Anasayfa / Şirket Haberleri / Merinos Yeni Yatırımlarla Büyüyor

Merinos Yeni Yatırımlarla Büyüyor

Dünyanın en büyük halı üreticisi Merinos’un sahibi Erdemoğlu Holding, yeni yatırımlarla büyüyor. Yeni yatırımlarla kapasitesini yüzde 25 artıran Grubun 2013 ihracat hedefi 300 milyon dolar…

merinos

HALI üretiminde dünya liderliğini yakalayan Merinos, mobilya ve ev tekstilinde de zirveye oynuyor. Bünyesindeki 15 şirketiyle halı, mobilya ve ev tekstili sektörlerinde kendini kanıtlayan ve bir dünya markası yaratan Erdemoğlu Holding büyümeye devam ediyor. Dünyanın en büyük organize perakende şirketlerinden Wal Mart ve Ikea başta olmak üzere dünyanın 70 ülkesindeki büyük firmalara satış yapan Merinos, 2012 yılında 220 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2013 yılı ihracat hedefinin 300 milyon dolar olarak belirlendiğini ifade eden Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu, yeni yatırımların devam edeceğini söyledi.

Erdemoğlu Holding’in 2011 yılında yüzde 41 oranında büyüdüğünü, bunun da belirledikleri hedefin üstünde olduğunu kaydeden Mahmut Erdemoğlu, 2012 yılında ise yüzde 25 büyüdüklerini, 65 milyon dolarlık yatırım yaptıklarım, ihracatta yüzde 35 artışla 220 milyon doların üzerine çıktıklarını söyledi. 2013 yılında ise ihracattaki hedeflerinin 300 milyon dolar olduğunu kaydeden Erdemoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Grubumuza bağlı 15 şirketi değerlendirdiğimizde, geçtiğimiz yıl için yüzde 25 büyüme hedeflemiştik. Bunun üstüne çıktık. Önümüzdeki dönem için büyüme hedefimizi grup olarak yüzde 25 belirledik. Mobilyanın 6 bin civarında satış noktası olmasına rağmen Merinos’u farklı bir noktaya taşımak için farklı bir uygulamaya gidiyoruz. Merinos halı, battaniye, ev tekstili yatak bazaların satılacağı ‘Corner’ mağazalar oluşturuyoruz. Önümüzdeki dönemde bu rakam bin 500’e çıkacak. Bu mağazalar her şehrin elit, cazibe merkezi caddelerinde olacak. Merinos için üç çeşit mağaza tipi oluşturacağız. Biri, 300 metrekare büyüklükteki ‘Corner’lar. Diğeri bin 500 metrekarelik alanlara kurulacak kanepe, oturma gruplarının da dahil olduğu ürünlerin satıldığı ‘Showroom’lar. Diğerleri ise 3 bin metrekarelik alanlarda kurulu olan ‘Elegance’ mağazalar olacak. Elegan-ce’lar Merinos’un tüm ürünlerinin teşhir edildiği mağaza konsepti olacak. Hedefimiz bin 500 corner, 500 showroom, 250 de clegance mağaza açmak” dedi.HEDEFİ MOBİLYADA BÜYÜMEK

Merinos’un halı üretiminde dünya liderliğinin sürdüğünü anımsatan Mahmut Erdemoğlu, yeni ilave kapasitelerle gerek iç pazarda, gerekse ihracatta büyümelerinin süreceğini ifade etti. Erdemoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“2012 yılında yüzde 25 ilave kapasite daha geldi. Buralarda daha modern makineler var. Tüm dallarda yaşı 10 – 12 yılı geçen bütün makineleri yeniliyoruz. Teknoloji sürekli gelişiyor. Rekabetten geri kalmamak ve fiyat olarak piyasanın önünde olmak için yeni teknolojileri satın alıyoruz. Yeni makinelerimizin montajları tamamlandı ve üretime başladı. Son gelen makinelerle makine halısı üretimimiz yüzde 25 arttı. Rusya’da da makine halısı ve poliproplen iplik üretimi devam ediyor. Mobilyada altyapımız mevcut kapasitenin dört katı kadar üretim yapacak şekilde hazır. Mobilyada yeni marketler, shovvrom’lar açmak konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Mobilyada halıdaki cironun üzerine çıkmayı hedefliyoruz.

Tüketim olarak baktığınızda mobilyanın tüketimi halıdan 10 kat daha fazla. Biz mobilyaya iç piyasa için başlamıştık. Şu anda Almanya, İran, Libya, Kazakistan, Azerbaycan gibi 15 ülkeye mobilya ihracatı yapıyoruz. Halıda ise 70 ülkeye ihracat yapıyoruz. Mobilyada da ciromuzu artırdıkça büyüyeceğiz.”

“KIZLARIMIZ GELECEĞİMİZDİR”

Ülkemizin kalkınması için en önemli unsurların eğitim ve üretim olduğunu belirten Mahmut Erdemoğlu, bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çekiyor. Erdemoğlu, holding olarak sosyal sorumluluk projeleri hakkında şunları söyledi: “Sosyal sorumluluk üzerine yaptığımız yatırımların yüzde 90’ı eğitim üzerine. En son olarak Besni’de kız öğrenci yurdunun inşaatı tamamlanarak hizmete açıldı. Okul çağındaki kızlarımızın okuyabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Kadınlarımızın eğitimli olması ve çalışması ülkemizin kalkınması için son derece önemli bir faktördür. Kişi başına düşen milli gelirin artmasında önemli bir etkendir. Köylerde oturan kız çocuklarımız konaklayacak yerleri olmadığı için ilçelere veya şehirlere gelerek okuma şansı elde edemiyorlardı. Bu yurdun yapılmış olması bu açıdan ayrı bir önem taşıyor. Ayrıca Besni’de Mimarlık Fakültesi yapmak için çalışmalarımız son aşamaya geldi. Çok yakın bir zamanda temelini atacağız. Gaziantep’te dört okul, Besni’de bir okul, iki öğrenci yurdu yaptırmıştık. Van’da Mehmet Erdemoğlu Ticaret Meslek Lisesinin yapımı devam ediyor. Van’a ikinci bir okul daha yaptıracağız. Gaziantep’te de bir okul daha yapmak için kolları sıvadık. Yine Gaziantep’te annemizin adına Servi Erdemoğlu Camisi yaptırmak için gerekli girişimleri yaptık ve yakında yapımına başlayacağız. Ülkenin kalkınması, büyümesi ve gelişmesi için en önemli kriter eğitim ve üretimdir. Gerek eğitimde gerekse üretimde ülkemiz için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir