Anasayfa / Sağlık Haberleri / Migren ağrısına iyi gelen bitkiler

Migren ağrısına iyi gelen bitkiler

Migren ağrısının sebebi tam olarak tespit edilememiş olsa da, daha çok kadınlarda ve çok stresli insanlarda görüldüğü biliniyor.

Migren atakları 4 saatten başlayıp 72 saate kadar sürebilir. Aşağıda kolayca uygulanabilecek bitkisel çözümler bulacaksınız.

GÜMÜŞ DÜĞME BİTKİSİ:

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar bu bitkiyi asırlardan sonra tekrar popüler hale getirdi. Papatyanın nerdeyse kopyası ama yapraklarına bakınca çok farklı olduğunu göreceksiniz. Gümüş düğmenin yaprakları maydanoza benziyor. Birçok hastalığın yanı sıra migren ağrılarında son derece rahatlatıcı bir etkiye sahip.

Kullanılışı:

Ufalanmış 1 tatlı kaşığı gümüş düğme çiçeği 1 büyük kupa dolusu kaynar suya ilave edilir. Üzeri kapalı halde 10 dakika bekletilip, süzülür ve içilir. Yemekten yarım saat önce günde 3 kez.• Bitki karışım çayı:
* 1 tatlı kaşığı defneyaprağı,
* 1 tatlı kaşığı,
* 1 tatlı kaşığı fesleğen,
* 2 su bardağı kaynatılmış su

Hazırlanışı ve kullanım şekli:

Suyun içine, hafif ezilmiş defne, oğul otu ve fesleğen koyularak 15 dakika demlenecek. Demlenen bu sıvı karışım, ılık olarak yudumlanarak yavaş yavaş içilmeli. Şeker hastalığı olmayanlar bir kaşık bal ile tatlandırabilirler. Günde 2-3 fincan içilecek olan bu çay, 1 ay boyunca içilmelidir. Gün içerisinde çay, kahve yerine adaçayı, ıhlamur, oğul otu bitki çaylarının tercih edilmesi çok daha faydalıdır.

KEDİOTU KÖKÜ

Bir bardak kaynar suya yarım tatlı kaşığı kedi otu kökü konulur.10 dakika bekletilip, günde 3 bardak yemeklerden önce içilir.

• Papatya yağı, nane yağı, kekik yağı, lavanta yağı ya da pelesenk yağlarından biri seçilir ve suyla karıştırılarak, pamuğa dökülür ve şakaklara ve alın bölgesine yağlar su ile ya da ıslak pamuğa dökülerek (seyreltilerek) masaj yapılır.

OĞUL OTU (MELİSA)

Günde 3 kez 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı ufalanmış oğul otu konup 10 dakika sonra süzülüp içilir.

DEFNE TOHUMU

Toz haline getirilmiş 50 gram defne tohumu 1 kilo bala karıştırılır. Cam bir kavanozda muhafaza edilir. Günde 3 kez 1 çorba kaşığı yenilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir