Anasayfa / Şirket Haberleri / Migros Yatırımcısına 2013 Yılında da Kazandıracak

Migros Yatırımcısına 2013 Yılında da KazandıracakSatışı dengeleri değiştirecek

Halka açıldığından beri yatırımcılarına adeta servet kazandıran Migros’un “kazandırma” potansiyeli ve buna paralel hikayesi sürüyor. 2013’te perakende dünyasının bu en büyük oyuncusunun satılması, hiç kuşkusuz tüm dengeleri değiştirecek.

migrosBorsada halka açıldığından beri yatırımcısına adeta servet kazandıran şirketlerden biridir Migros. Bir zamanlar Koç Holding’in lokomotif şirketlerinden biri olan Migros, ‘kazandırma’ hikayesini yazmayı sürdürüyor

Bilindiği gibi Koç Grubu, Tüpraş’ı satın alma operasyonundaki finansman ihtiyacını karşılamak için Migros’taki hisselerini Ingiliz fon şirketi BC Partners’e satmıştı. BC Partners çağn yoluyla da ÎMKB’den hisse toplamış ve sonuçta yüzde 97.9 Migros hissesi için 2008 yılı itibariyle 3-7 milyar TL ödemede bulunmuştu.

ÜÇ YILDA AMORTİ

Bir fon şirketi olması münasebetiyle BC Partnere yaptığı Migros satın almasını realize etme adına bugüne kadar çeşitli işlemler gerçekleştirdi. Bakıldığında önce 2009’da şirketten 2.4 milyar TL temettü aldı. Ardından yüzde 17.4 hisseyi 775 milyon TL’ye yabancı fonlara satan BC Partnere, 2011’de ise Şok’u 600 milyon TL’ye Yıldız Grubu’na devretti. Böylece yaklaşık üç yılda Migros’a verdiği para geri aldığı gibi bugün elinde yaklaşık yüzde 80 civarında da hissesi var. Bu hisseleri de 2013 yılında satılması bekleniyor. İşte Migros’un 2013’ün yıldız şirketleri arasında yer alma potansiyeli buradan geliyor.
Piyasada Migros’un satışında talipliler konusunda çok farklı isimler gündeme geldi. Bunlar arasında 2008 yılında Migros’u Ingiliz fona satan Koç Grubu da var, CarrefourSa ile Sabancı Holding de. Önceki haftalarda ise Uyum Marketleri, Makro Marketler’e kaptıran Tesco Kipa ile dünya devi-Wall Mart’m isimleri Migros’la anıldı.

Migros’un KAP’a yaptığı açıklamada, ana ortağı BC Partners’ın bir özel girişim sermayesi şirketi olarak, faaliyetlerinin olağan akışı kapsamında Migros da dahil olmak üzere mevcut tüm yatırımları için değişik alternatifleri periyodik olarak değerlendirmekte olduğu bilgisine yer verildi.

  Orkide Yağlarından 50 milyon dolarlık yatırım

ORGANİK BÜYÜME SÜRECEK

Perakendede sağlıklı büyüme ve sürdürülebilirlik açısından ciro artışı kadar kârlılığa da dikkat çeken Migros Genel Müdürü Özgür Tort, 2012’nin ilk dokuz ayında her ikisini de başanp çift haneli büyüme gerçekleştirdiklerini anlatıyor. 2013’te Türkiye’de daha fazla noktada olma adına yatırımlarını sürdürecek olan Migros, 2012’de 890 olan mağaza sayısını 2013 yıl sonu itibariyle 1000 mağazaya çıkarmak istiyor. Tort, yeni mağazalarla birlikte 2013’te 3 bin yeni istihdam sağlayacaklannı ifade ediyor.

2012  yıl sonunda Şok satışına rağmen 6.4 milyar TL’lik ciro hedefini kolaylıkla yakalayacaklarını söyleyen Tort, “2008-2012 dönemini kapsayan 4 yıllık süreçte ciromuzu toplamda yüzde 50 artırmış olacağız” diyor.

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: Organize gıda perakendesi
■    Ortaklık Yapısı: MH Perakendecilik (BC Partnere) (yüzde 80.51), Diğer (yüzde 19.49)
■    Çalışan sayısı: 18.500
■    Ciro: 6.4 milyar TL

ÖNE ÇIKARACAK NEDENLER?

Sektörün en büyük oyuncularından biri olan Migros’ta satış en önemli beklenti.

■    Yılın son günlerinde Wall Mart’in Migros ile ilgilendiği haberleri büyük heyecan yarattı.
■    Sadece piyasadaki oyuncuların değil, Türkiye’ye girmek isteyen dünya devlerinin de Migros’la ilgilendiği belirtiliyor.
■    Satışı kadar güçlü büyüme politikaları tedarikçileri de yakından ilgilendiriyor.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir