Anasayfa / Kariyer ve İş / Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması

Manpower İstihdama Genel Bakış AraştırmasıManpower İstihdama Genel Bakış Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’nin net istihdam beklentisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 puan arttı. Nisan-Haziran 2012 döneminde en iyimser görünüm inşaat sektörüne ait.

Yeni yayımlanan Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması 2012 2. çeyrek sonuçlarına göre, Türkiye’nin net istihdam beklentisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 puan artarak +%26 seviyesine çıkıyor. Ankete katılan işverenlerin yüzde 30’undan fazlası 2. çeyrekte işgücü sayılarını artırmayı planladığını söylerken, Türkiye’nin tüm bölgelerinde ve 11 sektörde olumlu işe alım tahminleri belirtiliyor. Nisan-Haziran 2012 döneminde en iyimser görünüm +%39’luk net istihdam görünümü ile inşaat sektörüne ait.

Manpower’ın araştırmasındaki net istihdam görünümü, toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesi alınarak ve bu yüzdeden gelecek çeyrekte işyerlerinde istihdamda bir düşüş bekleyenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplanıyor. Araştırmanın 2012 2. çeyrek sonuçları için Türkiye’de 1.000 işverenle görüşme yapıldı.
Türk işveren kuvvetli duruşunu sürdürüyor
Raporun sonuçlarını değerlendiren, Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş “2012’nin birinci çeyreğindeki öngörülerle karşılaştırıldığında, Türk işverenlerin kuvvetli duruşlarını sürdürdüklerini görmek mutluluk verici. Hatta, işverenlerin işe alım hızlarında az da olsa yükselme olduğu göze çarpıyor. Öte yandan, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre net istihdam görünümlerinde biraz düşüş mevcut. Bunu işverenlerin işe alım planlarını doğrudan etkileyen bazı makro detaylar çerçevesinde analiz edebiliriz. Örneğin, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerindeki süregelen kötü gidişatın olası yansımalarının yanı sıra bölge genelinde bir süredir devam eden Arap Baharı protestolarının yarattığı karmaşanın da bu durumla bağlantısı var. Bu gibi dış etkenlerin özelikle bekle ve gör politikasını benimseyen ve geçen çeyrekte olduğu gibi bu çeyrekte de istihdam rakamlarında değişiklik öngörmeyen yüzde 54’lük işverenin tutumunda önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

  Çalışan Annelere Tavsiyeler

Türk işverenler yılın ilk üç ayında olduğu gibi ikinci ayında da dünyanın en iyimser istihdam beklentilerine sahip ülkelerinden biri olmayı sürdürüyor. Nisan-Haziran 2012 döneminde işe alım planlarının en yüksek olduğu ülkeler Hindistan, Brezilya, Tayvan, Peru ve Türkiye olarak ön plana çıkarken, en düşük işe alım planlarına sahip ülkeler ise Yunanistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti olarak sıralanıyor. Olumsuz görünüm sergileyen bu üç ülkedeki işverenlerin büyük kısmı maaş kesintileri uygulayacaklarını ifade ediyorlar.

Sektörlere göre istihdam beklentisi
İnşaat                                                                +39
Finans, sigorta, gayrimenkul, kurumsal hizmetler    +32
Kamu ve sosyal hizmetler                                     +31
Tarım                                                                 +30
Restoran ve oteller                                               +30
Üretim                                                                +26
Madencilik                                                           +21
Ulaştırma, depo ve iletişim                                     +21
Toptan ve perakende ticaret                                  +21
İlaç                                                                     +20
Elektrik, gaz ve su                                                +14
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir