Anasayfa / Şirket Haberleri / Mey’in ilk talibi 2.5 milyar dolar diyebilir

Mey’in ilk talibi 2.5 milyar dolar diyebilirhttp://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2010/12/11/mey-in-ilk-talibi-2-5-milyar-dolar-diyebilir-1018134.Jpeg

Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre dünyanın en büyük alkollü içki gruplarından İngiliz Diageo, Mey İçki ile ilgili. Aynı haberde Mey İçki’nin bugünkü satış değerinin 2-2.5 milyar dolar olabileceği bilgisi de yer aldı. TPG, Mey İçki’yi bundan dört yıl önce 800 milyon dolara satın almıştı. Önceki hafta basına yansıyan haberler, TPG Capital’ın Mey İçki’nin halka arzı için dört bankaya yetki verdiği yönündeydi.
Diageo’nun Mey İçki’yi 2.5 milyar dolara almak için görüşmeler yaptığı haberini Reuters haber ajansına bilgi veren bir kaynak da doğruladı. Konuya yakın olduğu belirtilen kaynak, Reuters’a yaptığı açıklamada, Mey İçki’nin satışı kadar halka arzının da olası olduğunu; Diageo görüşmelerinin, TPG’ye halka arza karşı ikinci bir seçenek sunduğunu söyledi.
Kaynak, “Görüşmeler erken bir safhada, ne şekilde sonuçlanacağı ise belirsiz” dedi.
Haberde, Mey İçki’yi 2006’da 800 milyon dolara almış olan TPG Capital’ın, Diageo veya bir başka girişim sermayesi şirketine satışı gerçekleştirememesi durumunda halka arz seçeneğini kullanabileceği de belirtildi. Johnnie Walker viskileri, Tanqueray cini ve Smirnoff votkasını üreten Diageo’ya konuyla ilgili bilgi almak için ulaşılamadı.
2009 sonu itibariyle Türkiye’deki alkollü içki pazarının büyüklüğü 1.59 milyar dolar. Mey İçki ise bu pazarın yarısını elinde tutuyor. Şirketin şarap hariç alkollü içecekten elde ettiği satış geliri 2009’da 860 milyon dolardı. Diageo ise, 2009’da 143 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.
Türk pazarında sıkıntısı var
Diageo, bir süredir içki ithalatçılarına kesilen ceza nedeniyle Türkiye pazarında sıkıntı yaşıyor. Firma, temmuzdan bu yana Türkiye pazarına yeni ürün sokamıyor. Bunun sebebi ise firmanın 6 yıldır devletle yaşadığı sorunlar ve 500 milyon doları bulan davalar. 2003 sonunda gümrük müfettişleri viski ithalatçılarını denetim altına aldı. Ardından “vergi kaybına sebebiyet vermek” tespitiyle bir rapor düzenlendi. Rapora göre şirketlerin, Duty Free’lere verdiği fiyat, ithalat fiyatından yüksekti. Firmalar, iç piyasada satılacak içkiler için daha düşük vergi ödeyebilmek amacıyla ithalat fiyatını düşük tutuyordu. Diageo’ya  bu kapsamda 500 milyon dolara yakın fatura çıkarıldı. Şirket buna karşı davalar açtı. Davalar sürerken 3 yıllık geçici ithalat belgeleriyle Türkiye pazarına ürün girişini sürdüren şirket, ithalat izninin dolması sebebiyle son mal girişini temmuz ayında yapmıştı.

  Coca-Cola'dan Coke Design ProjesiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir