bütçe gelirleri aylık bazda yüzde 2,8 artarken, bütçe giderlerinde artış yüzde 16,4 oldu. Ocak ayında faiz dışı fazla 6.9 milyar TL olarak gerçekleşti.
Son bir yıllık bütçe açığının GSYİH’ye oram yaklaşık yüzde 1,4 olarak gerçekleşti. 2014 yıl sonu için hükümetin bütçe açığı/GSYİH hedefi yüzde 1,9 iken, ekonomideki yavaşlama ve seçim dönemi olması nedeniyle bu oranın daha yüksek gerçekleşmesi beklenebilir.

  Borsacılara göre hikayesi olan 40 hisse

Merkez Bankası, 28 Ocak 2014 tarihinde yapılan Para Kurulu Toplantısı’nda kur artışlarının uzun dönemli enflasyon beklentilerini bozma olasılığını dikkate alarak haftalık repo ihalelerinde uyguladığı faizi yüzde 10 seviyesine çıkardı. Bu artışın ardından yüzde 7,20 civarında seyreden ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 10’nun üzerine çıktı. Ocak ayı enflasyon rakamının yüzde 1,98 olarak açıklandığı dikkate alınırsa, bu artışın yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan yüksek gelen cari işlemler açığı, Türkiye’nin yurt dışı fonlanma ihtiyacının artığını da gösteriyor. Bu nedenle görece yüksek TL faizi vasıtasıyla finansman sağlanması, kur istikrarı açısından önem taşıyor. Faiz artırımın ardından kur oynaklığında nispeten bir azalmanın olduğu gözleniyor, bu da Merkez Bankası’mn politika değişikliğinin şimdilik amacına ulaştığına işaret ediyor.

En yüksek getiri yabancı menkul kıymetlere yatırım yapan fonlarda BES yatırım fonlarının arasında en yüksek getiriyi, yabancı menkul kıymetlere yatırım yapan fonlar ile altın fonlarının sağladığını gözlemliyoruz. Hisse senedi fonları ise BIST’in performansına bağlı olarak yatırımcılarına negatif getiri sağladı. Katılımcıların en çok tercih ettiği ilk iki fon türü ise sırasıyla kamu iç borçlanma araçları fonları ve dengeli esnek fonlardır.

Gelecek açısından değerlendirme yapıldığında, kamu iç borçlanma araçları fonlarının artan faiz ortamından (daha fazla artış olmaması kaydıyla) fayda sağlaması bekleniyor. Diğer taraftan düşen hisse senedi fiyatları ise uzun dönemli yatırım yapmak isteyen yatırımcılar açısından fırsat oluşturuyor. Emekliliğine az süre kalan yatırımcıların nispeten düşük risk içeren fonlarda yer almaları, birikimlerinin, beklentileri dahilinde oluşmasını sağlayacaktır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir