Anasayfa / Şirket Haberleri / Merak Eden Çocuk Eğitim Kurumları’ndan Farklı Bir Eğitim Modeli

Merak Eden Çocuk Eğitim Kurumları’ndan Farklı Bir Eğitim ModeliMerak Eden Çocuk Eğitim Kurumları (MEÇ), anaokulu ve ilköğretim sınıflarıyla farklı bir eğitim modeli sunuyor. Kendilerini ‘laboratuvar okul’olarak tanımladıklarını söyleyen MEÇ İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Öktemus, 2016 yılından itibaren de franchising vermeye başlayacaklarını belirtiyor.

merak eden cocuk egitim

‘Eğitime Yüzde 100 Destek’ kampanyasıyla okul yaptıran iş adamlarına özel teşvik getiren devlet desteği, yapılan harcamaları matrahtan indirme, vergilerinden azaltma gibi imkanlar getiriyor. Verilen bu teşvik, yerini bulmuş gibi görünüyor. Zira son zamanlarda anaokulu ve ilköğretim yatırımlarında hızlı bir artış söz konusu.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği (BÜ-MED) Merak Eden Çocuk Eğitim Kurumlan da (MEÇ) bu okullardan biri. MEÇ, Boğaziçi Üniversitesi’nden aldığı kültürel ve bilimsel miras ile eğitim dünyasına farklı bir bakış açısı getirmek ve Türkiye’de referans olarak gösterilecek bir eğitim felsefesi oluşturmak için kuruldu. Merak eden, sorgulayan, özgün ve özgür düşünen, hayata olumlu bakan, öğrenme sürecinden keyif alan, kendine güvenen, mutlu ve ‘dünya vatandaşı’ bireyler yetiştirmek, okulun eğitim felsefesinin temelini oluşturuyor.

MEÇ, aslında bir laboratuvar okul’. Okulun, çocuklara yönelik, derinlemesine, onları geliştiren bir sisteme sahip olduğunu söyleyen MEÇ İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Öktemus, Merak Eden Çocuk Eğitim Kurumları’nda SARES yani ‘Sorgulayıcı ve Araştırmacı Eğitim Sistemi’ni uyguladıklarını belirtiyor.

Yeni şubeler geliyor
SARES, rehberlik ve eğitim alanlarını birbirine bağlayan, yaratıcılığı, sorgulama yeteneğini ve araştırmacı yönü üst düzeyde geliştiren bir eğitim modeli. Ayrıca Merak Eden Çocuk eğitim programının içinde ‘Merak Eden Çocuk Saati’ adında bir etkinlik yer alıyor. Bu çalışmada çocuklar, yaşlarına ve gelişim düzeylerine uygun olarak seçilmiş konuları öğretmenlerinin ve velilerinin rehberliğinde sorguluyor, araştırıyor ve ilk sunum deneyimlerini gerçekleştiriyorlar.

MEÇ Arnavutköy ve bu eylülde eğitim hayatına başlayacak olan MEÇ Moda okullarıyla hizmet verdiklerini ifade eden Öktemus, “Ayrıca genişleme planımızda Kemerburgaz, Zekeriyaköy ve Çekmeköy gibi İstanbul’un çeşitli lokasyonları var” diyor.

  Yapı Kredi 320 Bin Ağacı Kurtardı

Talep yoğun

Müfredatta, öğrencilerin yaşlarına ve seviyelerine uygun olacak şekilde, son derece renkli ve hareketli; dans, satranç, beden eğitimi, resim, müzik ve ahşap atölyesinden oluşan branş derslerinin olduğunu vurgulayan Öktemus, şu bilgileri veriyor:

”Okul öncesi ve ilköğretimde tüm yaşlara verilen branş derslerine ek olarak ilköğretim okulumuzda kulüp etkinlikleri de yapılıyor. Okul bandosu, ritim atölyesi, seramik, yoga, drama, İngilizce drama, destination (varış yeri) imagination (hayal etme) ve öykü yazımı gibi keyifli kulüplerimiz bulunuyor.”

MEÇ, 2016 yılından itibaren franchising vererek şube sayısını artırmayı hedefliyor. Mezunların yoğun talebiyle MEÇ Arnavutköy’de 170 öğrencilik kontenjanın hemen hemen tükenmiş durumda olduğuna dikkat çeken Öktemus, “MEÇ Moda ise açılış duyurusunu geç yapmış olmamıza rağmen gelen yoğun talepleri karşılamakta zorlanıyor” diyor.

Ebeveyn seminerleri düzenleniyor

Merak Eden Çocuk Anaokulu’ndaki rehberlik programında, okulda yıl boyunca çocukların gelişimleri ve yıl içindeki başarılan çeşitli gelişim ölçekleri, öğretmen gözlemleri ve portfolyolar kullanılarak düzenli olarak takip ediliyor. Bu takiplerle beraber her bir çocuğun gelişimsel süreci kendi içinde değerlendirilerek, bu bilgiler, belli aralıklarla veli-öğretmen görüşmelerinde paylaşılıyor. Ayrıca çocuk gelişimi, çocukla sağlıklı etkileşim ve çocuğun gelişimini destekleyecek ebeveyn davranışlarını içeren, hem velilerin istekleri doğrultusunda hem de okulun eğitim kurulu tarafından belirlenen konularda ebeveyn seminerleri düzenleniyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist Dergisi / myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir