Anasayfa / Emlak Haberleri / Markalı konutta yeni adres Bursa

Markalı konutta yeni adres BursaTürkiye’nin sanayi kentlerinden Bursa, son yıllarda markalı konut yatırımları bakımından da gelişim gösteriyor. Sinpaş’tan Sur Yapı’ya kadar birçok markalı konut üreticisinin yatırım yaptıkları kentte son yıllarda rezidanslardan AYM’lere kadar yeni projeler birbiri ardma üretilmeye başladı. Markak konutta Bursa’nın öne çıkan bölgelerini ise Balat ve Nilüfer semtleri oluşturuyor.

Türkiye’nin sanayi şehirleri arasında yer alan Bursa, son yıllarda şehircilik alanında da gelişim gösteriyor. Bu gelişimde sanayi altyapısının yanı sıra Osman Gazi Köprüsü’nün kentin ulaşımını kolaylaştırması ve Arap yatırımcıların kente gösterdiği ilgi de etkili oluyor. Sinpaş’tan Sur Yapı’ya kadar ulusal ligde proje üreten şirketler, Bursa’da da konuttan rezidansa ve AVM’ye kadar çeşitli projeler üretmeye başladı.

Bursa’da konut yatırımları bakımından Balat ve Nilüfer öne çıkıyor. Balat, konsept konut projelerin yam sıra yaratılan sosyal alanlarıyla cazibesini arttınyor. Bölgede 2013 yılında 2 bin-2 bin 500 TL/m2 olan fiyatlar bugün 3 bin 500-4 bin 250 TL/m2 seviyelerine ulaşmış durumda. Nilüfer de sosyal alanların her geçen gün artması, yapımı devam eden iş merkezi ve AVM projeleriyle tüm ihtiyaçlannı kendi içinde çözen bir merkez haline gelmiş durumda. Bu bölgede 2013’te bin-bin 500 TL/m2 olan fiyadar günümüzde 2 bin 500-3 bin TL/m2 seviyelerine ulaştı.

ULAŞIMIN ETKİSİ

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kol-cuoğlu, son dönemde geliştiren ulaşım projelerinin etkisiyle İstanbul’a yakınlaşan Bursa’nın öne çıkan bir kent olduğunu belirtiyor. Kolcuoğlu, bu sayede Bursa’nın konut, ofis, rezidans alanlannda gelişmeye başladığını ifade ediyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, Bursa’da yer alan nitelikli konut projelerinin daha çok kentin batı kısmında yer aldığını ve gelişmenin bu yönde devam ettiğini söylüyor. Site tarzı yapılaşmalann yer aldığı bölgeler ile rezidans tipi projelerin yer aldığı merkezi bölgelerin aynştığına dikkat çeken Şehirli, “Rezidans tarzı konutların merkez olarak nitelendirilen Os-mangazi’de ve Nilüfer’de yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Balat bölgesinde daha çok villa tarzı yapılaşma öne çıkıyor. Balat’ta gayrimenkul projelerinin hız kazanacağını, İzmir ve Mudanya yolu arasında değerlenmenin devam edeceğini düşünüyoruz” diyor.

CAZİBE MERKEZİ OLDU
İstanbul, Ankara, İzmir üçgeninde Marmara’nın kalbinde yer alan Bur-sa’nın son yıllarda gayrimenkul yatırımlarında öne çıktığına işaret eden Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, otoyolların aksında yer alan kentin cazibe merkezi olduğunu ve talep görmeye devam ettiğini söylüyor. Ortadoğulu yatınmcıların da ilgi gösterdiği kentte nitelikli projelere olan ilginin giderek arttığına dikkat çeken Bakgör, kentin otomotiv ve tekstil yatırımlarının merkezi olması nedeniyle bu sektörde çalışanla-nn konut taleplerinin Bursa’nm markalı konut sektörünü beslediğini vurguluyor. Bakgör, Bursa’da arsa ve konut fiyatlannın hala İstanbul, İzmir ve Ankara’ya göre daha ucuz olduğunu da belirtiyor.

  Bilkent Center Alışveriş Merkezi, Ankara'da ilkleri yaşatan bir AVM oldu

“YATIRIMI BÜYÜTTÜK”

Sur Yapı, Bursa Nilüfer’de yer alan Sur Yapı Marka projesinin alışveriş merkezini 13 Nisan 2017’de açmaya hazırlanıyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Projemizi geçtiğimiz aylarda gördüğü yoğun ilgi sonucu büyütme karan aldık. 50 milyon dolarlık ek yatırım ile Sur Yapı Marka Rezidans ve AVM’nin toplam yatırım tutarı 650 milyon dolara ulaştı. Eklenen 30 yeni mağaza ile mağaza sayısı da 250’ye çıktı” diyor. Elmas, yoğun talep çerçevesinde başarılı konut satışları yapmalarının Bur-sa’ya olan inançlannı pekiştirdiğini ve yatınmlanm büyütmelerini sağladığını söylüyor. Altan Elmas, rezidans ve AVM’de Bursalılann yanı sıra Körfez ülkelerinden yoğun ilgi gördüklerini vurguluyor.

OFİSTE ÖNE ÇIKIYOR

Bursa’da ofis yatırımları da giderek artıyor. Ofis alanı gelişimine bakıldığında Nilüfer-Odunluk ile Yıldı-rım-Ankara Yolu bölgelerinin gelişim gösterdiği gözlemleniyor. Bölgede Zeno Çenter, Harmony Towers, Ori-gami Crown Plaza, Suryapı Marka ve Sheraton bulunuyor.

Ozan Kolcuoğlu, son iki yılda tamamlanan ve yapımına devam edilen projelerle Nilüfer-Odunluk bölgesinde ciddi ofis stokunun oluştuğuna dikkat çekiyor. Kolcuoğlu, bölgenin Bursa eski merkeze göre ulaşım alternatifleri ve otopark avantajıyla doluluk oranının her geçen gün arttığını vurguluyor. Nilüfer-Odunluk bölgesinde 2013 yılında 2 bin 500-3 bin TL/m2 olan fiyatlar günümüzde 4 bin 500-5 bin 500 TL/m2’lere ulaştı.

Şeyma Şehirli ise Lefkoşe Caddesi çevresinin Bursa’nm ofis yoğunluğunun en fazla olduğu bölgesi olduğunu belirtiyor. Şehirli, bölgede yer alan projelerde İzmir Yolu’na yakın konumda home-ofis amaçlı kullanılabilecek küçük alanlı dairelerin, güney yönünde Uludağ’a yamaçlanan kısımda ise büyük kullanımlı dairelerin daha çok talep edildiğini vurguluyor. Bölgenin belli başlı dikkat çeken projeleri arasında Suryapı Marka, Prestij Park Evleri, 15300 Misia, Harmony Tower ve Butik 16 yer alıyor.

ARSALAR DEĞERLENDİ

Bursa’nm markalı konut üreticilerinden ilgi görmesi bölgedeki arsaların da değerlenmesini sağlıyor. Os-mangazi Demirtaş bölgesi, Yalova Yolu üzerindeki Tramvay çalışması ile bölgenin şehir merkezi ile olan bağlantısının güçlenmesi, İstanbul-İzmir otoban bağlantısına yakın konumu ile değer kazanmış durumda. Sinpaş GYO’nun Bursa Modem projesinden sonra son dönemde Bakgör İnşaat, Alpiş İnşaat ve Atış Yapı gibi tanınan firmalarının bölgeye yatırım yapması, bölgede mevcut arsa stokunun cazibesini artırdı. 2013 yılında 700-800 TL/m2 olan fiyatlar bugün bin 250-bin 500 TL/m2’lere ulaştı.

Kentte Nilüfer Görükle bölgesi de gelişim gösteren bir bölge. Sanayi bölgelerinin yanındaki bölgede gelecekte çalışan istihdamının yoğunlaşacak olması Görükle’nin güneyindeki konut imarlı arsalara olan talebi artırmış durumda. Öyle ki, 2013 yılında 200-300 TL/m2 olan arsa fiyatları günümüzde 650-700 TL/m2 oldu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir