Anasayfa / Kültür Sanat / Malatya’da Aslantepe Açık Hava Müzesi törenle açıldı

Malatya’da Aslantepe Açık Hava Müzesi törenle açıldı

Dünyanın ilk devletinin kurulduğu, ilk kılıcının bulunduğu ve ilk saray kalıntılarının yer aldığı ve İtalyan Türk işbirliği ile 50 yıldır kazıların yapıldığı Aslantepe Höyüğü Açık Hava Müzesi açılışında konuşan Vali Ulvi Saran, önemli bulguları barındıran Aslantepe Açık Hava Müzesi’nde ayrıca buradan çıkarılıp daAnkaraAnadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan Aslan ve Tarhunza tanrı heykelinin bire bir örneğini yaptırıp, müze girişine koyduklarını söyledi.

Malatya Valisi Saran, Tunç, erken ve geç Hitit ile Roma ve Bizans dönemlerine ilişkin verileri bünyasinde bulunduran Aslantepe Açık Hava Müzesi’ne ayrıca Hitit Evi de yaptırdıklarını kaydetti.İtalyaSpainza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Marcella Frangıpane, kendisinin 30 yılı aşkındır Aslantepe Höyüğü’nde kazı başkanlığını yaptığını hatırlatıp, höyük hakkında bilgi verdi. Dünyanın ilk devletinin kurulduğu ve ilk saray kalıntılarının yer aldığı ve İtalyan Türk işbirliği ile 50 yıldır kazıların yapıldığını söyleyen Frangıpane, Aslantepe Açık Hava Müzesi’nin gerçekleştirilmesinde emekleri olanlara başta Vali Ulvi Saran olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Müzeler Daire Başkanı Melik Ayaz ise, İnönü Üniversitesi’nde devam eden uluslar arası Kazı ve Arkeoloji Sempozyumu nedeniyle gerek İtalya ve gerekse Türkiye’nin dört bir yanındaki arkeolojiyle ilgili uzmanların da açılışa katılmalarının önemini anlatıp, Aslantepe Açık Hava Müzesi’nin paralı da olsa halkın hizmetine açık olacağını söyledi.

Aslantepe Açık Hava Müzesi’nin açılışına, İnönü Üniversitesi’nde devam eden uluslar arası Kazı ve Arkeooloji Sempozyumu nedeniyle gerek İtalya ve gerekse Türkiye’nin dört bir yanındaki arkeolojiyle ilgili uzmanlar da katıldı.

İHA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir