Şirket Haberleri

Mensa, gayrimenkul ile büyüyecek

Mensa, gayrimenkul ile büyüyecek

Mensa, tekstilin yanında, gayrimenkul, enerji ve madencilikte yatırım yapacak. Öncelik ise gayrimenkul. Mensa İcra Kurulu Başkanı Faik Ulutaş, “Grup şirketi Ulutaş Tekstilin bünyesinde İstanbul Büyükçekmece Adana ve Kayseri’de araziler var. Bu şirketi Mensa çatısı altına alacağız” diyor. Mensa, bu arazilerde gayrimenkul projesi gerçekleştirecek.

Mensa, 2008 krizinden ağır darbe aldı hatta üretime ara verilmek durumunda kaldı. Şirket, 2010 yılında mali durumunu toparladı ve geçmiş yıl zararlarını bilanço dışına çıkardı.Diğer yandan Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve oydan yoksun hisse ihracı gerçekleştirdi.
Böylece İMKB’de Mensa ve Mensa (oydan yoksun) hisseleri işlem görmeye başladı.
2010’un ikinci yarısından itibaren ise fabrika tekrar üretime geçti.
Şirket oydan yoksun pay ihracını gerçekleştirerek sadece 2011 için 25 milyon TL kıır farkı zararından kurtulmuş oldu.

Oydan yoksun hisseler 2013 Ştı-bat’ta Mensa hisseleriyle birleşecek. Bunun yanında şirket ticari unvanını değiştirerek Mensa Sınai Ticari Mali Yatırımlar adını, bununla birlikte de tekstilin yanında madencilik, enerji ve gayrimenkul alanlarında yatırım yapma kararı aldı.

Büyükçekmece ve Kayseri’de proje

Şirketin şimdi önceliğinde gayrimenkul var. 2011 bilançosu sonrasında Mensa, hakim ortağı Ulutaş Tekstil ile birleşecek. Ulutaş Tekstil’in 135.5 milyon TL ödenmiş sermayesi ve 144 milyon TL civarında aktif değere sahip. Bu aktif değerin 85 milyon TL’lik kısmının Adana, Kayseri ve İstanbul Büyıık-çekmece’deki araziler olduğunu söyleyen Mensa İcra Kurulu Başkanı Faik Ulutaş, böylece arazileri Mensa çausı altına alacaklarını kaydediyor.

Birleşmenin ardından yılın ikinci yarısında yavaş yavaş bu araziler üzerine proje geliştirme yönünde çalışmalara başlayacaklarını kaydeden Ulutaş, “Bu araziler üzerine konut olabilir. Ama şu aşamada bir şey demek için erken, aceleci olmavacağız” diyor. İki şirketin birleşme sürecini Bizim Menkul Değerler yönetecek.

Enerji ve maden

Mensa’nın çatısı altında 10 MW’lik bir enerji santrali bulunuyor. Şirket, kullanmadığı enerjiyi satıyor. Ulutaş şunları söylüyor:
“Hedefimiz eııeıji konusunda yatırımların büyümesi. Grup şirketlerinden Mensa’nın iştiraki olmayan bir şirket, 25 MW’lik bir enerji yatırım yapıyor. Bu yatırımı da Mensa çatısı altına alabiliriz.”

Madencilik konusunda bir kömür madeni alma konusunda niyetlerinin olduğunu ancak sonrasında vazgeçildiğini anlatan Ulutaş, “Önceliğimizi gay-rimenkule verdik. Burada önümüzü görmek istiyoruz. Madencilik işinde kısa ve orta vadede planımız henüz yok” diyor.

TEKSTİLDE HEDEFLER TUTUYOR

Iensa, 2011 yılında hedeflerini tutturarak daha önce bütçelenen 6 milyon metre mamul kumaş üretimi ve satışı ile 52 milyon TL civarında ciroyu büyük ölçüde gerçekleştirdi. Mensa’nın tekstilde 2010 cirosu 10 milyon TL’ydi. Yani krizin etkileri üzerindeydi. Faik Ulutaş, “2012 yılında 2011’e benzer şekilde 6 milyon metre satış yaparak 30 milyon dolar civarında ciroya ulaşmak istiyoruz” diyor.

Mensa’nın tekstilde yüzde 65 direk, yüzde 25 dolaylı şekilde ihracatı bulunuyor. Ağırlıklı olarak da AB bölgesine satış yapılıyor. “2012’de iç pazara ağırlık vereceğiz, ihracat oranını yüzde 20-25 seviyelerine çekeceğiz’’ diyen Ulutaş, amaçlarının benzer satış rakamları olmasına rağmen 2012’de faaliyet kârlılığını artırmak olduğunu sözlerine ekliyor.Bir Yorum

  1. iki yildir elimde altmisbin mensa hissesi var %70 zarardayim.borsa devamli yükseliyor mensa devamli düsüyor.bu hisseyi almakla büyük hata yaptim.onlarca proje anlatiyorsunuz.kar aciklamasi yapiyorsunuz.ama hissenizi batiriyorsunuz.vijdaniniz elveriyormu yatirimcimizin parasini yemeye??????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu