Anasayfa / Kariyer ve İş / McDonald’s’ta yükselmenin üç şartı: Yüksek performans, sürekli gelişim, etik değerlere uyum

McDonald’s’ta yükselmenin üç şartı: Yüksek performans, sürekli gelişim, etik değerlere uyumMcDonald’s’ta yükselmenin üç şartı: Yüksek performans, sürekli gelişim, etik değerlere uyum

Mc Donald’s İnsan Kaynakları Müdürü Dilek Ün

 

Dünyanın en yaygın gıda zincirlerinden McDonald’s, 2010’da Türkiye’de çalışan sayısını yüzde 15-20 artırmayı planlıyor. McDonald’s İnsan Kaynakları Müdürü Dilek Ün “McDonald’s’ın kalite, temizlik, yiyecek güvenliği, hizmet anlayışı standartlarına bağlı olmaya hazır, çalışmaya istekli, gelişime açık adayları tercih ediyoruz” diyor. 

Dünyanın en yaygın gıda zincirlerinden McDonald’s 1940’ta Dick ve Mac McDonald tarafından kuruldu. Bugün 100 ülkede 30 bin restoranla hizmet veriyor. Dünyada her gün ortalama 52 milyon insan McDonald’s restoranlarını ziyaret ediyor. Restoranlarda çalışanların sayısı 1,5 milyonu aşıyor. Türkiye’de 23 yıllık geçmişi olan ve Anadolu Endüstri Holding çatısı altında faaliyet gösteren McDonald’s, 127 restoranı ve 4 bine yakın çalışanı ile yılda 70 milyona yakın kişiye hizmet veriyor.

McDonald’s Türkiye’de 2010 yılına büyüme planlarıyla giriyor. McDonald’s İnsan Kaynakları Müdürü Dilek Ün, 2010’da çalışan sayısının yüzde 15-20 oranında artacağını söylüyor. İnsan kaynakları felsefelerini “Çalışanlarımız için en iyi işveren olmak” şeklinde özetleyen Ün, “McDonald’s’ta tutarlı bir şekilde yüksek performans, sürekli gelişim, etik değerlere uygunluk gösteren herkesin kariyer basamaklarını çıkma olanağı bulunur” diyor.

İnsan kaynakları uygulamalarınızdan söz eder misiniz? Sizi diğer şirketlerden ayıran uygulamalarınız var mı?

Diğer şirketlerle ayrılan uygulamalarımızın olup olmadığını söylemek zor, genelde kurumsal firmaların hepsinde olması gereken uygulamalar bizde de var. McDonald’s olarak eğitime çok önem veriyoruz. İster merkez ofis ister restoran çalışanı olsun hedefimiz, McDonald’s’a çalışmak için gelen kişinin bastığı ilk adımdan itibaren onu “kişisel”, “yönetsel” ve “etik değerler” açısından geliştirmek. Performansı ödüllendiren bir sistemimiz var. Ekip üyesinden genel müdüre kadar herkesin yıllık hedefleri var. Buna göre değerlendiriliyor ve ücretinin dışında performans primi hak ediyorsa ödüllendiriliyor, eksiklikleri hakkında geri bildirim alıyor, gelişim planı uygulanıyor. Önem verdiğimiz bir başka konu da ‘işe alım’. Bizim için tüm İK uygulamalarının başarısı işe alımda doğru yere doğru çalışanı almaktan geçiyor. İşe başlayacak olan kişi çalışacağı ortam ile ilgili öğrenebileceği tüm bilgileri alıyor, şeffaf bir mülakattan sonra, eğer kendisi çalışmak istiyor ve biz de işe uygun buluyorsak, diğer önemli adım olan oryantasyon sürecine başlıyoruz. Merkez ofise başlayacak olan çalışanların da pozisyonları ne olursa olsun muhakkak görevine başlamadan önce restoranda bir ekip üyesi olarak restorandaki süreçlerden geçerek oryantasyon almalarını sağlıyoruz.

McDonald’s’ta çalışmak isteyen adaylara ne tür kariyer fırsatları sunuyorsunuz? Kariyer yönetim sisteminizle ilgili bilgi verir misiniz?

Bu soruyu bir örnek vererek cevap vermek isterim. Genel Müdürümüz Hakan Serim McDonald’s kariyer fırsatlarına en güzel örneklerden biridir. Kendisi 1979’da Londra’daki bir McDonald’s restoranında part time ekip üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. 1986’da ise McDonald’s’ın Türkiye’ye gelmesi ile ilk açılan Taksim restoranında Bölüm Müdürü olarak görev yapmaya başladı. Ardından McDonald’s’ın Türkiye’deki gelişmesine paralel olarak görev ve sorumlulukları genişledi. Restorandan, merkez ofise geçti ve 2008’den bu yana “Genel Müdür” görevini yürütüyor. Benzer şekilde dünyada da McDonald’s’ın yönetim kadrolarının önemli bir kısmı ekip üyeleri arasından yükselerek bulundukları pozisyona gelmiştir. McDonald’s’ta tutarlı bir şekilde yüksek performans, sürekli gelişim, etik değerlere uygunluk gösteren herkesin kariyer basamaklarını çıkma olanağı bulunur.
Performans yönetim sisteminizle ilgili bilgi verir misiniz? Performans yönetiminde neleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

  Jandarma Genel Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı

Performans yönetim sistemimiz Merkez Ofiste, restoranlarda ve İzmir’de bulunan besi çiftliğinde çalışan tüm personelimizi kapsıyor. Prensip, şirket hedeflerine bağlı olarak çalışan herkesin yıllık amaçlara sahip olması ve ortak hedefi başarmak için katkıda bulunmasını sağlamaktır. Performans değerlendirmede bizim için önemli olan sadece sonuç değil, bu sonuçlara ulaşırken “neyi”, “nasıl” yaptığımızdır. Yani tüm çalışanlar hem hedeflerindeki sonuçlarına, hem de “McDonald’s Değer ve Davranışları’na” göre değerlendirilirler.

İşe alacağınız çalışanlarda hangi özellikleri arıyorsunuz?

McDonald’s’ın kalite, temizlik, yiyecek güvenliği, hizmet anlayışı standartlarına bağlı olmaya hazır, çalışmaya istekli, gelişime açık adayları tercih ediyoruz.

Bir adayın şirketinize değer katıp katmayacağını nasıl anlıyorsunuz?

Çok titiz bir mülakat programımız var. Her adaya yeterince vakit ayırarak olabildiğince iyi tanımaya çalışıyoruz. Bunun dışında kişilik envanteri uyguluyoruz ve son olarak mutlaka referans kontrolü yapıyoruz.

Aradığınız niteliklere sahip çalışanları bulmakta zorlanıyor musunuz? Neden?

McDonald’s cazip bir işyeri olarak birçok kişinin çalışmak istediği bir yer. Aradığımız nitelikte adayları bulmakta nispeten daha şanslıyız.

İnsan kaynaklarıyla ilgili olarak 2010 hedefiniz neler? 2010’da çalışan sayınızda artış olacak mı?

2010 hedefimiz her yıl olduğu gibi, Türkiye’de McDonald’s’ın gelişme ve büyüme hızına paralel İnsan Kaynakları stratejileri geliştirmek. 2010’da çalışan sayımızın yüzde 15- 20 artacağını öngörüyoruz.

McDonald’s’ın kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi verir misiniz? Bu projeler şirketinize ve çalışanlarınıza ne gibi katkılar sağlıyor?

Şirketimizin engelli ve özellikle zihinsel engellilerin istihdamına yönelik hayata geçirdiği ‘Beyaz Kelebekler’ çalışması çok gurur duyduğumuz bir proje. Bunun yanı sıra bu yıl 10. kuruluş yıldönmünü kutlayan McDonald’s Çocuk Vakfı, büyük bölümü McDonald’s restoranları tarafından oluşturulan kaynak ile bugüne kadar yaklaşık 100 bin çocuğun sağlığı ile ilgili önemli projelere imza attı. Bu konuda yaklaşık 1 milyon dolarlık bir kaynak ayrıldı. Çocukların sağlığı ve mutluluğu için projeler gerçekleştiren Vakfımız, Türkiye’nin birçok ilindeki hastanelerde aile odaları, çocuk servisleri, çocuk oyun alanları, hastane derslikleri, çocuk acil servisleri gibi önemli projelere imza attı.

Şirketinizin engelli istihdamına dönük çalışmalarından söz eder misiniz?

Engelli istihdamı konusunda Avrupa Birliği Özürlüler Komitesi tarafından ‘En iyi uygulama’ seçilen bir çalışmaya imza attık. Önceleri, yasanın öngördüğü engelli istihdamı ile ilgili çalışma daha sonra sosyal sorumluluk projesi haline dönüştü. McDonald’s işe alım ve oryantasyon, eğitim sistemlerini engelli çalışanlarımıza adapte edip, uyguladığımızda hem engelli çalışanlarımızdaki gelişme ve sosyal tatmin, hem de ailelerinin memnuniyeti bizi bu konuda sorumluluk almaya gönüllü etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Merkezi (İSÖM), İŞKUR ve Fiziksel Engeliler Vakfı (FEV) ile beraber yaptığımız ortak projelerle verimli ve başarılı sonuçlar elde ettik. Bu çalışmaların neticesinde sadece fiziksel değil, zihinsel engellilere de istihdam olanağı yarattık ve bu çalışmamız 2009 yılında Avrupa Birliği Özürlüler Komitesi tarafından tüm Avrupa’ya en iyi uygulama olarak tanıtıldı.

Yeni mezunlara ve iş hayatına yeni atılan gençlere başarılı bir kariyer için neler tavsiye edersiniz? Kendilerini nasıl geliştirebilirler?

Mezun olmadan önce iş hayatını tanımak ve kendilerini geliştirebilmek için part-time da olsa çalışmalarını, deneyim kazanmalarını öneririm.

Monster’in “Sen bir CV’den daha fazlasın” mottosu sizin için ne ifade ediyor?

Bizim de çok değer verdiğimiz anlayış olan çalışanları birer birey olarak ayrı ayrı değerlendirmenin önemini vurguluyor.

McDonald’s İnsan Kaynakları Müdürü Dilek Ün
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir yorum

  1. abim de orda calısıyor ad ulaş yıldız onu çok seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir