Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Mali uçurum belirsizliği arttı

Mali uçurum belirsizliği arttı“Mali uçurum” belirsizliği arttı

ABD’de mali uçurum problemiyle ilgili olarak cumhuriyetçiler ve demokratlar tekrar bir araya gelecek. Ancak bu konudaki belirsizlik ocak ayının ilk haftasına sarkabilir. Yatırımcılar ise bu dönemdeki düzeltmeleri “alım”fırsatı olarak değerlendirebilir…

mali-ucurumERKEN öten horozun hikayesi bilinir. Piyasa da geçen hafta bir anlamda erken öten horozun durumuna düştü. Piyasa profesyonelleri önceki haftanın sonu ve geçen haftanın başında “mali uçurum sorunu çözüldü” havasına girmişti. ABD’de Başkan Obama ve cumhuriyetçilerin sözcüsü Boehner’in görüşme sıklığı arttıkça ve pozitif açıklamalar geldikçe, piyasalar yükseldi. Piyasalarda “sorun aşılmak üzere” algılaması oluştu. Ben bu köşeden haftalardır siyasilerin ortak zemin bulmasının öyle kolay olmadığını ve bu işin son ana kadar sürüncemede kalabileceğini belirtmiştim. Ayrıca son anda çözülme beklediğimi de ifade etmiştim. Aynen önceki “borç tavanı” probleminde olduğu gibi… Nitekim geçen haftanın sonlarına doğru yaşanan gelişmeler piyasaların bayram havasına erken girdiğini gösterdi.

“Mali uçurum” sorununu çözmek, daha önce devreye sokulmuş olan geçici vergi indirimlerinin ve geçici kamu harcama artışlarının devam etmesini sağlamak demek. Bu da zaten bütçe açığı problemi yaşayan ve bu konuda kredi derecelendirme kuruluşları tarafından not indirimiyle tehdit edilen ABD’nin bütçe açığını 2013’te de yoluna sokamaması anlamına gelir. Haliyle bütçeyi fazla yormamak için mali uçurum sorununu çözerken ABD’nin zengin kesimine vergi artışı yapmak gerekiyor.

“ZENGİN VATANDAŞ” TANIMI
Bu konuda cumhuriyetçiler ve demokratlar arasında görüş ayrılığı yok. Farklılık sadece vergi artışı yapılacak “zengin vatandaş” tanımında. Demokratlar daha önce yılda 250 bin dolar ve üzerinde kazananlara vergi artışı gelmesi görüşündeyken şartları biraz yumuşatarak cumhuriyetçilere yaklaştılar. Limit 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltildi. Ama gene de ortak noktaya varılamadı. Bu konuda çarpıcı gelişme ise geçen hafta perşembe günü yaşandı. Cumhuriyetçilerin sözcüsü Boehner hızlıca hazırladığı B planını devreye soktu. Bu plana göre vergi artışı 1 milyon dolar ve üzerinde kazananlara uygulanacaktı. Demokratlar bu plana karşı duruşlarım baştan çok net bir şekilde belirttiler… Kabul etmeyeceklerdi. Ama Boehner demokratlarla olan pazarlıkta elini güçlendirmek için bu tasarıyı kendi partisinin grubuna oylamaya getirdi. Amacı tasarıya cumhuriyetçi kanattan onay alıp demokratlar üzerinde kamuoyu baskısı yaratabilmekti. Ancak grup oylamasına cumhuriyetçiler katılmayarak tasanyı veto ettiler. Bu çok önemli bir gelişmeydi çünkü piyasa profesyonellerini Boehner’in kendi grubu üzerinde dahi etkili olamadığı izlenimine soktu. Buna doğal olarak piyasaların ilk tepkisi çok sert oldu. Amerikan borsa endekslerinin vadelilerinde yüzde 3.5’a varan düzeylerde satış yaşandı.

  Canlanma son çeyreğe kaldı

PİYASALARIN TEPKİSİ

Bu ilk reaksiyon mali uçurum problemi aşılmazsa piyasalarda yaşanabilecek türbülansın derecesi hakkında fikir vermek açısından önemli. Piyasalar daha sonra cumhuriyetçilerin ve demokratların 27 Aralık tarihinde tekrar bir araya gelebileceklerini öğrenince kayıpların bir kısmını geri aldı. Bu belirsizliğin aralığın son haftasında devam etmesi beklenmeli. Hatta 2013 Ocak ayının ilk haftasına da sarkabilir. Ama bu belirsizliğin aşılmasıyla piyasaların “rahatlama rallisi” yaşayabileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz. Bu nedenle de mali uçurumun yarattığı belirsizlik döneminde yaşanan düzeltmeler alım fırsatı yaratıyor olabilir. Mali uçurum belirsizliğinin yaşandığı son günlerde dahi 1.3150-70 bölgesinin üzerinde tutunmaya çalışan parite, sorunun çözülmesiyle önce 1.33 sonra da 1.35’e doğru bir hareket yapabilir. İMKB için de 80-82 bin beklentimizi koruyoruz. Tabii ki olası “rahatlama rallisi” sırasında.

Erkin Şahinöz

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir