Anasayfa / Kariyer ve İş / Microsoft’tan Aile Şirketlerine Teknoloji Eğitimi İş Akademisi Programı

Microsoft’tan Aile Şirketlerine Teknoloji Eğitimi İş Akademisi Programı

Münir Kundakçı

Microsoft’tan Aile Şirketlerine Teknoloji Eğitimi İş Akademisi Programı

Microsoft, aile şirketlerinin teknolojiyi daha etkin kullanabilmesi için İş Akademisi adında bir programa başladı. Projenin amacı Türkiye’deki yerli şirketlerin önemli bir kısmını oluşturan aile şirketlerinin, teknolojiyi kullanarak daha başarılı, kurumsal ve etkin olabilmelerini sağlamak.

Microsoft Kurumsal İşletme, KOBİ ve İş Ortakları Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, bu projedeki hedeflerinin Türkiye’nin bilişim gücü geleceğin yöneticilerini bilgilendirmek, farkındalık yaratmak ve aile şirketlerinin kurumsallaşmasına genç üyelerinin aracılığı ile yardımcı olmak olduğunu söylüyor.

IT kullanımında gerideler

Türkiye’deki şirketlerin yüzde 95’ini aile şirketleri oluşturuyor, dolayısıyla aile şirketleri ülke ekonomisine büyük katkılar sağlıyor. Bu eğitimin aile şirketlerine verilmesinin temel hedeflerinden birinin, sürdürülebilirliklerini koruyarak ve hatta daha da büyüyerek sonraki kuşaklara geçişi sağlamak olduğunu belirten Kundakçı, bunun çok kolay bir süreç olmadığını söylüyor: “Yapılan araştırmalara göre birinci kuşak tarafından kurulmuş olan 100 aile şirketinden sadece ve sadece 3.4 tanesi üçüncü kuşağa dek yaşamını sürdürebiliyor. Microsoft Türkiye de bu nedenlerden ötürü aile şirketlerini destekleyerek, gelecek kuşaklara başarılı ve sürdürülebilir bir şirket yönetmenin püf noktalarını ve öneminin paylaşacağı bu kampı oluşturdu.”

Anadolu’da çok değişik şehirlerde değişik aile şirketleriyle kaşılaştıklarını belirten Kundakçı, bu şirketlerin 1-2 nesil içinde sıfırdan çok ciddi bir büyüklüğe geldiklerini, kiminin Türkiye kiminin ise dünya pazarında söz sahibi olduklarını belirtiyor. Hepsinde görülen ortak özellik ise IT kullanımının geride olması. Bunun da sancılarını hissetmeye başlamışlar. Şirketi kuran kişinin bu konuda ne yapacağını bilmemesi, yazılımla yapılabilecekler konusunda fikrinin olmaması da önlerini tıkayan ve gelişmelerini engelleyen faktörlerden. Fakat bu durumun genç nesille kırıldığını gördüklerini ifade eden Kundakçı, babaların amcaların olduğu bir yönetime dahil olan yeğenlerin beraberlerinde heyecan ve bilgi getirdiğini söylüyor. Bu bilgilerle birlikte şirket, gerçek anlamda bilişimi kullanır ve bilişimle daha fark yaratır hale geliyor.Genelde yöneten neslin öğrenmeye ve öğrendiğini hayata geçirmeye çalışmadığını belirten Kundakçı, bu tip çalışmaların yeni nesilden beklendiğini söylüyor: “Biz bu işlerden anlamıyoruz ama siz anlıyorsunuz, oturup siz yapın diyerek yeni neslin önünü de açıyorlar. Her şirkette bu kadar kolay olmuyor tabii ama böyle yaklaşanlar da oluyor.”

Program üç basamaklı

İş Akademisi programında üç temel basamak var. İlki, teknolojinin işe nasıl etki yaratacağına dair örneklerin anlatılması. Alt başlıklardan bazıları: Sosyal medya şirketler tarafından nasıl kullanılabilir, ilişki yönetimi tarafında yazılım nasıl kullanılabilir, müşteri, tedarikçi ilişkileri, şirket kaynakları nasıl daha etkin kullanılabilir, yeni teknolojiler iş dünyasını nasıl etkileyecek, mobil teknoloji…
Eğitimin ikinci kısmında iş dünyasından örnekler anlatılacak. Bu bölümde kendi işlerini bilişim sayesinde ileriye taşımış farkılaşmış karlı ve rekabetçi hale gelmiş şirketler tecrübelerini paylaşacak.
Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde verilen bilgiler toparlanacak ve katılımcılar kendi şirketlerinde yaşadıkları sorunlara çözüm arayacaklar. İş Akademi kampı kapsamında genç yöneticiler, aile şirketlerinin yönetiminde kullanabilecekleri teknolojiler ile ilgili bilgiler alırken, şirketlerinde karşılaşabilecekleri olası sorunları bilişiminin gücüyle çözmeye çalışacaklar.

Genç yöneticiler bekleniyor

50 civarında genç yöneticiyi kampta ağırlayacaklarını belirten Kundakçı, ilk şartlarının katılımcıların aile şirketlerinin 2. veya 3. nesil genç yöneticileri olması olduğunu söylüyor: “Şirketin bir geçmişinin olması önemli. Yaşanmışlık olduğu için anlatacaklarımızı kafalarında daha kolay netleştirebilirler. 75 ve üstü beyaz yakalı çalışana sahip aile şirketlerinin genç yöneticilerini hedefliyoruz. Eğitimlerimiz Microsoft ürün ve çözüm uzmanları tarafından verilecek. Ayrıca kendi sektöründe, özelinde teknoloji kullanarak ön plana çıkmış kuruluşların yöneticileri de deneyimlerini anlatmak üzere konuşmalar yapacak. Katılımcılardan da yönetecekleri şirketleri ileri kuşaklara taşıyabilmeleri için bilişim gücünden nasıl faydalanmalarının gerektiğini ve yeni teknolojileri kullanarak rekabet güçlerini nasıl artırabileceklerini, bilişimin gücü ile yeni ve önde olabilecekleri konusunda know-how oluşması ve iş krizleri ile karşılaştıklarında BT teknolojileri ile üstesinden gelebileceklerini öğrenmelerini hedefliyoruz.”

zmengi@hurriyet.com.tr
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir