Ekonomi Haberleri

Mevduat faizleri düştü sıra kredilerde

Mevduat faizleri düştü sıra kredilerde…

Yılın ilk yarısında yüzde 12’lere kadar yükselen mevduat faizleri düşüşe geçti. Büyük bankalar aylık mevduata yüzde 9, orta ölçeklilerse yüzde 10 faiz veriyor. Bankacılara göre faizler 1 puan daha düşebilir.

Kredi faizlerindeki düşüşse sonbahara…

BUNALTICI yaz birikimini klasik yatırım araçlarında değerlendiren tasarruf sahiplerini de zorluyor. Döviz kurlarındaki düşüş sürüyor. Türk Lirası faizde de ibre aşağı dönmüş durumda. “Riski sevmiyorum, bari paramı mevduata yatırayım” diyenler için artık şaşalı günler çok gerilerde kaldı…

En azından yılın ilk yarısında küçük tasarruflara bile yüzde 12’lere varan faiz veren bankalar, burada da çıtayı aşağılara çekmiş durumda. Çok değil birkaç ay önce yüzde 10’un altında faiz vermeyen bankalar, mevduatta sınırı yüzde 9’lara kadar çekmiştiler.

Ancak aklınızda bulunsun, mevduat tabanı daha küçük bankalar halen yüzde 10’lar civarında faiz vermeyi sürdürüyor. Yine de temmuz ayı itibariyle çoğu bankanın mevduat faizlerinde 1 puana varan düşüşlere gitmesiyle faizlerin tek hanelere indiğini söylemek mümkün.

ING BANK Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, bu gerilemede bankaların ilk yarı yıl bilanço döneminin son bulması, Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi ve düşen bono faizlerinin etkisi olduğunu düşünüyor. Tabakoğlu’na göre mevduat faizlerindeki gerileme, piyasa şartlarının bu şekilde devam etmesi durumunda bir miktar daha devam edebilir.

TANIŞMA FAİZİ GERİ GELDİ

Öte yandan bankalar “hoş geldin faizi” veya “tanışma faizi” adı altında yeni gelen müşterilerine mevduat faizlerinde avantajlı fiyatlar vermeye devam ediyor. Haziran ayından önce yüzde 12’lere varan tanışma faizi veren bankalar, şimdilerde ise çıtayı ll’ler civarına çekmiş görünüyor. Ancak unutmayın ki bu faizler sadece birkaç ay için. Aynı bankada paranızı yeniden mevduata bağlamak istediğinizde faiz oranları en iyi ihtimalle yüzde 10’lara hatta daha aşağılara iniyor.

KREDİYE HENÜZ YANSIMADI

Mevduat faizlerinde yaklaşık 2 aydır süren kademeli düşüş henüz kredi faizlerine yansımış değil. Bu cephedeki indirimler 0.10-0.25 puan gibi çok sınırlı düzeylerde kaldı.

Kredi faizlerinin genelde mevduat faizlerindeki artış ve azalışlara gecikmeli adapte olduğu biliniyor. HSBC Bank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan da bu gerçekten hareketle “Mevduat faizlerindeki düşüş devam ederse bu önümüzdeki dönemde kredi faizlerini de aşağı çeker” değerlendirmesini yapıyor. Turan, mevduat faizlerindeki düşüşte Merkez Bankası’nın bankalara repo ihaleleriyle sağladığı fonlama maliyetlerinin aşağı inmesini önemli bir etken olarak görüyor. Hatırlanacağı gibi fonlama maliyeti, haziran ayındaki ortalama yüzde 9.15’ten temmuz sonu itibariyle 8.07’ye düştü.

Taylan Turan’a göre MB’nin fonlama maliyetlerini daha da düşürmesi ve bankaların likidite ihtiyaçlarında değişildik olmaması durumunda mevduat faizleri de gerilemeye devam edecek. Turan, “Orta vade için beklentimiz, mevduat faizlerinin 100 baz puan (1 puan) daha gerileyeceği yönünde. Bunun kredi tarafına yansıması ise biraz gecikmeli olur” diyor.
BONO FAİZİ YATAY SEYREDECEK

DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdürü Gökhan Ertürk, önümüzdeki dönemde global konjonktürde önemli bir değişiklik olmadığı sürece yurtiçi ekonomik aktivite ve enflasyondaki aşağı yönlü seyir sürecek. Bu da Ertürk’e göre MB’nin faiz bandını üst taraftan daraltma olasılığını güçlendiriyor. Zaten bu beklentilere paralel olarak örneğin gösterge devlet tahvili getirisi yüzde 8’lerin altına gevşedi. Bu gerileme kredi ve mevduat faizlerine de bir miktar yansıdı. “Ancak son dönemlerde MB’den bir indirim geleceği beklentisiyle faizler önemli ölçüde gerilemişti” diyor Ertürk ve şöyle devam ediyor:

“Kısacası MB’den beklenen bir faiz indirimi kredi faizlerine büyük oranda yansıdı. Benzer durum tahvil faizlerinde de yaşandı. Bundan sonrası için faizlerde yüzde 8 civarında yatay seyir devam edebilir.”

Hangi banka 25 bin TL’ye ne kadar tanışma faizi veriyor?

TEB
İlk kez mevduat hesabı açtıran müşterilerine “Marifetli Hesap” şemsiyesi altında 34 güne kadar yüzde 11 faiz uyguluyor. Bunun için öncelikle TEB’de son 6 ayda ilk kez mevduat hesabı açtırmış olmanız ve para tutarınızın da 50 bin TL’ye kadar olması gerekiyor. Söz konusu mevduat hesabının vadesi dolduğunda ise faiz yüzde 10’a iniyor.

HSBC
İlk kez mevduat hesabı açtıran müşterilerine 25 bin TL için yüzde 11 faiz uyguluyor. Bu hesapta vade 40 gün oluyor. Vadesi dolan para ikinci kez mevduata yatırıldığında ise faiz oranı o günün şartlarına göre 0.25 puan daha düşük oluyor.

VAKIFBANK
32 günlük mevduata yüzde 9.25 faiz uyguluyor. Aynı vade için internetten parasını mevduata bağlayanlara yani e-mevduat yaptıranlara ise yüzde 10 faiz veriyor.

AKBANK
Yaklaşık 2 hafta önce mevduat faizlerinde indirime giderek tek haneye indirdi. Halen 25 bin TL’siyle gelen müşterilerine yüzde 9 faiz uyguluyor. Bu tutar 50 bin TL olduğunda faiz yüzde 9.25’e yükseliyor. 100 bin TL’ye ise yüzde 9.5 faiz uygulanıyor.

ING BANK
‘Turuncu Hesap” kapsamında ilk kez mevduat hesabı açtıran müşterilerine 32 gün için yüzde 11 faiz uyguluyor. Vadesi dolan ve yeniden mevduata yatırılan para içinse yüzde 10 faiz veriyor. Turuncu Hesap, her gün para yatırıp çekebilme imkanı da sağlıyor. Üstelik bu hesapta para tutarına ilişkin bir sınırlama bulunmuyor.

FINANSBANK
Son 6 ayda mevduat hesabı açtırmamış mevduat sahiplerine “hoş geldin” faizi uyguluyor. Buna göre 25 bin TL’si olanlara 32 ile 46 gün arasındaki vadeler için yüzde 11.10 faiz veriyor.

GARANTİ BANKASI
25 bin TL için 32 gün vadeli mevduata yüzde 9.50 faiz uyguluyor. Aynı tutarda ve aynı vade için internetten e-mevduat hesabı açtıranlarsa yüzde 9.75 faizden yararlanabiliyor. 100 bin TL ve üzerindeki tutarlar içinse yüzde 10.50    faiz teklif ediliyor.

ZİRAAT BANKASI
25 bin TL’si bulunan ve mevduat hesabı açtırmak isteyen müşterilerine 32-40 gün için yüzde 8.75 faiz uyguluyor.

YAPI KREDİ
Bankanın bugünlerde yeni müşterilere özel bir kampanyası var. Bu kampanya kapsamında 25 bin ile 100 bin TL arasında açılan mevduatlara yüzde 10.75 faiz uygulanıyor. Vade ise 32 gün ile 100 gün arasında değişiyor. Banka mevcut müşterilerine yüzde 10.25 faiz uyguluyor.

İŞ BANKASI
20 bin TL ve üzeri mevduatlara yüzde 9.50 faiz uyguluyor. E-mevduat yapan müşterilere de yine yüzde 9.50 faiz veriliyor.

ESİN ÇETİNEL


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu