Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Mevduat faizi, kredi faizini geçti!

Mevduat faizi, kredi faizini geçti!Bankacılık sektöründe rekabet sert… Sadece büyüklerin kendi aralannda değil, orta ve küçük ölçekli bankalar arasında da ciddi bir kredi ve mevduat toplama yarışı var. Bu yanşın büyük meblağlı mevduatlar için olduğunu öncelikle belirtelim.

Bu rakamın da ‘5 milyon’ liradan başladığını kayda geçirelim.

Bu haberimizi yazmaya yol açan gelişme cuma günü gerçekleşti. Büyükler ligine girme mücadelesi veren, yabancı sermayeli bir banka, bir aylık mevduata yüzde 10,6 faiz oranı uyguladı. Küçük ölçekli bir bankanın genel müdür yardımcısı da, “Mevduat faizi, kredi faizini geçti. Yüzde 10,6 faizle mevduat toplanan yerde, gecelik yüzde 10 ile kredi kullandırıldı” değerlendirmesini yapıyor.

Mevduat faizi

10 yıl vadeli Hazine tahvilleri yüzde 7,8 gibi bir faiz oranıyla işlem görürken, bankalar neden iki haneli faiz veriyor? Özellikle itiban yüksek şirkedere kullandınlan kredi faiz oranı da belli iken, yükümlükleri, mevduat toplama maliyetlerini de kattığımızda bankalan iki haneli faiz vermeye zorlayan gelişmeleri sıralamak istiyoruz.
Birincisi, BDDK’mn 28 Kasım tarihli verilerine göre bankaların kullandırdığı kredilerdeki yıllık büyüme yüzde 16. Bu oran ticari kredilerde yıllık yüzde 21’lere ulaşıyor. Tüketici kredilerinde ise yıllık artış yüzde 13,7 seviyesinde.

Krediler bu düzeyde büyürken, mevduat hacmi bu hıza yetişemiyor. Yine BDDK verilerine bakıldığında toplam mevduat hacmindeki büyüme hızı ancak yüzde 12,4 olabildi. Ekim aymda bu oran yüzde 12,8 idi. Dolayısıyla mevduattaki büyüme, kredilerdeki büyümenin gerisinde kaldı ve mevduat toplama rekabetinin artmasının yolunu açtı.

Büyüme oranlarındaki uyumsuzluk, kredi/mevduat oranına da yansıdı. Bankacılık sisteminin toplam kredi/toplam mevduat oranı yüzde 115,5’e yükseldi. Ekim ayında bu oran yüzde 114,6 idi.

İkinci bir neden de yıl sonu bilanço hazırlığı… Aralık ayının başındayız. Bu yanşın da ay sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Dolayısıyla, büyük meblağlı mevduata sahip olanlar, bankalarla daha sıkı bir faiz pazarlığı yapma olanağına sahip.

  Stratejik yatırımlar!..

Bazı bankalar mevduat rakamını büyütmeye çalışırken, bazıları da mevduatlarını kaybetmemek için müşterilerine bir miktar daha cazip faiz önerecek. Çok şubeli bir bankanın genel müdür yardımcısı, “Aslında her yıl sonunda yaşadıklarımızın tekrarı. Küçük ve orta ölçekli bankalar, rakamlarını büyütmek için bizlerden daha yüksek faiz öneriyorlar. Biz de müşterisine göre kaybetmemek için bazen sınırlarımızı zorluyoruz” diyor.

Bir bankanın yönetim kurulu üyesi de, “Mevduatın ortalama vadesi 1-3 ay arasında kaldığı için, bankalar arasında bu yarış sürekli tekrarlanıyor. Tasarruflar düşük olunca mevduat da büyümüyor. Var olan rakamı da bölüşmeye çalışıyoruz. Sonuçta da söylediğimiz faizler oluşuyor” değerlendirmesini yapıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir