Haberler

Marketler Ramazan Hazırlıklarına Erken Başladı

Zincir marketler ramazan hazırlıklarına erken başladı. Üreticilere siparişler verildi.

Ancak bu yıl ramazan yaz ortasına denk geldiği için hafif yiyecek içecekler gözde olacak. Bir de ramazan kolilerinin yerini hediye çekleri alacak…

RAMAZAN ayları gıda ve perakende sektörü, özellikle de market zincirleri açısından hep hareketli geçer. Sofralar zenginleşir, iftarlar şölene dönüşür. Market zincirleri, özel paketler hazırlayıp tüketicilere en iyilerini sunmaya çalışır. Raflar ramazana özel dizayn edilir, müşterilerin dikkati bu yönlere çekilir. Haliyle bu hareketlilik ekonomiye de yansır.

Ramazana bir buçuk ay kaldı. 20 Temmuz’da bu yılın ilk orucu tutulacak. Ramazan öncesi market zincirlerinin hazırlıklarını araştırdık. Uluslararası zincirlerden yerel marketlere hemen her kesimde şimdiden sıkı bir ramazan hazırlığı olduğunu gördük. Tedarik zincirlerine siparişler verilmiş, yakında teslimatlar başlayacak. Siparişlerde bakliyat, şarküteri ürünleri ve kahvaltılıklar (iftariyelik) ilk sırada. Salça, çay, meyve suyu ve gazlı içecekler de en çok siparişi verilen ürünler arasında yer alıyor.Ramazan paketleri üç farklı kategorilerde hazırlanıyor. Henüz fiyatlar netleşmemiş. Ancak makul fiyatlarla her bütçeye uygun seçenekler olacak. Bu yıl market zincirleri hediye çekinin ramazan paketlerinin önüne geçmesini bekliyor. 50, 75 ve 100 TL’lik hediye çekleri hazırlayanlar var. Zaman içinde ramazan kolilerinin yerini bu hediye çeklerinin almasının hem tüketici hem de market zincirleri açısından daha olumlu olacağı düşünülüyor.

RAMAZAN SOKAKLARI

Uluslararası hipermarket zinciri CarrefourSA, “Ramazan Sokakları” temasıyla alışverişi şölene dönüştürmeyi planlıyor. Ramazan Sokakları’nda ceviz, hurma, zeytin çeşitleri, pastırma, kadayıf, güllaç, yufka, kuru meyveler gibi vazgeçilmez birçok ürün aynı çatı altında özel stantlarda satışa sunulacak. Yine mağazalarda pişirilen pidelerin kepekli, zeytinli, yumurtalı ve sütlü çeşitleriyle ramazan sofraları tamamlanacak. CarrefourSA Kurumsal İlişkiler ve Hukuk Direktörü Merter Özay, yaz sıcağı ve tatil dönemine rağmen hareketli bir ay bekliyor:

“Ramazan ayında bakliyat, pirinç, çorba, kahvaltılık ürünler, kuru meyveler, pide gibi temel tüketim ürünleri yoğun talep görüyor.

Yine pastırma, kavurma gibi şarküteri ürünlerine de ilgi artıyor. Bu geleneksel ramazan ürünlerinin yanı sıra havaların sıcak olmasının etkisiyle karpuz kavun gibi yazlık meyveler, dondurma satışlarında da beklenenin üzerinde artış gözlemliyoruz. Ramazan döneminin en önemli fırsatlarından biri olan ramazan kolileri, satışlarımızın önemli bir kısmını oluşturuyor. Hazırlıklarını tamamladığımız dört farklı koli çeşidinin yanı sıra ramazan boyunca satışı artan ürünlerin blok alımı için siparişlerimizi vermeye başladık. Ramazan hazırlıklarına 3 ay önce başlıyoruz.”

BİR YIL ÖNCEDEN BAŞLADI

Tesco Kipa, ramazan hazırlıklarına daha da erken başlamış. Tesco Kipa Ticari Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Murat Sağlık, yaklaşık bir yıl önceden hazırlığa başladıklarını söylüyor. Özellikle sosyal sorumluluk projelerinin müşterilerin beğenisini topladığını vurgulayan Sağlık, “Bu ramazana da geçen yıllarda olduğu gibi yenilikçi ve müşteri odaklı yaklaşımla hazırlanıyoruz. Zaten her yıl ramazan biter bitmez gelecek yılı planlamaya başlarız” diyor.

Tesco Kipa’nın kardeş şirketi Dunn-humby’nin araştırmasına göre, ramazan ayında en çok içecek grubu (özellikle su ve çay) ile çorba talep görü-TESCO y0r Tabii bakliyat, pide dahil tüm kahvaltı ürünleri de önemli bir pay tutuyor. Ramazan, yaz aylarına geldiği için gazlı içecekler, ayran ve maden suyu yoğun olarak tercih ediliyor. İftardan sonra ise taze ve kuru meyve yemekten hoşlanıyoruz.

Murat Sağlık, bu doğrultuda izledikleri stratejiyi şöyle anlatıyor: “Öncelikle tercih edilen ürünlere yönelik indirim kampanyaları düzenleyip müşterimizin onları uygun fiyata alabilmelerini sağlıyoruz. En yoğun tercih edilen ürünleri ramazan erzak paketleri haline getirerek alışverişleri kolaylaştırıyoruz. Temaya uygun yeni ürünlerimizi ve ramazan erzak paketlerimizi belirledik. Halen üretimleri yapılıyor.”

KUMANYA DEĞİL ÇEK HAZIRLIYOR

Uyum, İstanbul’un en güçlü yerel zincirlerinden. Halen 50 marketinde bin 700 kişi istihdam ediyor. Uyum Genel Müdürü Sait Koç, “ Ramazanın yaz ortasına denk gelmesi ve tatillerle birleşmesi ciroları mutlaka artıracaktır. Ardından da Uyum’un bu aya yönelik hazırlıklarıyla ilgili şu bilgiyi veriyor:
“Kumanya hazırlıklarımız var. Genelde iki tip kutu hazırlıyoruz. Onun dışında özel toplu talepler gelirse değerlendiriyoruz elbette.

Aslında bizim uygulamak istediğimiz bir yöntem var. İşletmelere ‘çek’ teklif edeceğiz. İstedikleri miktarda çek hazırlayacağız, onlar da istedikleri ürünleri satın alabilecekler. Böylece hem sistemin daha kolay işlemesini hem de tüketicilerin ihtiyacı olan ürüne ulaşmasını sağlayacağız.”

“HAFİF GIDALARA TALEP ARTAR”

Özen Grup bünyesindeki Onur Hipermarketleri, halen İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli’ndeki 50 market ve 100 discount (ucuzluk) mağazasıyla tüketiciye ulaşıyor. Özen Grup CEO’su Cemal Özen, ramazan yaz dönemine denk geldiği için geleneksel tüketim alışkanlıklarında gözle görülür değişiklikler olacağını düşünüyor:

“Et ve unlu mamul tüketiminde önemli bir artış beklemiyoruz. Daha besleyici ve yoğun ürünler yerine daha hafif yiyecek içecekler, sebze meyve ağırlıklı ürünler tercih edilecek. Ramazan boyunca yapacağımız kampanyalarımızı, ramazan paketlerimizi, mağaza içi ürün teşhir alanlarımızı ve zengin ürün çeşitlerimizi ip belirledik. Tedarikçilerimizle Cemal özen    bağlantıları yaptık, siparişlerimizi verdik. Onur müşterileri, sevdiklerine, personeline veya ihtiyaç sahiplerine istedikleri tutarda ve adette alışveriş çekleri de hediye edebilecek.”

STANDART PAKETLE HERKESE ULAŞACAK

Ramazan ayıyla ilgili genel olarak ciro artışı bekleniyor. Ancak İşmar Marketler Zinciri Genel Müdürü Mutlu Gökdemir, farklı düşünüyor. Gerekçesini de şöyle açıklıyor: “Ramazanın yaz ortasına denk gelmesi oruç tutmayı zorlaştırıyor. Doğal olarak sıcak havalar alışverişi olumsuz etkileyecek. Bu yüzden cirolarda artıştan ziyade düşüş olacağını tahmin ediyoruz. Ancak biz yeniden yapılandık ve yeni yüzümüzle ciromuzu artırmayı hedefliyoruz” diyor. Gökdemir, lsmar’ın ramazan paketleriyle ilgili ise şu bilgileri paylaşıyor:

“Bu yıl tek bir ramazan paketi hazırlıyoruz. Paketimizde çok fazla ürün çeşidi bulundurmaktan da kaçındık. Çünkü gıdanın temel ürünlerinin bulunmasının yeterli olduğunu düşünüyoruz. Bize göre bakliyat, yağ, un, şeker, çay gibi ürünler ramazan paketlerinin olmazsa olmazları. Mevcut ramazan paketleri ortalama 20 TL civarında bir tutara denk geliyor. Bizim hedefimiz çok daha uygun bir ramazan paketi hazırlayabilmek. Bu-ismar nu da ürün kalitemizden taviz vermeden yapmak istiyoruz.”

İDRİZ ÇOKALBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu