Anasayfa / Haberler / Meslek Diplomalarının Tanınması İçin Sertifika Fırsatı

Meslek Diplomalarının Tanınması İçin Sertifika FırsatıTürkiye’de mesleki eğitimi diploması almalarına rağmen Almanya’da diplomaları tanınmadığı için meslekleri ile alakalı olmayan işlerde çalışanlara Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’den iyi haber geldi. Palandöken, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) meslek eğitimi diplomalarının tanınması için vatandaşlara 40 saatlik ek eğitimin ardından uluslararası geçerliliği olan sertifika verdiğini söyledi.
Münih’te ‘Mesleki Eğitim – İş’te Fırsat’ konulu programa katılan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’de meslek eğitimi diploması almış vatandaşlara MYK tarafından verilecek özel bir sertifikanın, Almanya’da meslek diplomasının tanınmaması sorununu ortadan kaldıracağını söyledi. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Palandöken, “Bu kurum ülkemizde yeni faaliyete geçti. Bu güne kadar çıraklık eğitimi ile yetişen çocuklar artık Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK) akredite edilmiş uluslararası sözleşmesine göre meslek edinecekler. Bu kurum, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TESK, işveren, işçi temsilcilerinin olduğu uluslararası bir kurum. MYK’nın vereceği bu sertifika sayesinde Almanya’da karşılaşılacak meslek diploması tanınmaması konusu, problem olmaktan çıkacak. Vatandaş, Türkiye’de eğitimini aldığı meslek diplomasını Avrupa Birliğindeki (AB) tüm ülkelerde kullanabilecek.” şeklinde konuştu.

Kısa sürecek ve ücretsiz olacak bu ek eğitimin, vatandaşların bağlı oldukları meslek odalarında verileceğini belirten Palandöken, “Örneğin kuaförler, Kuaförler Odasına; lokantacılar, Lokontacılar Odasına başvuracaklar.” dedi.

  Memur emeklileri ikinci yarıyıl zammı alacakYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir