Anasayfa / Şirket Haberleri / Mısır yağı ihracatının yüzde 35’i Elita’dan

Mısır yağı ihracatının yüzde 35’i Elita’danMısır yağı ihracatının yüzde 35’i Elita’dan

Anadolu 500 Büyük Araştırması’nda cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 188 oranında artıran Adanalı Elita Gıda, ‘Cirosunu En Çok Artıran’ kategorisinde ilk sırayı aldı. Türkiye mısır yağı ihracatının yüzde 35’ini tek başına gerçekleştiren şirket, bu yılın sonunda 425 milyon TL ciro hedefliyor.

Bu yıl Anadolu 500 Büyük Araştırması’nda cirosunu en çok artıran şirket Elita Gıda oldu. 2010 yılında 134.7 milyon TL’lik cirosunu 2011 yılında 388.7 milyon TL’ye çıkararak, yüzde 188 oranında artıran Elita Gıda, bu yıl-ki listenin ilk sırasında yer aldı. Başta Çukurova olmak üzere Türkiye’de yetişen yağlı tohumları işlemek amacıyla kurulan Elita Gıda, bitkisel ham yağ, rafine yağ ve endüstriyel margarin üretiyor.

Elita Gıda, doğrudan çiftçiden temin ettiği mısırı işleyerek elde ettiği ürünleri rafta tüketiciyle buluşturan Adanalı Sunar Grup’un bir şirketi.

ENTEGRE TESİSE SAHİP

En önemli uzmanlık alanı mısır ve mısır türevi ürünler olan Sunar Grup, Türkiye’de mısır yağını tarladan sofraya üretebilen tek entegre tesise sahip kuruluş. Ayçiçek yağını ise entegre tesislerinde üreten sınırlı sayıda firmadan biri. Grup, 20 milyon dolarlık bir yatırımla 2006 yılında Elita Gıda’yı kurdu.
40 ÜLKEYE İHRACAT

Sunar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çomu, özellikle margarin üretiminin katkısıyla birlikte 2010 yılının üç katı ciroyla büyüme trendini sürdürdüklerini söylüyor. Türkiye’de sınırlı sayıdaki yağlı tohumdan nihai ürün üreten tesislerden biri olan Elita Gıda, 30 bin metrekarelik alanda üretim yapıyor.

Yıllık rafine yağ üretimi ise yaklaşık 150 bin ton. 350 kişiye de istihdam sağıyor.

Elita Gıda’mn 40’ı aşkın ülkeye mısır ve ayçiçeği gibi bitkisel sıvı yağ, bitkisel margarin ihracatı gerçekleştirdiğini ifade eden Çomu, “Elita Gıda, Türkiye mısır yağı ihracatının yüzde 35’ini tek başına gerçekleştiriyor, ihracat yaptığımız ülke sayısını 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. 2012 yılı sonunda ihracat rakamımızı 80 milyon dolara taşıyacağız. Bu yıl 30 milyon TL’lik bir büyüme gerçekleştirerek 425 milyon TL’lik ciroya erişeceğiz” diyor.

  Tatlıses Çigköfte 2015'te Üçüncü Fabrikasını Açacak

Elita Gıda’nın 2009 yılında başladığı ihracat hamlesinde büyük başarılara imza attığını söyleyen Hüseyin Çomu, cirodaki bu artışı şöyle açıklıyor: “Şirketimiz mısır yağı ihracatında Türkiye mısır yağı ihracatının üçte birini tek başına yaparak bu alandaki liderliği elinde bulunduruyor. Elita Gıda 2011 yılında Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında 248 basamak birden yükselerek 223’üncü sıraya yerleşti ve ‘En Hızlı Büyüyen Gıda Devi’ unvanını aldı. Ekim ayında devreye girecek olan rafinasyon ve dolum hattı yatırımıyla günlük rafinasyon kapasitemizi bin tona çıkartmış olacağız. Bu yatırımla Türkiye’nin yıllık yağ tüketiminin üçte birini üretecek kapasiteye sahip olarak Türkiye’nin en büyük üç bitkisel yağ firması arasına girmiş olacağız.”

Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir