Anasayfa / Ekonomi-Finans / Merkez Bankası Dolara İhale İle Müdahale Etti

Merkez Bankası Dolara İhale İle Müdahale Etti
Merkez Bankası Dolara İhale İle Müdahale Etti

31 Mayıs’ta günlük döviz ihalelerinde alım yapılan tutarı 50 milyon dolardan 40 milyon’a düşüren Merkez Bankası, doların 1,65 liraya dayanması üzerine söz konusu miktarı 30 milyon dolara düşürdü. Atılan adımı yeterli bulmayan bankacılar, ihalelerin tamamen kaldırılması başta olmak üzere daha fazla önlem gerektiği görüşünde. Bankacılara göre, TL’nin yılbaşından itibaren devam eden değer kaybı, faiz artışı olmadan değişmez.

-Doların TL karşısında son iki yılın en yüksek seviyelerine tırmanması Merkez Bankası’nı (MB) harekete geçirdi. Günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutarı azaltarak 40 milyon dolardan 30 milyon dolara düşüren MB, bu yıl ikinci kez günlük döviz ihalelerinde alım yapılacak tutarı azaltmış oldu. Ancak bu adım fazla etkili olmadı. Açıklama öncesinde 1,6360 TL seviyesinde olan dolar, açıklama sonrası 1,6315’e kadar geriledikten sonra önlemlerin yeterli olmadığı endişeleriyle önce 1,6445’e kadar yükseldi. Daha sonra Yunanistan’da tasarruf paketinin parlamentoda onaylanmasının ardından 1,63 seviyesinin altına düştü. Döviz sepeti ise MB’nin kararının ardından en son Mart 2009’da görülen 2,0050 lira seviyesini test etti. Kur sepeti Mart 2009’da 2,04 liranın üzerine çıkarak tarihi rekorunu kırmıştı. Sepet daha sonra Yunanistan iyimserliğiyle tekrar 2 lira seviyesinin altına indi. Atılan adımın yeterli olmadığını düşünen bankacılar, ihalelerin tamamen kaldırılması başta olmak üzere, MB’nin para politikasını değiştirmesi gibi daha fazla önlem alınması gerektiği görüşünde. TL’de yılbaşından bu yana devam eden değer kaybının MB’nin mevcut para politikasını değiştirmeden azalması beklenmiyor.Merkez Bankası, son dönemde bazı Avrupa ülkelerinin kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ve global büyümeye ilişkin endişelerin artmasının risk iştahını olumsuz etkilemeye ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını zayıflatmaya devam etmesi nedeniyle günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutarı 30 milyon dolara düşürdü. Son adımdan piyasanın tatmin olmadığını söyleyen Abank Genel Müdür Yardımcısı Tolga Şenefe, “Döviz alım ihalelerinin tamamen kaldırılması gerek. MB, ‘ben buradayım’ diyor ama bir endişesi yok gibi.” dedi. Şenefe, “TL’deki değer kaybının önüne geçilmesi için MB’nin mevcut politikasını değiştirmesi gerek, ancak değiştirmeyeceğini de son açıklamalarında açıkça söyledi. Global merkez bankalarının kararlarını izleyecektir. Zaten yaz aylarında enflasyon baskısı da olmayacak, onun rahatlığını kullanacaktır. Yabancılar şu anda pozisyonlarını azaltıyor, TL’yi kayıp yönünde etkiliyorlar, bonoyu satıyor. Bono faizi veya sepet istedikleri seviyeye gelene kadar da bu devam edecektir. Yunanistan’ın oylaması sonucunda da ciddi bir hareket beklemiyorum. İlk etapta pozitif algılanır ama sonrasında eski hareketine döner.” diye konuştu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “Döviz alım ihalelerine ilişkin programımız önümüzdeki dönemde döviz piyasası likidite gelişmeleri çerçevesinde tekrar değerlendirilebilecek, günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebilecektir.” denildi. MB 2011 yılında gerçekleştirdiği döviz alım ihaleleri ile toplam 5,92 milyar dolar aldı. Bir bankanın döviz masası müdürü, MB’den ihalelerin kaldırılması veya döviz kurunun mevcut seviyesinden rahatsızlık sinyali gibi bir açıklama beklerken piyasanın bu adımdan çok tatmin olmadığını söyledi. “Çok kısa sürede TL’nin gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha olumlu bir performans göstermesini beklemiyorum burada ana sebep MB’nin uyguladığı faiz politikası. MB ise burada değişiklik yapmayacağını net şekilde ifade ediliyor. Başka bir konu ise döviz tevdiat hesapları sahipleri eskiden hareketleri her zaman dengeliyordu. Piyasada son zamanlarda ise bunu da görmüyoruz bunda da cari açık kaygısının etkisi olduğunu düşünüyorum.” diyen bankacı, şöyle devam etti: “Avrupa’daki durum çözülse dahi TL’ye olumlu yansımayabilir. MB bugün için bir sinyal verdi ancak volatilitenin ciddi seviyeye çıktığını görürse önümüzdeki dönemde doğrudan müdahale de yapabilir. MB’nin niyeti satım ihalesi açma olsaydı bugün yapardı ve buradan sonra volatiliteye de bağlı olarak ancak direkt müdahale yapılabilir.” MB, döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutarı 31 Mayıs’ta 50 milyon dolardan 40 milyon dolara düşürmüştü.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir