Anasayfa / Turizm ve Tatil / Marsilya Provans 2013 Etkinliği ve Gezi Önerileri

Marsilya Provans 2013 Etkinliği ve Gezi Önerileri25 ADIMDA MARSİLYA PROVANS

Hiç şüphesiz “Marsilya Provans 2013”, yılın en önemli kültürel etkinliği, adeta bir enerji patlaması yaşanıyor.Eski kartpostallardaki Provans’ın, modernle eski güzel yılları buluşturan mimariye ve özellikli damak tadına sahip olanları büyüleyen sanatsal bir aurası da var artık. The New York Times, Marsilya Provans’tan “2013’te mutlaka gidilmesi gereken yer” olarak söz etmiş. Önerileri dikkate alın!

Marsilya Provans 2013

Marsilya’daki Eski Liman’a Sör Norman Foster tarafından yeni bir çehre kazandırılmış. Sağda solda yeni müzeler açılıyor. Heyecan verici yeni mekanlar dükkanlar, restoranlar, galeriler her yerde karşımıza çıkıyor. Ve “Marsilya Provans 2013” takviminde toplam 900 etkinlik sıralanıyor. Bunlar arasından sizin için bir “mutlaka” listesi hazırladık!

1 Deniz manzaralı bir VIP oda

“Marsilya Provans 2013” (MP2013) mimarlığın dünya çapında ünlü yıldızlarını çekiyor. Marsilya sahil şeridinin, Eski Liman’m tarihi merkezinden şehrin kuzeyindeki Joliette bölgesine kadar kısmının tekrar tasarımını yapmışlar. Rudy Ricciotti, Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi’ni (MuCEM) tasarlamış. Mas-similiano Fuksas, Bölgesel Çağdaş Sanat Vakfı’nı (FRAC) tanımlayan kusursuz çizgileri yaratmış. Stefano Boert Villa Mediterranee’ı tramplen olarak şekillendirmiş ve eşzamanlı olarak Marsilya’daki müzelerin çoğu komple tadilattan geçmişler. Deniz manzarasıyla kargo terminalinin en üst katı “Jl”, MP2013 için özel bir resepsiyon ve sergi alanı haline getirilmiş. Marsilya’nın vurdumduymazlığıyla ünlü sakinleri bile 12 Ocak’ta resmi açılışı yapılan kültürel seneden etkilenmişler.

2 Klasik bir Fransız

Fransa’nın en eskisi, La Maison Empereur; 1827 yılında şu anki sahibi Laurence Guez’in büyük büyük büyükbabası tarafından kurulmuş. Dükkanın eski atmosferi korunmuş. File torbalar, dökme demir kaplar, hazeranlı mobilyalar, sepetler, klasik mutfak eşyaları, çeşit çeşit bıçaklarla inanılmaz seçenekler sunuyor. Laurence Guez, 2013 kutlamalarının parçası olmak istediği için ikinci katta yeni bir satış bölümü açmış. Fransız ev hanımlarıyla iyi ve eski moda kaliteyi arayanlar için cennet.

3 Marsilya modası

Denim kelimesi, Nimes’den (de Nimes) gelen dokuma kumaşların ABD’ye giden gemilerle taşındığı Marsilya limanlarında doğmuştu. Sessun’dan sevimli retro-chic koleksiyonlar, Le Temps des Cerises’ten harika kesimli jean’ler, American Vinta-ge’dan zarif trikolar ve Kulte’nin rock görünümü müthiş başarı elde etmişti. Külte, MP2013’ün şerefine Marsilyalı sanatçıların tasarladığı sınırlı sayıda tişörtlerle ilk tişört barının açılışını yaptı.

4 “Bistronomi”nin Eldorado’su

“Marsilya Rönesansı”nm bir başka mucizesi de “gastronomik bistro”dur. Bizim favorilerimiz: Le Grain de Sel (çağdaş gastronomi), Cafe Populaire (vintage chic), La Cantinetta (sofistike trattoria) ve Le Malthazar (bistro atmosferi). Mekanın iki Michelin Yıldızlı şefi, geçen Kasım’da Bordo’yu terk edip memleketi Marsilya’ya döndüğünde büyük patırtı kopmuş. O günden beri restoran, bu süper şef tarafından lezzetli aromalarla zenginleştirilen aile tarzı Fransız yemeklerini sevenlerle dolup taşıyor. Le Petit Nice’in ve Marsilya’nın yıldız şefi, Gerald Passedat (şehirdeki tek üç yıldızlı şef) Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi’ndeki (MuCEM) üç yeni restorandan sorumlu. Bunların arasında müzenin en üst katındaki panoramik ve gastronomik restoran da bulunuyor. Yemekler çeşitlilik bakımından çok zengin.

mar1

5 Le Corbusier, süperstar mimar

Le Corbusier’in ünlü “Çite Ra-dieuse”si (Radiant City) Marsilya’da konumlandırılmış. Kazıklar üzerine oturtulmuş bu beton dikey köy; 137 apartman dairesi, bir otel, bir restoran, bir okul, bir kreş, bir kitapçı ve küçük bir self servis dükkandan oluşuyor. Ziyarete açık üçüncü ve dördüncü katla en üst kattaki nefes kesen panoramik manzaralı terasa, dünyanın dört yanından mimariye ilgi duyanlar akın ediyor. Terastaki spor salonu, tasarımcı Ora-Ito tarafından sanat merkezine dönüştürülmüş. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri de; sonbaharda gerçekleşecek ve Fransa’da ilk olacak, Jl’deki Le Corbusier Retrospective.

6 Calanque

Bu doğal hazine, Marsilya’nın dokuzuncu bölgesinde. 2012 yılında “milli park” ilan edilen ve böyle-ce sonunda koruma altına alman sıra sıra muhteşem kayalık koylar, kireç taşından yüksek uçurumların oyuklarına saklanmış. Turkuaz rengi deniz ve Akdeniz bitki örtüsü, kartpostalı tamamlıyor. Eski Liman’dan 10 dakikalık araba yolculuğuyla ulaşılabilir. Sürücüler Calanque de Sormiou veya Calanque de Morgiou’daki (arabayla geçişe izin verilen tek yer) restoranlara yaptırdıkları rezervasyonu göstermek zorunda. Aksi takdirde cennete ulaşım sadece yürüyerek sağlanabilir.

7 Meşhur sabuna yeni görünüm

Savon de Marseille, bir avuç Mar-silyalı yaratıcı kişilik tarafından güncellenmiş. Bunların arasında Stephan Muntaner tarafından MP2013’e özel tasarlanan, La Compagnie de Proven-ce sınırlı üretim sabunları da bulunuyor. Şehrin kalan son artisanal sabun üreticilerinden La Licorne’a da bayılıyoruz; burada eşek sütü, üzüm çekirdeği, limon, mine çiçeği, lavanta ve daha pek çok farklı içerikle üretilmiş sabunlan bulmak mümkün.

8 Marsilya’da gizemli gece

Marsilya’da ideal bir gece; Eski Liman manzaralı, renkli bir piya-no-bar olan La Caravelle’de, manzara eşliğinde alacağınız aperatifle başlamalı. Yakın mesafedeki Carry Nation’ı bulmak için zaman ayırın. İki kapılı duvar deliğinin arkasına saklanmış eski bir bar gibi. Gizli adresi alabilmek için internetten kayıt olmanız gerek (bekleme listesi uzun). Gece yarısına doğru La Dame Noir’a doğru yola çıkın. Kolektif DJ’ler tarafından tasarlanmış bir bar/kulüp burası; müzik seçimi elektrikli bir atmosferi garanti ediyor. Gece, Akdeniz’e bakan Plages du Prado Mey-danı’yla sona eriyor. Marsilya’nın en yeni kulüplerinden Le Standard, güzel dekorasyonu ve şampanya barıyla insanı kendine çekiyor. Güneşin doğuşunu beklerken dans etmek için en güzel yer.

9 Fransız dokunumu pizza
Marsilya’nın spesiyali nedir? Bouillabaisse, elbette. Ama bu lezzetli balık çorbası istisnai bir ikram olarak kalıyor. Şehrin kendi pizza yorumunu, İtalyan etkisi günden güne ele geçiriyor. Hamuru; camembert peyniri, reblochon peyniri ve kan pudingi gibi detaylarla süsleyen Corniche’deki pizza ustası Rodolphe’nun yaptıklarını deneyin; uğrunda ölünebilecek pizzalar.

10 Kapalı bir meydan

Corniche’in yukarısında yer alan, Cercle des Nageurs de Marse-ille (Marsilya Yüzücüler Meydanı), şehrin ikonik noktalarından. Burası ünlü Fransız yüzücülerinin antrenman yaptıkları yer. Listenin başında Laure ve Florent Manaudou geliyor. Bu görülmeye değer mekan, aynı zamanda sadece üyelerin girmesine izin verilen şehrin en sosyetik kulüplerinden biri. Uç havuz ve iki panoramik restoran, 1920’de kurulan kulübün konfor alanları. İçeri girebilmek için akıllıca bir yol da panoramik restoranlarda masa rezerve etmek.

  Adananın Yumurtalık İlçesi Turizm Yatırımlarını Bekliyor

11 Otel patlaması

MP2013 beklentisi ve açılışların artması otel zincirlerini de harekete geçirdi. Herkesin açılmasını sabırsızlıkla beklediği otellerden biri, 18’inci yüzyıldan kalma eski hastane binası ve Eski Liman’a bakan 200 odasıyla Swank Intercontinental. Bir diğer favorimiz yakın mesafede, Panier bölgesinde yer alan bir konukevi; Jessica Venediger tarafından renove edilmiş eski bir Korsika manav dükkanı. Her sene genç sahibi, altı misafir odasının dekorasyonunu, seçtiği çağdaş sanatçılara emanet ediyor.

12 Cours Julien durağı

Marsilya’nın Montmartre’ı. Bir dağın yamacına tünemiş Cours Julien, etrafını çeviren bar ve restoranlarla genç tasarımcıların uğrak yeri. Fashionistalar “Ici ou Lâ”daki Laure Leral-lut’un çiçekli desenlerine deli oluyor. Genç tasarımcılardan seçtiği aksesuar ve kıyafetlerle MarieEve, bir diğer önemli nokta. Ve çarşamba sabahı çiftçilerin kurduğu pazarı kaçırmayın! Cool ve sofistike tipler, bir kafede kahvelerini yudumlamadan önce buraya gelip organik ürünler alıyor.

mar2

13 Sanatsal Aix

Marsilya’nın yanı sıra Provans’ta yer alan 100 kadar kasaba da, MP2013 kutlamalarına ev sahipliği yapıyor. Örneğin Aix-en-Provence, senenin en önemli etkinliklerinden bazılarını üstlenmiş. Güzel Aix’nin dar sokaklarını, çeşmelerini, küçük meydanlarını keşfetmek için kaçırılmayacak bir fırsat.

14 Benoît’nın ekmeği

Benoît Fredette’nin ekmeğinden bir lokma almak, neden bu geleneksel fırının her daim kalabalık olduğunu anlamaya yetiyor. Bizim favorimiz “sourire”; parça çikolatalı, ekşi mayalı ekmek. Bu arada, Fransız ekmeğinin dahisi olan bu adam, aslen Quebec’ten.

15 Antika avcısının cenneti

Aydınlanma Çağı’nın dekoru mu bu 17’nci yüzyıldan kalma, küçük ve aristokratik meydanlar? Mazarin bölgesinde; kasabadaki evlerin zemin katları, tanınmış antikacılarla dolu. Aynı zamanda eşsiz “Cöte Bastide” marka masa örtülerinin sergilendiği dükkanlar, geleneksel keten yatak takımları ve usta eller tarafından yenilenmiş eski, şirin mobilya parçalarıyla dolu sokaklar.

16 Özel koleksiyonlar

Aix-en-Provence’da yer alan Musee Granet, 2010’de müzeye hediye edilen müthiş Planque Koleksi-yonu’na ev sahipliği yapabilmek için özel tasarım bir kanat inşa etti. Koleksiyondaki modern sanat başyapıtları nihayet sürekli sergilenecek (Re-noir, Picasso, Van Gogh, Bonnard, Dufy, Klee gibilerinin eserleri). Görülmesi gereken bir başka özel 2013 sergisi, “Le Grand Atelier du Mi-di”yle (Cezanne, Matisse gibi) 15’inci yüzyıldan 20’nci yüzyıla kadarki döneme ait 500 başyapıttan oluşan ve sürekli sergilenen koleksiyon. Bu müze tam amiral gemisi.

17 Ulu Château La Coste

Aix’den 20 km. uzakta olan ve şarap üretilen bu şatoya, Irlandalı bir yatırımcı açık hava çağdaş sanat müzesi eklemiş. Burada Tadao Ando tarafından tasarlanmış sanat merkezi de var. Kafe ve sanat kitabevinin yanı sıra; Jean Nouvel tarafından tasarlanan chai’yle birlikte Louise Bourgeois, Alexander Calder, Richard Serra, Franz West ve daha pek çoklarının anıtsal eserlerinin bulunduğu anıt park da mevcut. Bu arazide kendi zeytinyağı ve organik şaraplarını da üretiyorlar. Şerefe!

18 Alpilles turu

Alpilles, Marsilya’dan arabayla bir saat mesafede, arada üzüm bağları ve zeytinliklerin göze çarptığı kireçtaşı dağlardan oluşan küçük bir bölge. Yazın bu sevimli köy, MP2013’e katılacak. Bu yan festivalde Alpilles’deki 50 sanatçı, çağdaş projelerini sunacak.

19 Bohem randevu

mar3Elitlerin buluşma noktası, Alpilles’deki Saint-Remy-de-Provence kasabası, şık Çingene yaşam tarzını barındırıyor. Kocaman mağazası için obje ve renkli kumaşların izini sürerek dünyayı dolaşan Jeanne Bayol, bu tarzın kraliçesi. Yakın mesafedeki Verquieres’de, vintage Hint mobilyaları konusunda uzman bir antikacı bulunuyor. Burası; arzu nesnesi haline gelmiş eski, taş çiftlik evlerine egzotik ziyaret için de mükemmel. Le Petit Duc’taki geleneksel ikramların tadına bakmadan ayrılmayın; badem ezmesi, nuga, ballı ve fındıklı tatlılar… Leziz!

20 Patates kızartması mı?

En iyi patates kızartmasını nerede bulabilirsiniz? Saint Remy’de herkes, Le Cafe de la Place’da bulacağınıza yemin eder. Burası aynı zamanda kasabanın en hoş bistrosu; hem dekorasyonu, hem de müşterileri bakımından.

21 Aristokrat zeytinyağı

Zeytinyağı, Provans’ın yeşil altını. Fontvieille kasabasının kapılarındaki Château d’Estoublon; girişindeki simetrik anıtsal merdivenleri, hususi küçük kilisesi, yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarının yer aldığı geniş arazileriyle Alpilles’deki en güzel özel mülklerden. Zeytinyağı, tıpkı parfüm gibi özel şişelerde sunuluyor. Ve tıpkı parfümün aurası gibi lezzet notaları benzersiz. Seçiminizi yapın: Taze kesilmiş çimen mi yoksa enginar notası mı?..

22 Aıoli’nin insanları

Saint-Remy-de-Provence yakınlarındaki Bistrot du Paradou kasabasında Charles Aznavour, jean Reno ve Sabine Azema’nın zevkleriyle tanışın. Ünlüler ve halk, en iyi Aioli’nin tadını çıkarmak için burada toplanıyor. Bu geleneksel sarımsak ve zeytinyağı sosu, sebzeler ve taze balıkla servis edilen cuma yemeğinin parçası. Enstitüyü devralan, mekanın genç sahibi Viııcent Queniıı değişiklik yaparken bistronun ruhunu muhafaza etmiş. İyi fikir.

23 Muhteşem Arles

Christian Lacroix, Auguste Rodiıı, Man Ray, Rene Magritte, Andy VVarhol… Hepsi Arles’teki heyecan verici sergide ve 2013 kutlamalarında hazır bulunacaklar. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan mekanda; “Küçük Fransız Roma”sı, Rencontres Internationales de la Photographie şovuyla dünyanın fotoğraf başkenti haline geliyor. 2013, vintage bir sene olma sözü veriyor.

24 Ismarlama bot deyince

Arles’in dar sokaklarında muhteşem bir keşif: Sıra dışı bir çizme üreticisi. Genç bir hanım olan Cecilia Not, yalnızca ısmarlama ürettiği botları satıyor. Siz sadece deriyi, topuğu, dikişi vs. seçiyorsunuz.

Provans’m kovboyları olarak kabul edilen Carmargue’ların klasik botlarına göz kamaştırıcı, feminen bir dokunuş.

25 Vahşi Camargue

Rhöne Nehri ve Akdeniz kesişimiyle doğan, deniz ve gökyüzü arasındaki uçsuz bucaksız topraklar; burası Camargue. Fransız kovboylarının toprakları, beyaz atlar ve boğalar, baştan aşağı yenilenen Le Mas de la Fouque oteli için dekor oluşturuyor. Göletlerin kıyısındaki havuzu ve spa’sıyla, artdeco tarzı bungalovları ve muhteşem gün ba-tımlarının kesintisiz manzarasıyla bu lüks lodge, kendini aşıyor. Elle Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir