Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Markaların Her Bütçeye Hitap Eden En Yeni Tablet Modelleri

Markaların Her Bütçeye Hitap Eden En Yeni Tablet ModelleriGeçen yıl satılan her üç bilgisayardan biri tablet oldu. Microsoffun dokunmatik \Mndons 8 işletim sistemi pazarı daha da büyütüp rekabeti kızıştıracak. İşte markaların her bütçeye hitap eden en yeni tablet modelleri…

APPLE’IN kurucusu Steve Jobs’ın iPad’i bir basın toplantısıyla tanıtmasının üzerinden sadece üç yıl geçti. 2010 Şubat’ında yapılan tanıtım toplantısına katılan basın mensupları ve teknoloji uzmanları Jobs’un beklediği “Muhteşem bir cihaz” tepkisini vermemişti. Kimi iPhone’un geliştirilmiş hali olduğunu söyledi, kimi flaşı kamerası gibi eksikliklerini dile getiren yazılar yazdı. Cihazın ismi bile alay konusu oldu. Kadın hijyen ürünlerine ve maxi pedlere alaycı göndermeler yapıldı. O gün Tvvitter’da iTampon etiketi en çok bahsedilen konular arasında üçüncü sırada yer aldı. iPad 2010 Nisan’ında satılmaya başlayınca eleştirilerin de dozu azaldı. Bir aydan kısa bir sürede 1 milyon satış rakamına ulaştı. 2011 Mart’ında 15 milyon adet satmıştı. Araştırma firması Canalys’in 2012 dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülen bilgisayarlarla ilgili raporuna göre son çeyrekte satılan her altı bilgisayardan biri İPad oldu.

Apple dokunmatik ekran mantığıyla bilgisayar camiasında bir devrim yarattı. Firma 2012 Kasım ayında dördüncü nesil İPad’i piyasaya sunuldu. iPad 5’in de bu ay pazara sunulması bekleniyor. Ancak iPad’lerin en büyük sorunu fiyatlarının yüksek olması. Google, Apple’ın iOS işletim sistemine rakip olarak Android’i geliştirdi. Android ile çok daha ucuza piyasaya sunulan ürünler Apple’ın bu alandaki tekelini kırdı. Apple’ın ezeli rakibi Microsoft da boş durmadı elbette. Dokunmatik mantığa hitap eden işletim sistemi Windows 8’i geliştirdi ve 2012’de piyasaya sundu. Microsoft’un da rekabete dahil olması pazarı iyice hareketlendirdi.
Tüketiciler kullanım kolaylığı sayesinde dokunmatik ekran mantığına kısa sürede alıştı. Hatta dokunmatik tabletler PC’leri tahtından etme yolunda hızla ilerliyor. Teknoloji endüstrileri pazar araştırmaları şirketi IDC’nin dünyadaki üretici tablet satışı verilerine göre 2010 yılında toplam 19.4 milyon tablet satıldı. 2011’de bu sayı 69.6 milyona ulaştı. Canalys’in raporuna göre, PC satışları düşerken 2012’de bir önceki yıla göre yüzde 12’lik bir artışla 134 milyon adet tablet bilgisayar satıldı. 2013’te bu rakamın 222 milyon adet olması bekleniyor.

  Bilgi ve iletişim geleceği belirliyor

Türkiye tablet pazarında da paralel bir büyüme söz konusu. GFK verilerine göre, 2010’da Türkiye’de satılan tablet sayısı sadece 3 bin 960 adetti. Bu rakam 2011’de 32 kat arttı ve 126 bin 952’ye ulaştı. 2012’de 500 bini geçti. 2013 öngörüsü ise 900 bin seviyelerine ulaşılacağı yönünde.

Teknoloji marketlerde 150 TL’ye de tablet bilgisayar bulmak mümkün, 2 bin TL’ye de. Peki, aradaki fark neden bu kadar fazla? Para dergisi olarak tablet pazarını araştırdık. İşte her ihtiyaç ve bütçe için en yeni tablet modelleri…

APPLE
128 GB’LIK İPAD 4

apple ipad

Apple, dördüncü nesil iPad’i 2012 son aylarında piyasaya sundu. 128 GB kapasiteli, retina ekran özelliğine sahip bu model bugüne kadarki en yüksek hafızaya sahip tablet olarak dikkat çekiyor. iPad’de alışık olduğumuz siyah ve beyaz renk seçenekleri bu seride de karşımızda. iPad4, 1.2MP HD kamera özelliği ile HD kalitesinde videolu sohbeti mümkün kılıyor. Cihazın en büyük iddialarından biri de işletim hızını ikiye katlayan A6X işlemcisine sahip olması. iPad 4, boyutu 1.5 GB’a ulaşan yeni İOS oyunlarına ilgi gösteren ve iPad’ini video ve müzik depolamak için kullananlar için ideal bir ürün.

Tablet piyasasının açık ara lideri olan Apple, kalitesini yüksek fiyatla dengelemeye İPad 4’te de devam ediyor. İPad 4’ün sadece Wi-Fi’lı modeli ABD’de 799 dolar, 3G/4G + Wi-Fi modeli ise 929 dolardan satılıyor. Türkiye’de 16 GB’lık iPad’lerin bin, 64 GB’lıkların da bin 900 TL civarında fiyatı olduğunu göz önüne alırsak, 128 GB fiyatının el yakacağı tespitinde bulunmak hiç de yanlış olmaz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir