Anasayfa / Şirket Haberleri / Medikal tekstilde Mediteks, Dubai sermayesinin ilgi odağı

Medikal tekstilde Mediteks, Dubai sermayesinin ilgi odağıDubai sermayesinin gözü ikizlerin tekstil şirketinde

Çok niş alanda kurdukları bir şirketle medikal tekstilde Türkiye’nin en büyüğü olan ve 32 ülkeye de ihracat yapan Mediteks, Dubai sermayesinin ilgi odağında. Dubaililer’in ortak olmak istediği şirket, üretimin yüzde 15’ini ihraç ediyor ve Türkiye’deki özel hastanelerin medikal tekstil ihtiyacınm yüzde 80’ini karşıhyor.

Adanalı Yaşar Başarır’ın 1948 yılında Bayrampaşa’da temellerini attığı Akel Tekstil, fermaur, kurdela gibi tekstil aksesuarları alanında dünyaca ünlü markalara üretim yapıyor. Üretiminin yüzde 70’ini Avrapa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç eden şirket, kurucusunun 2006 yılında vefatının ardından ikinci kuşağın yönetiminde büyümesini sürdürüyor.

Üstelik sadece tekstil aksesuarları değil, medikal tekstil ve sıcak-so-ğuk kompres ürünleri gibi niş bir alanda üretim yapıyor. Öyle ki medikal tekstil şirketi Mediteks bugün, Türkiye’deki özel hastanelerin yüzde 80’inin ürün tedarikçisi konumunda. Sıcak-soğuk kompreslerde ise Türkiye’deki tek yerli üretici olduklarını söyleyen Akel Tekstil ve Mediteks Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Başarır, sektördeki konumlarını şöyle özetliyor:

“Hem tekstil aksesuarlarında hem de sağlığa yönelik medikal tekstil ve sıcak-soğuk jel ürünlerimizle oldukça iyi bir konuma geldik. Bu iki alanda büyüyoruz. Bu yıl, faaliyet gösterdiğimiz Bayrampaşa’daki tesisimizi Edirne’ye taşıyacağız. Burada 500 kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz. Yıl sonunda Akel ve Medi-teks’in toplam 40 milyon lira ciroya ulaşmasını planlıyoruz.”

1976 doğumlu olan Ekrem Başarır’ın iş hayatıyla tanışması Londra’daki eğitim hayatını tamamlayıp Türkiye’ye dönmesiyle olmuş. Aile şirketlerinde, kuşaklar arası görüş farklılıkları nedeniyle çıkan çatışmalara sık tanık olduğu için kendi işini kurmaya kararlıymış.

Babasının tüm ısrarlarına rağmen aile şirketinde çalışmayı kabul etmemiş ve kendi yolunu çizmeyi tercih etmiş. Hatta babasının “Kendi işini kurarsan bir daha bu fabrikaya dönemezsin” çıkışına bile aldırmamış ve tekstilin farklı bir alanına, gelecek gördüğü ‘medikal tekstil’ sektörüne yönelmiş ve 2011 yılında Mediteks’i kurmuş. İşlerini oturtuncaya kadar büyük zorluklara çektiğinin ama yılmadığını vurgulayan Başarır, “Babam her ne kadar başta kendi işimi kurmama karşı çıksa da kararlı olduğumu görünce bana biraz da olsun vardım etti. Mesela üretim için yedi makine verdi. Ayrıca Bayrampaşa’daki 14 bin metrekare kapalı alana sahip olan üretim tesisimiz içinde de bize bin 500 metrekarelik bir bölüm ayırdı. Böylece üretim yolculuğumuz başladı ve bugün 52 makineli bir tesis haline geldik” diye anlatıyor.
PAZARIN HAKİMİ

Türkiye’de medikal teksil pazarının büyüklüğü 100 milyon metre. Bu alanda üretimi yapan firma sayısı ise yalnızca sekiz. Medikal tekstilde ürün maliyetinin yüzde 70’ini hammadde oluşturuyor. Hammaddeyi pahalıya satın alan yerli şirketlerin, daha ucuz üretim yapan ülkelerle rekabet şansı azalıyor. Bu nedenle üretimlerinin sadece yüzde 15’lik kısmını ihraç edebildiklerine vurgu yapan Başarır, şunları ekliyor:

  Google seçim sonuçlarını canlı yayınlayacak

“Tanzanya’dan Gana’ya, Dubai’den Abu Dabi’ye kadar pekçok coğrafyaya medikal tekstil ürünleri ihraç ediyoruz. Medikal tekstilin içine; sargı bezleri, elastik bantlar, değdiı-at malzemeler, gaz kompresleri gibi içinde kumaş olan her türlü tıbbi tekstil ürünleri giriyor. Biz bunların hepsini üretiyoruz. Türkiye’deki özel hastanelerin yüzde 80’ine ürün veriyoruz. Mesela Acıbadem Grubu’nun 12 yıldır ürün tedarikçi-siyiz. 2001 yılından beri medikal tekstile 15 milyon liralık yatırım yaptık. İç pazardaki pazar payımız ise yüzde 45. Yeni yatırımlarımızla birlikte pazar payımızı yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyoruz. ”

32 ÜLKEYE İHRACAT

Babasının vefatından sonra sorumluluğunu aldığı tekstil aksesuarları alanında da yüzde 40’a yakın kapasite artırımı yaptıklarını söyleyen Başarır, bu sayede şu anda tesi-silerinin Avrupa’nın saten kurdela üretimi yapan en büyük tesisi olduğunu iddia ediyor. Tekstil aksesuarı alanında ihracat ağırlıklı çalıştıklarına da değinen Başarır, şunları anlatıyor:

“Bu alanda üretimimizin yüzde 70’ini AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye satıyoruz. İç pazarda yüzde 30’luk pazar payımız var. Dünyaca ünlü markalara fason üretim gerçekleştiriyoruz. Bu şirketimizde ikizim Begüm Ayaydın, en büyük yardımcım. İhracat departmanı ile o ilgileniyor. Tekstil aksesuarı ve medikal tekstil alanında toplam 32 ülkeye ihracat yapıyoruz.”

İki şirketin büyüme potansiyeli yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Akel Tekstil’in İngiliz, Medi-teks’in ise Dubaili bir şirketten ortaklık teklifi aldığını da belirten Başanr, finansal olarak daha da güçlü olmak ve yeni pazarlara açılabilmek için yabancı ortaklığa sıcak bakıyor.

JEL ÜRETİMİ DE VAR

Başarır Ailesi tekstil aksesuarı ve medikal tekstil dışında farklı bir alanda da faaliyet gösteriyor. Yine ‘Mediteks’ çatısı altında buzdolabına koyulup ihtiyaç olduğunda kullanılan ‘Cold – Hot Treapy’ ürünleri üretip satışını gerçekleştirdiklerini söyleyen Başarır, bu alana giriş öykülerini ise şöyle anlatıyor:

“Biz bu ürünü başka bir firmadan alıp satıyorduk. Ancak o firma iş ahlakına uymayan bir yol izledi. Bize verdiği fiyattan müşterilerimize de verdi. Biz zorda kaldık. Bu alana girmeye karar verdik. 2003 yılında arabamı satıp bu işe soyundum. İtalya’dan bu işe yönelik teknolojiyi getirdik. Bu işe tek olmak için girdik ve bunu da başardık. Zamanla çocuklara yönelik lisanslı ürünler de geliştirdik.”

ÖZLEM BAY YILMAZ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir