Anasayfa / Ekonomi-Finans / Mayıs Ayı Sanayi Üretimi

Mayıs Ayı Sanayi Üretimi
Mayıs ayındaki artış yüzde 8 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde 8.1 seviyesindeydi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretiminin, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8 oranında arttığını açıkladı. Toplam sanayi üretimi ise mayısta bir önceki aya göre ise yüzde 2.9 artış kaydetti. Önceki ise yüzde 3.8 düşüş yönündeydi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2011 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8.7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5.1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2011 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.1 artış, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0.3 azalış gösterdi.EN YÜKSEK ARTIŞ SERMAYE MALI İMALATINDA
Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 16,2 ile sermaye malı imalatında kaydedildi. Bunu yüzde 13,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 6 ile enerji, yüzde 5,9 ile de ara malı imalatı ve yine aynı oranla dayanıksız tüketim malı imalatı izledi.

İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı baz etkisinin de tesiriyle yüzde 63,7 ile tütün ürünleri imalatı aldı. Tütün ürünleri imalatı geçen yılın mayıs ayında yüzde 41,3 azalmıştı.

Tütün ürünleri imalatını yüzde 27,8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı, yüzde 27,7 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, yüzde yüzde 22,5 ile de mobilya imalatı izledi.

Söz konusu dönemde motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler imalatında yüzde 15,2, diğer imalatlarda yüzde 14,5, fabrikasyon metal ürünleri imalatında yüzde 12,7, elektrikli teçhizat imalatında yüzde 12,4 artış gözlendi.

Mayıs ayında diğer ulaşım araçlarının imalatında yüzde 30,8, tekstil ürünleri imalatında yüzde 3,3 oranında düşüş kaydedildi.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir