Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Mardin’e 181 Yatırımcı OSB İçin Sırada

Mardin’e 181 Yatırımcı OSB İçin Sırada

MARDİN 181 YATIRIMCI OSB İÇİN SIRADA
YATIRIM İÇİN EN CAZİP SEKTÖRLER
TURİZM – LOJİSTİK – BUTİK OTEL • EĞİTİM – TEKSTİL

mardin yatirimTarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Mardin, barış süreciyle birlikte en güçlü yatırım rüzgarını arkasına alabilecek kentlerin başında geliyor. Son dönemde kentte turizm kadar gıda, tekstil, mobilya, inşaat ürünleri, eğitim (özellikle özel ilk ve orta öğretim yatırımları ile yurt/pansiyon yapımı) yatırımları da öne çıkıyor.2012 yılında Mardin’deki teşvik belgeli toplam 48 yatırımcı yüzde 30.6’sı tekstil, yüzde 25.6’sı eğitim ve yüzde 23.8’i turizm sektörlerinde olmak üzere toplam 2 bin 64i kişiyi istihdam edeceğini taahhüt etti.

Türkiye’nin en yüksek bütçeli ikinci turizm yatırımının Mardin’de yapılması planlanıyor. Teşvik belgesi alan Mardinli işadamı Şeyhdavut Gerges’in, yaklaşık 100 milyon TL’lik otel yatırımı için ortak veya cazip kredi arayışları devam ediyor. Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Selim Duran, brüt 3 bin dönümlük bir alanı kapsayan ve 86 tesisin faaliyet gösterdiği Mardin OSB yönetiminden 181 adet yeni yatırımcının yer tahsisi talebinde bulunduğunu söylüyor.

Hatta ilgi nedeniyle Mardin’de ikinci bir OSB kurulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Havaalanıda bulunan Mardin’de şimdi de TCDD 63 milyon TL yatırımla bir lojistik üs kurmaya hazırlanıyor. Bu lojistik merkezin bir bölümünde yapılacak aktarma merkezi ile Irak’tan karayolu tankerleriyle gelen petrol, tren vagonlarına aktarılacak ve bu şekilde Mersin-lskenderun gibi limanlara taşınacak. Bu projenin özelikle Habur yolunda önemli bir rahatlama sağlaması bekleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir