Anasayfa / Şirket Haberleri / McDonald’s’ın Türkiye’deki 25. yılı

McDonald’s’ın Türkiye’deki 25. yılıİSTANBUL – Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, 2010 yılında 25-26 McDonald’s restoranı açtıklarını, 2011’de 30 restoran açma hedefleri bulunduğunu bildirdi.

Özilhan, McDonald’s’ın Türkiye’deki 25. yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, McDonald’s’ın 25 yıl boyunca tüketicilere sunduğu ürünlerle 700 milyon liralık iş hacmi yarattığını, ürünlerin yüzde 98’inin Türkiye’de yatırım yapan tedarikçilerden satın alındığını söyledi.

Özilhan, 4 bine yakın istihdam ve 160’a yakın restoranın, mekan kiraları gibi birçok yan unsurla Türkiye’ye önemli bir katma değer sağladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

”McDonald’s’ı Türkiye’de büyütme planlarımız önümüzdeki 25 yılda daha da gelişecek. 2011 yılı, McDonald’s markasının Türkiye’deki gelişiminde önemli bir kilometre taşı oluşturacak. Verimli büyüme planlarımızı artık daha fazla nitelikli işletmeci ile gerçekleştirme kararı aldık. Şimdiye kadar kısıtlı tuttuğumuz işletmeci sayımızı, girişimci mantığı ile McDonald’s işine girmek isteyenlerle artıracağız. Böylece girişimcilik konusunda da fark yaratan bir şirket olacağız.”
Toplantıda soruları da yanıtlayan Özilhan, 2010 yılında 25-26 restoran açtıklarını, 2011’de 30 restoran açma hedefleri bulunduğunu ifade etti.

”McCAFE’Yİ İSİM HAKKINI ALDIKTAN SONRA AÇMA PLANIMIZ VAR”

McCafe’ye ilişkin de Özilhan, ”McCafe’nin isim hakkını biri almış. Dolayısıyla McDonald’s Company bununla gerekli hukuki mücadeleyi veriyor. Bunu aldıktan sonra açma planımız var. Bu yıl içinde tamamlayabilirler mi onu göreceğiz” diye konuştu.

2010 yılını McDonald’s’ın başarılı bir şekilde geçirdiğini dile getiren Özilhan, ciroda yüzde 8,7, müşteri ziyaretinde yüzde 7,5 civarında büyüdüklerini bildirdi.

Et fiyatlarındaki yükselişin etkilerine dair de Özilhan, şunları kaydetti:

”Önemli birtakım fiyat avantajları, promosyonlarla, stratejik ortakların katkısıyla fiyat artışı yapmadan geçişi sağladık. Bundan dolayı büyümemiz devam etti. Kendi çiftliğimiz var. Dolayısıyla tedarikçimiz, kurulduğumuz günden beri Pınar Et… Beraber bu konuda yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Yakından takip ediyoruz. Herhangi bir zam yapmadan devam etmek istiyoruz. Ama bizi mecbur ederse (etteki fiyat artışı) belki ufak birtakım artışlarla durumu geçirebiliriz.”

  Kasımpatı Özünden Su Bazlı Haşere İlacı 'Chrysamed'

25 YILDA 500 MİLYON SANDVİÇ…

Verilen bilgiye göre, Türkiye’deki McDonald’s restoranlarında 2010 yılında 36 milyon adet ekmek, 3 bin 200 ton et, 5 bin ton patates, 640 ton salata ve 2,8 milyon litre süt ile sütlü ürünler tüketildi. McDonald’s tedarikçileriyle 110 milyon liralık iş hacmi yaratıldı.

25 yıl boyunca Türkiye’deki McDonald’s restoranlarında, toplam 500 milyon sandviç, 44 bin ton et, 45 milyon litre süt ve 65 bin ton patates satıldı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir