Anasayfa / Emlak Haberleri / Malatya, markalı konut projeleri açısından büyük potansiyel taşıyor

Malatya, markalı konut projeleri açısından büyük potansiyel taşıyorDoğu Anadolu’nun en büyük metropolünde, henüz büyük gayrimenkul yatırımı yok. Var olan konut ve arsaların sürekli değer kazandığı Malatya, markalı konut projeleri açısından büyük potansiyel taşıyor.

malatyaYeni yasayla büyükşehir statüsüne kavuşan Malatya’daki konut stoğu epey eski. Göç almasına rağmen yeni inşaat projeleri çok sınırlı. En büyük eksiklik, markalı yeni proje üretilmemesi. Bu durum, var olan 120 bin civarındaki konut stoğu-nun değer kazanmasını sağlıyor. Son üç yılda il merkezindeki konutların değeri, en az yüzde 25 oranında arttı.

Malatya’yı bölge bazında incelediğimizde karşımıza çıkan tablo, bu durumu destekliyor. Karakavak, Çilesiz mahalleleri, Ca-fana Yazısı, Haçiva bölgesinde, arazilerin metrekare fiyatları 2010 yılında 25.000 TL iken şimdi dört, hatta beş katına çıktı, imarlı arsaların tükenmesi, göç ve altyapı imkânlarının genişlemesi bu değerleri daha yükseltecek gibi görünüyor.
Kent merkezindeki Zafer Mahallesi, hem mülk edinme hem de kiralama yönüyle revaçta. Konutların metrekare birim fiyatı 700- 800 TL düzeyinde. Kiralar ise 100 metrekarelik daireler için ortalama 600 TL seviyesinde. Fahri Kayahan Caddesi, Karakavak, Şef Bayram bölgeleri hem alım hem de kiralamada öne çıkıyor. Bu bölgelerdeki eski yapılarda, metrekare birim fiyatları 1000 TL seviyesine kadar ulaşıyor.

Ulaşım açısından geçiş noktasında yer alan ve artık büyükşehir olan kentte yapılacak markalı konut projeleri talep görecektir. Genç ve dinamik nüfus, üniversite, sanayi bölgelerindeki istihdam imkânları, böyle bir yatırıma zemin hazırlıyor. Plansız ve sağlıksız yapılaşma nedeniyle kentsel dönüşüme muhtaç semtleri bulunan Malatya’nın ilçeleri arasındaki sosyo-ekonomikyapı farklılığı da dikkat çekiyor. TOKİ’nin 2008 yılında Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden birini Malatya’da hayata geçirme kararı almasının altında da bu var. Proje kapsamında şimdiye kadar 220 hektarlık alan gecekondulardan temizlendi. Depreme dayanıklı ve modern 14 bin konutun inşası için ilk adım atıldı; 568 konut inşa ediliyor. 85, 120 ve 131 metrekare büyüklüklerinde 14 bin konutun 2015 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

  Özyurtlar İnşaattan Nmerkez ve Ntowers Evleri

Bu arada son dönemde tarihi olduğu tes-cillenen binaların bir bir çökmesi sonucu oluşan küçük ölçekli arsalarda yükselen binalara rağbet dikkat çekiyor. Hekimhan, Yeşilyurt, Darende, Balaban, Arapkir ve Battalgazi gibi ilçelerde restorasyon yapılan evlere yakın bölgelerde oturanların konutları, diğer yapılara göre yüzde 10-15 oranında değer kazanıyor.

Kentte yapımı süren Iş Geliştirme Merkezi’ndeki (ÎŞGEM) 42 iş yerinin inşasında da nihai aşamaya gelindi. Son dönemde inşa edilen nitelikli ve küçük ölçekli iki konut projesi Almira Residence ile Altın Konsept’e ilgi büyük. Tüm bunlar, Malatya’nın inşaat alanında yenilenmeye, yeni projelere ne kadar ihtiyacı olduğunu gösteriyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir