Şirket Haberleri

Mercedes Benz Türk 35 milyon avro yatırım yapacak

İSTANBUL – Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, 2010 yılında Mercedes Benz Türk olarak yaklaşık 30 milyon avro yatırım yaptıklarını belirterek, “Bu yıl ise 35 milyon avro daha yatırım yapacağız” dedi.

Mercedes-Benz Türk’ün yıllık değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada Kurz, geçen yıl otomotiv pazarının beklentilerin çok üzerinde gerçekleştiğini kaydetti.Kurz, Mercedes-Benz Türk olarak geçen yıl tarihi satış rekoru kırdıklarını dile getirerek, tüm ürün grupları dahil, toplamda 29 bin 663 adetlik araç satışı ile tarihinin en yüksek araç satışını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

1967’de kurulduğu günden bu güne 670 milyon avro yatırım yapan şirketin, bugün Türkiye’nin 22. en büyük şirketi ve 16. en büyük ihracatçısı konumunda bulunduğuna işaret eden Kurz, 1967’den bu yana toplamda 59 bin otobüs ve 132 bin kamyon üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kurz, ”2010 yılında Mercedes Benz Türk olarak yaklaşık 30 milyon avro yatırım yaptık. Bu yıl ise 35 milyon avro daha yatırım yapacağız. 2009-2010 yıllarında daha çok Hoşdere fabrikamıza yatırım yaptık. Şimdi kamyon fabrikamızı geliştireceğiz. 25 milyon avro kamyon fabrikamıza ayıracağız. Hoşdere’nin var olan yatırımları devam edecek, Burada 5 milyon avro düşünüyoruz. Ar-Ge bütçemiz de artacak. Bu da çok büyük bir yatırım 3-5 milyon avrosu saf yatırım olacak. 2011 yılının yatırımları 35 milyon avro civarında tutacak” diye konuştu.

Kurz, ”2011 yılında Türkiye otomotiv pazarındaki bu iyileşmenin sürmesini ve pazarın geçen yıla göre  yüzde 12-13 oranında büyümesini bekliyoruz” dedi.
Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ise otomotiv endüstrisi olarak çok iyi bir yıl geçirdiklerini belirtti. Sülün, sektörün sadece otomobilde rekor kırdığına değinerek, diğer segmentlerde sektörün daha iyi yıllar yaşadığını kaydetti.

Ağır vasıta pazarında bu yıl büyüme beklediklerini bildiren Sülün, ”2011 yılına biz olumlu bakıyoruz. Bu yıl toplam satışlarımızı 35 binin üzerine satış çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl toplam otomobil pazarında da büyüme bekliyoruz” dedi. 

Sülün, ”2010 yılındaki toplam ihracatımız 479 milyon dolar ve bu ihracatla 5 sıradayız” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu