Kariyer ve İş

Meslek değiştirmenin en kolay yolu

Gerek eğitim sistemi, gerek hayat şartları sonucu istediği mesleği seçememiş ve işini mutsuz şekilde yapan kişiler var. Bunlar her sabah istemeye istemeye işe gitmekte ve ortaya başarısız işler çıkarak hem kendilerini, hem de şirketi hem de müşterilerini mutsuz etmektedirler. İstemediği meslekte çalıştığı halde çok başarılı görünen, işini iyi yapan ama kendisi mutsuz olan çalışanlar da mevcut. Bu durum tabi ki hayatın sonu değil.

Hemen umutsuzluğa kapılmamak lazım. Meslek değiştirmek veya aynı şirket içinde kendine uygun departmanda çalışmak gibi iki yol var.
1- Belli bir yaştan sonra meslek değiştirmek oldukça zordur. Birikim yapılan tüm bilgi bir kenara kaldırılır ve yeni bir sektör/meslekte sıfır başlangıç yapılır. Meslek değiştirmek isteyenleri en çok korkutan kısım burasıdır. Bu dip, herkesin aşamayacağı bir kısımdır. Durum asfalt yolda yürümeye alışıkken çamurlu yolda yürümeye başlamaya benzer. Paçalar kirlenir, kayıp düşülür, ayaklar su içinde kalır, yandan geçenler çamur sıçratır.Bu dönemde oldukça sabırlı olmak gerekir. Her yeni başlangıcın bir dibi vardır. Bu dip geçilebilir. Bunu geçebilmenin tek yolu, mesleğe tutku duymak ve bu aşamayı bir eğitim süreci olarak değerlendirmektir.  Bu şekildeki meslek değişikliğindeki başka bir durum ise ücret düşüklüğüdür. Eski meslekteki uzman pozisyonundan, yeni meslekteki başlangıç pozisyonuna geçmek ücrette değişikliğe yol açabilir. Bu durumda belli bir miktar birikim yaptıktan sonra bu değişikliği yapmak daha makul olacaktır.2- Meslek değiştirmenin en kestirme ve en zahmetsiz yolu Internal mobilitydir. Yani çalışanların kurum içinde yatay ve dikey olarak hareket ettirilmesidir. Bizim konumuz yatay hareket, bir başka isimle departmanlar/görevler arası geçiş. Meslek dediğimiz şey, şirketlerde departman şeklindedir de denebilir. Şirketlerde satış, İnsan Kaynakları, Pazarlama, Operasyon, Lojistik, Finans, BT gibi çokça departman bulunmaktadır. Eğer bulunduğunuz meslekte/departmanda mutlu değilseniz, şirket içi yatay hareketle departman değişikliği yapabilirsiniz. Bu şekilde bir düşünceniz varsa o şirkette işe başlamadan, departmanlar arası yatay geçiş olup olmadığı öğrenmeniz gerekiyor. Çok sayıda firma çalışanlarına bu şansı tanıyor ve şirket içi yatay hareketleri destekliyor. Çalışıyorsanız ve yatay atama şansınız varsa, bunu önce çalıştığınız departmanın yöneticisiyle konuşmanız ve onu bunu istediğinize ikna etmeniz gerekiyor. Ondan önce İnsan Kaynakları veya geçmek istediğiniz departmanın yöneticisiyle bu konuyu konuşmanız çok hatalı bir hareket olarak algılanabilir ve yöneticiniz bu değişikliğe sırf onu ezip geçtiniz diye karşı çıkabilir.

Bu yüzden böyle bir departman değişikliği düşünüyorsanız,  önce kendi yöneticinizle konuşun.  Bu konuda ikna olduktan sonra sizin adınıza gitmek istediğiniz departman yöneticisi ve İK ile zaten konuşacaktır. Eğer değişikliği onaylamıyorsa şansınız çok zor. Yalnız bazı şirketler içi kariyer olanaklarını kendi intranet ağları üzerinden açarlar ve çalışanlar bu işlere başvurabilir. ( Bu olanak büyük ve uluslar arası şirketlerde daha çok bulunmaktadır) Tüm bunlara rağmen çalışmak istemediğiniz bölümde mutsuzsanız, ve departman da değiştiremiyorsanız  şirketinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Cengiz ÇATALKAYA


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu