Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Metal yatırımı kazandırdı

Metal yatırımı kazandırdıMetal yatırımı kazandırdı

Geride bıraktığımız hafta Amerika Merkez Bankası (FED), V_-Jpiyasalara ihityacı olan desteği vereceğini ve uyguladığı düşük faiz politakasını 2013 yılından 2014 yılına uzatabileceğini söyledi. Sonuç olarak, FED’in son üç yıl süresince arttırmadığı faizler, 2014 yılının sonlarına kadar oldukça düşük bir seviyede (sıfıra yakın düzeyde) tutulacak.

FED’in ekonomiyi desteklemek amacıyla izleyeceği bu politika açıklamaları paralelinde doların değeri çoğu önemli para birimi karşısında aşağı yönlü hareket ederken emtia fiyatlarında ise yukarı doğru bir etki oluştu. (EUR/USD paritesi 1.3121 seviyesine çıktı.) Yatırımcı ise talebini para birimlerindeki bu değer kaybı ve düşük seviyerlerdeki faizler nedeniyle her zaman güven kazanmayı başarmış olan altına doğru yöneltecek.
Geçen haftaki altın fiyaüannın seyrine bakarsak, FED kararının gelişmelerinin yansımaları açık bir şekilde gözlendi. 2011 yılını 1.567 ons/dolar seviyelerinde bitiren altın fiyatı, yeni yılın en yüksek değeri olan 1.714 ons/dolar seviyelerine kadar ulaktı.

Benzer şekilde, gümüş fiyadan da geride bıraktığımız hafta artarak, son dört haftadaki yükselişini sürdürmüş oldu. Kısacası, global ekonomideki gelişmelere karşı endişeleri sonucunda yatırımcılar metalleri parlattı. FED toplantısı kararları sonrası ve ABD’de açıklanan olumlu şirket kâr haberleri küresel risk iştahının artmasiyla yurt içi borsalarda destek buldu. Hafta içerisinde gerçeklesen bir diğer önemli gelişme ise ABD’de açıklanan yeni konut satışları verişiydi. Yeni konut satışları, beklentileri karşılamayarak yüzde 2,2 düşerek 307 bine geriledi. Veriler ABD borsalanndaki görünümü tersine çevirerek eksi yönde etki yaratu.

Diğer yandan Avrupa’dan olumsuz hava esti; şirket kârlarının beklentilerden kötü açıklanması, Yunanistan’ın borç sorunu konusunda hala net bir sonuç alınamamış olması ve İran’a ilişkin kaygılar, bölgede negatif ortam yarattı. Ancak, yurt içi piyasalara bu olumsuz gelişmeler yansımadı. Yurt içinde açıklanan ekonomik verilere de bakacak olursak; Ocak ayı reel kesim güveni bir önceki aya göre artış gösterirken kapasite kullanım oranı düştü.

  İş Dünyası Krizleri Fırsata Dönüştürmenin Yollarını Keşfetti

Ceren Önder
Kantitatif Analist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir