Anasayfa / Şirket Haberleri / Meysu Rüzgarı Çin’de Esmeye Devam Ediyor

Meysu Rüzgarı Çin’de Esmeye Devam Ediyor

Meysu

İhracatta büyük başarılara imza atan Gülsan Gıda, 2010 yılında 3.5 milyon dolarlık gazlı içecek, 6.5 milyon dolarlık meyve suyu ve süt ve 3 milyon dolarlık da reçel-tahin, pekmez sirke,limon sosu , nar eksisi ihracatı yaparak kendi rekorunu kırdı. Antartika hariç tüm kıtalara tüm ürünlerini ihrac eden şirket, meyve suyu üretiminin yanı sıra, ürettiği gazlı içeceği Meysu Cola markası ile Fildişi Sahilleri’nin yanı sıra Türkmenistan,Irak, Gürcistan,Lübnan,BAE, Liberya, Suda, Uganda, Gine, Nijer,Burkina Faso,Etiyopya , Avrupa, hatta ABD’ye de   kola da ihracatı yapmaktadır.. Kola üretimine başladıktan sonra yıllık cirosunu yüzde 25 oranında artıran Meysu, kola pazarında büyümeyi hedefliyor.

Toplamda 60 ülkeye ihracat yapan Gülsan A.Ş. Meysu markası ile Çin’de atakta. Üç yıldır bu ülkeye aralıksız ihracat yapan ve her yıl satış hacmini bir önceki yıla göre arttıran Meysu, zorlu Çin pazarında kaliteli ürünleri, marka bilinirliği ve kolay telafuzu ile ile ön plana çıkıyor. 2010 yılında  Çin pazarında 500 bin dolarlık ihracat rakamını yakalayan  Gülsan, 2011 yılında 1 milyon dolarlık hedefe kilitlendi.

Meyve Suları ve gazlı içecekler ile global birçok oyuncunun yer aldığı pazarda hedef büyüttüklerini söyleyen Gülsan Gıda Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bekir Güldüoğlu, zamanla diğer ürünlerle de Çin pazarında yer alacaklarını söyledi. Her ülkenin ve pazarın  kendine has bir ticari yapısının bulunduğunu belirten Güldüoğlu, uzak doğu kültürünün ticarette de kendini gösterdiğini genelde ticari başlangıç aşamasına gelinmesinin biraz zahmetli olduğunu ancak karşılıklı güvenin sağlanmasından sonra artan hacimlerle işbirliğine devam edildiğini söyledi.Saygı unsuru uzak doğu kültüründe önemli

“Uzak doğu ile ticarete başlamak zaman, sabır ve yoğun çaba gerektiren bir süreçtir. İhraç edilecek ürünler hem kaliteli hem de çok rekabetçi fiyatlara sahip olmalıdır. Uluslar arası sektörel fuarlara katılmak ve bölge ziyaretlerinin yoğun yapılması önemlidir. Ayrıca yerel değerlerin de az çok bilinmesi faydalıdır. Saygı unsuru uzak doğu kültüründe önemli bir durum. Örneğin kartvizit alınıp verilmesi esnasında 2 elinizle kartı birlikte tutarak ve başınızı önünüze eğerek karşıdakini selamlayarak kartı kabul ederseniz, bu sizin karşı tarafı önemsediğinizi ve saygı duyduğunuzu ifade eder, aksi hareketten zıt anlam çıkacaktır ve bu durumda ticaret yapmanız gerçekten zor olacaktır.

Devletimizin Çin’e ihracatlara ek destek vermesi , ve daha fazla teşvik etmesi gerekmektedir, bu çok önemli ve büyük pazarda yerimizi şimdi alamazsak, ileride daha fazla zorlanacağımız kesindir.Karşılıklı serbest ticaret anlaşmaları ve ticaret heyetleri ile ihracatçılarımıza yeni olanakların açılması çok olumlu olacaktır.”

“Meysu adının kolay telafuz edilmesi bir avantaj

Çin tüketici profilinin aslında diğer ülke tüketici profilleri ile birçok benzer özellikler taşıdığına dikkat çeken Bekir Güldüoğlu, “ Çinliler  ürünlerimizin kalitesini çok sevdiler ve adımızı kolayca telafuz ettiler. Yılların Meysu adı Çin’de de benzer bir etki bıraktı. Markamız kolayca okundu ve akılda kaldı. Ürün ambalajları üzerinde Çince içerikleri yazarak tercih nedeni oluşturduk. Mevcut ekonomik yapıları daha düşük seviyede olduğu için alım gücüne uygun yapıdaki ürünleri tercih ediyorlar, yani küçük ambalajlar ve aile tipi ambalajlara talep yüksektir.”

İthal ürünlerin Çin pazarında kaliteli bir imaja sahip olduğunu belirten Güldüoğlu, uluslararası perakende devlerinin bu pazarda  daha fazla yer almaya başladıklarını ve tüketici trendlerini yönlendirdiklerini söyledi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir